Het vaderland van de grote schoonmaak Heemschut in het buitenland Ligging alleen is niet vol doende! In „Woord en Dienst", veertiendaags orgaan voor het hervormd kerke- werk (Jrg. 20, no. 4), schreef Dr. W. Barnard, predikant te Rozendaal, over zijn politieke overtuigingen. Hij noemt zijn lidmaatschap van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten .men tracht nog iets te redden van de schepping. .„Voor de city, de civitas, zorgt de Heerde aarde dienen en behoe den moeten de mensen.Maar hij noemt ook de Bond Heemschut. Met toestemming van de schrijver nemen wij dat gedeelte uit zijn be schouwing over. „Ik lees in de bijbel dat de toren van Babel ons ontraden wordt en tot mijn spijt krijg ik de indruk dat het moderne stadsbeeld zich daar niet aan houdt. Veel moois dat door goe de verhoudingen en bescheiden proporties het menselijk bestaan in ere hield moet wijken voor boven maatse en onmenselijke krachtpat serij, ongevoelige technolatrie, erec ties van een maatschappij die door het dolle heen zichzelf poneert. (Maatschappij is vrouwelijk, dat weet ik ook wel, maar het is een mannen maatschappij.) Daarbij wordt de behoedzaamheid uit het oog verloren, de aandacht voor wat niet economisch loont ver onachtzaamd, de traditie gehoond. Traditie is een gehaat woord. Men verwart het dikwijls met conventie. Maar ook afgezien daarvan, het is meer aan de orde om futurologie te studeren, dan geschiedenis, ja, er is een modieus pathos dat met een nauwelijks verborgen haat van „al dat oude" niet weten wil. Alsof de wereld vandaag begon. Vaak wordt dat pathos met halfbegrepen theolo gische argumenten nog onder streept: het zou in de bijbel ook gaan om vooruitzien en niet om eer bied voor oud, ouder, ouders, oud heden, ouderlingen, ouderwetsheid •etc. etc. Maar het valt niet te miskennen dat het woord „gedachtenis" een van de kernwoorden van het Hebreeuwse denken is. En daarom geloof ik, dat mijn sympathie voor de Bond Heem schut op meer berust dan alleen wat Europese romantiek, n.l. ook op een schriftuurlijk besef." Het is de lezers wellicht bekend, dat er een Europees verband bestaat van „verenigingen tot bescherming van de schoonheid van het land." Voor Nederland heeft de Bond Heemschut zitting in dit internatio naal gezelschap, Europa Nostra ge heten. De penningmeester is de heer J. A. de Zwaan. 127 De Kroon heeft een beschikking van de minister van CRM vernietigd waarbij deze laatste het pand Markt 26 te Gouda op de voor die ge meente vastgestelde lijst van be schermde monumenten had ge plaatst. Tegen deze beschikking had de eigenaresse, N.V. Rotterdams Nieuwsblad, beroep aangetekend bij de Raad van State. In het Koninklijk Besluit wordt aan gevoerd dat het pand allerminst als een monument is aan te merken. Het is een vermoedelijk in de 18de eeuw als woonhuis gebouwd pand, met een lijstgevel en hoog schilddak. In de 19de en de 20ste eeuw heeft het ingrijpende verbouwingen onder gaan. Aan het pand kan een oudheidkun dige waarde niet geheel worden ont zegd, aldus het vernietigingsbesluit, doch er kan geen voldoende grond gevonden worden voor bescherming ervan als historisch object door plaatsing op de vastgestelde lijst van beschermde monumenten. Wel wordt in het bèsluit overwogen „dat de aanwezigheid van het pand van belang is voor het stadsbeeld rond de Markt, alwaar zich meerde re beschermde monumenten bevin den. Maar uitsluitend de ligging ver mag niet tot een ander oordeel te leiden, reeds hierom omdat de Mo numentenwet voor de bescherming van dat stadsbeeld afzonderlijke maatregelen mogelijk maakt." Blijkens een bericht, toegezonden door een der leden uit Zwitserland, komt men ook in de U.S.A. hoe lan ger hoe meer in het geweer om ou de huizen en oude kernen gaaf te houden. In New York is een commis sie gevormd, afgekort L.H.P.C. n.l. de Landmarks Historical Preservati- on Commission; het zal niet meeval len om in een omgeving waar zulke economische belangen liggen en zo'n traditie gevestigd is van vrij li beralisme op het gebied van het bouwen enige invloed ten goede uit te oefenen als het gaat om het be houd van goede oude bebouwing. Wij wensen onze collega's aan de ander kant van de oceaan veel sterkte. Een vermeldenswaardige primeur is de „Atlas der historischen Schutzzo- nen in österreich", waarvan het eer ste deel onlangs is verschenen. De op een mooi formaat uitgevoerde at las met een inleiding van Prof. Dr. W. Frodl, tot voor kort Hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Oostenrijk, geeft in plattegronden, die ter illustratie steeds gepaard gaan met luchtfo to's, de zones aan die voor be scherming in aanmerking zouden komen. Helaas ontbreekt in Oosten rijk de basis waarop de bescher ming zou kunnen worden gereali seerd. Moge hier spoedig verande ring in komen. De Atlas is n.l. het overtuigende bewijs, dat er momen teel nog heel veel waardevols aan wezig is. Dr. C. A. van Swigchem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 31