Restauratienieuws Haarlem. Stadsherstel Amsterdam buiten de veste Amsterdam De op niet-commerciële basis wer kende Stichting Diogenes te Haar lem bezit ter restauratie op het ogenblik de panden Donkere Spaar- ne 56, Groot Heiligland 46, Groot Heiligland 48 en Donkere Begijnhof 8, beter bekend als „de Goudsmits- kamer". Het doel van de Haarlemse Dioge nes is: aankoop en restauratie van oude panden in de binnenstad en het verschaffen van comfortabele woonruimte aan huurders door in bouw van moderne apartementen. Reeds is gerestaureerd het pand Groot Heiligland 19, dat in februari 1970 werd aangekocht. Onder lei ding van architect J. H. Smidt is het door het aannemersbedrijf Helling man van een bouwval tot een mo dern te bewonen huis herschapen. In het jaarverslag van de Amster damse Maatschappij tot Stadsher stel N.V. wordt gezegd dat de be langstelling voor het behoud en het weer leefbaar maken van architecto nisch fraaie binnensteden hand over hand toeneemt. Men ontving de laat ste jaren van verschillende gemeen tebesturen verzoeken om de restau ratieactiviteiten ook tot buiten Am sterdam uit te breiden. „Aangezien wij echter van mening zijn, dat de ons thans ter beschikking staande middelen primair voor de hoofdstad des lands dienen te worden ge bruikt," aldus het jaarverslag, „heb ben wij onze steun moeten beper ken tot het verlenen van adviezen." Een uitzondering werd echter ge maakt voor Haarlem. Daar bleek een financier bereid om middelen onder hypothecair verband te fourneren voor het ontplooien van restauratie activiteiten in deze stad. Derhalve besloot de vennootschap over te gaan tot deze voorlopig bescheiden expansie buiten Amsterdam. Men kocht van de gemeente Haarlem op gunstige voorwaarden het pand Be gijnhof 20 aan de restauratie waar van men dit jaar kon beginnen. In 1969 kocht de Maatschappij 16 lectief aankoopbeleid tegen relatief 123 panden, waarmee het huizenbezit gunstige prijzen kon voeren, per 31 december 127 bedroeg. Bij het aankoopbeleid hield men zo veel Doordat dit jaar een aantal omvang- mogelijk rekening met de wensen rijke restauraties gereed komt, ver van het Bureau Monumentenzorg en wacht men een aanmerkelijke ver- de Dienst Bouwtoezicht van de ge- hoging van de huuropbrengsten. En meente Amsterdam en de Rijks- daar dit een wat ruimere financiële dienst voor de Monumentenzorg. armslag gaat bieden, meent de Het aanbod was ook in 1969 zo Maatschappij de toekomst met ver groot dat de Maatschappij een se- trouwen te gemoet te kunnen zien. fouse Hoek Prinsengracht/Vijzelgracht, Amsterdam, najaar 1968. Zelfde hoek mei 1971, nadat Stadsherstel zijn werk heeft voltooid. (Foto's: Gem. Bureau Monu mentenzorg Amsterdam en Dick Mostaerd). Met de voltooide herbouw van vijf percelen op de hoek Prinsengracht- Vijzelgracht heeft de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. het onder haar bestel gerestaureer de aantal panden gebracht op 68. Het totale huizenbezit van Stadsher stel in de hoofdstedelijke binnen stad bedraagt thans 145 panden. Naar het zich laat aanzien zal dit be drag nog dit jaar tot 150 worden op gevoerd. Het hierbij afgebeelde hoekcomplex is uitgevoerd door architect G. Prins, lid van het dagelijks bestuur van Heemschut. Hij heeft hoofdzakelijk gebruik gemaakt van oude materia len, slechts voor een deel afkomstig van de oorspronkelijke panden. Elf bewoners hebben in het nieuwe complex een pied a terre gevonden, in het hoekpand wordt een café geëxploiteerd. Daarnaast kwam een wijnhandel. Voor het eerst heeft Stadsherstel een vignet aan de huizen gehecht, waarop drie Andreaskruizen, ver bonden door een balk, die de op bouw van de binnenstad symboli seert. Het zal voortaan alle door de N.V. herstelde panden sieren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 27