Bleekhuis aan de Slingerbeek: Winterswijk Aanleg Rijksweg 27-Nieuw Amelisweerd Door de Werkgroep Amelisweerd is een uitvoerig rap port opgesteld waarin wordt gewezen op de ernstige aantasting, welke het landgoed Nieuw Amelisweerd door de aanleg van Rijksweg 27 zal ondervinden. In dit rap port wordt tevens een alternatief tracé voorgesteld. De werkgroep heeft op overtuigende wijze aangetoond hoe zeer Nieuw Amelisweerd als natuur- en recreatiegebied van hoog gehalte door de aanleg van de weg aan waar de zal inboeten en dit vormde aanleiding voor het be stuur zowel de Minister van Verkeer en Waterstaat als de Directie van Rijkswaterstaat in Utrecht te benaderen en erop aan te dringen het alternatief tracé van de werk groep Amelisweerd zorgvuldig te bestuderen en hieraan alle nodige aandacht te willen geven. Het college van B. en W. van Utrecht is tegen een alternatief tracé! Nunspeet: rooien van bomen De Stichting Natuurschoon Nunspeet en Omgeving heeft de leiding genomen van het verzet tegen het voornemen om in de Molijnlaan in Nunspeet (een fraaie laan aan beide zijden omzoomd door een dubbele rij bomen) één rij bomen te kappen. Rondweg om Terborg Structuurplan Enkhuizen Gouda: Van Iterson Ziekenhuis Bescherming vogels Ontvangen jaarverslagen Stichting Leidse Hofjes Nu is het de Stichting „De Utrechtse Molen" die ander maal voor het behoud van deze molen in het strijdperk treedt. In een brief aan de Minister van CRM betuigde de Bond adhesie aan het door de Stichting ingediend adres, waarin met klem op behoud van deze molen wordt aangedrongen. De oudheidkundige vereniging De Graafschap vroeg in een adres aan de Minister van CRM het bleekhuis in het buurtschap Woold niet van de lijst van beschermde mo numenten te willen afvoeren. Aan dit adres werd even eens door de Bond adhesie betuigd. De Bond Heemschut verzocht het College van B W eveneens om deze rooiplannen geen goedkeuring te verlenen omdat inmiddels reeds door deskundigen was vastgesteld dat het kappen ten behoeve van een wegr verbetering niet nodig is, terwijl tevens is vastgesteld, dat een zorgvuldige aanleg van de riolering geen be schadiging van de bomen tot gevolg hoeft te hebben. De gemeente Wisch verzochten wij de verkeerssituatie in de Hoofdstraat van Terborg nogmaals ernstig te be zien. De voorgenomen aanleg van een parallelweg zou een onherstelbare schade aan de omgeving van het kasteel Wisch toebrengen. In afwachting van de aanleg van een definitieve rondweg zijn enkele maatregelen ge adviseerd die aan de bestaande verkeersmoeilijkheden tegemoet kunnen komen. Tegen enkele onderdelen van het ter visie liggende structuurplan werd door het bestuur bezwaar aange voerd. Deze betreffen onder meerdere het maken van doorbraken en straatverbredingen en het projecteren van een industrieterrein in het hart van de stad. De aantasting van het karakter van de stadskern is van zodanige aard dat wij de Raad vroegen aan deze onder delen zijn goedkeuring te willen onthouden. In aansluiting op plaatselijke acties waarin wordt gepro testeerd tegen de voorgenomen afbraak van het Van Iterson Ziekenhuis (architect W. Kromhout) werd ook door de Bond Heemschut aan de Raad van de gemeen te Gouda gevraagd geen toestemming te willen verlenen aan de plannen zoals deze thans zijn uitgewerkt. Het moet zeker mogelijk worden geacht voor dit gebouw een goede bestemming te vinden. Op verzoek van het bestuur „Bescherming van vogels in België" werd een door dit bestuur opgesteld adres tegen de huidige Belgische vogelvangst mede door het bestuur van de Bond Heemschut ondertekend en toegezonden aan de verantwoordelijke ministers in de Benelux. Het Utrechts Monumentenfonds deed ons zijn jaarver slag over 1970 toekomen. Terecht wordt hierin geconsta teerd dat het door de Gedeputeerde Staten van Utrecht in de aanbiedingsbrief bij de provinciale begroting voor 1971 gedane voorstel tot temporisering van de subsi diëring van in het bijzonder de woonhuisrestauraties sterke verontrusting bij het fonds heeft gewekt. De voortgang van het uiterst belangrijke werk voor het behoud van het stadsbeeld zou hiervan een ernstige te rugslag kunnen ondervinden. Het verslag geeft verder een overzicht van de eigendommen en beheerpanden. In samenwerking met diverse instanties is een aantal huisjes op diverse hofjes verbeterd. Met nadruk wordt echter vastgesteld dat alleen algehele of in gedeelten uitgevoerde restauraties in overeenstemming met de ei sen van de moderne bejaardenzorg in het hofjespro bleem afdoende zouden kunnen oplossen. Een spoedige aanpak uit medisch, sociaal en econo misch oogpunt zou van groot belang zijn. 121

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 25