Renovatie B Testcase Geen namaakrestauratieplan Situatie Twee functies Gebied „B" behoeft een renovatie, een volledig rehabili tatieplan met nieuwbouw, waardoor een volledig nieuwe inbreng aan Woudrichem zal worden gegeven. De kerk vormt van nature de kern van het stadje en be paalt het silhouet ervan. Het gaat in dit gebied om het oude stadsbeeld dat verloren is gegaan en dat hersteld kan worden. Heemschut zou bij het realiseren van dit plan een in vele Nederlandse gemeenten bestaand probleem doorbre ken. Namelijk het komen tot rehabilitatie van de gehele situatie samen met monumentenzorg en volkshuisves ting. Als dit plan zou slagen, zou met recht van een testcase voor Nederland gesproken kunnen worde!.. Bij de kerk zouden weer aansluitende woningen kunnen komen te staan. De nog bestaande boerderijen in de Landpoortstraat zouden weer in een geheel gepast kunnen worden. De situatie in dit gebied is daarom juist zo uniek omdat de huizen van twee distanties uit bekeken kunnen wor den: vanaf de straat en vanaf de vestingwallen gezien. Want van de wallen af kijkt men op het dakenplan en in de op de zon liggende tuintjes. Wij willen niet een namaakrestauratieplan maken. Over de vormgeving van de huizen zal nog veel moeten wor den nagedacht. Wij sluiten aan bij de plattegrond van de bestaande be bouwing en de resten. Dit zal ook bij de opstanden (het opgaande muurwerk, de gevels) moeten gebeuren. Spreker onderstreepte, dat dit gehele plan een structuur is, waarin restanten zo prachtig dienst kunnen doen als aanhechtingspunten voor de renovatie. De heer Prins wil niet een kant en klaar plan maken maar een structuur open voor inspraak en ideeën voor leggen, maar ook inspraak voor hemzelf. Het plan voor gebied „B" kan bij uitstek gezien worden als een taak voor een Bond Heemschut, daar dit noch bij monumen tenzorg terecht kan, noch bij volkshuisvesting in een raam te passen is. En hierin werft Heemschut zich een eigen taak die geld kost Aan het einde van zijn betoog kwam de heer Prins terug op de situatie en de ligging van Woudrichem ten opzich te van zijn omgeving in vroeger tijden en nu. Want: Woudrichem zal, wanneer hierover in de Kamer een beslissing genomen wordt, weer een zelfstandige gemeente worden met ongeveer 10.000 inwoners waarin de vestingstad dan een belangrijke donorfunctie gaat vervullen. De mensen die dus in de buitenwijken rond deze stad, ver of dichtbij, wonen, zullen dan aan dit woonmilieu weer de accu kunnen opladen. Het herstel van Woudrichem krijgt in dit licht, gezien nu een dubbele functie: Ten eerste: de functie van een stedelijk woongebied. Ten tweede: de donorfunctie ten opzichte van zijn omge ving. Welke van deze twee functies belangrijker is liet de heer Prins aan het oordeel van zijn toehoorders over, die hem overigens een krachtige ovatie brachten voor zijn wel doordacht betoog, omlijst met schetsen en tekeningen, waaraan de spreker veel aandacht had besteed. 113

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 17