Woudrichemstedelijk woongebied met donorfunctie Organische groei Twee saillantepunten Spanningsgebied Loskoppeling vorm en functie Restauratie A 112 Architect G. Prins heeft in Woudrichem o.a. gezegd dat deze stad door Heemschut niet gekozen is om de plaats zelf, maar om haar eigenschappen. Wij zitten - zo zei hij - hier nog tussen de beschuttende wallen, waaraan de stedelijke expansie van de laatste eeuwen is voorbijgegaan. Er is nog veel van de oude structuur bewaard gebleven en nog duidelijk herken baar, maar deze dreigt nu verloren te gaan. Het stadje vertoont een organische groei die doorgaat op zijn natuurlijk ontstaan tussen de rivieren. Bovendien is er in een tijd van spaarzame bevolking en veel open. land een groep mensen uit vrije wil naar dit knooppunt toegegaan. Twee saillante punten in deze stad zijn de waterpoort en de kerk. Het gaat om het milieu rond deze beide gebou wen. Het zijn ook hier weer de typische problemen: Het ge bied dat we „A" zullen noemen, behoeft een restauratie met alles wat daarmee gepaard gaat. Het gaat om de waterpoort, de huizen in de Hoogstraat en de Kerkstraat. Het gebied dat we „B" zullen noemen, rond de kerk, be hoeft een renovatie, zodat het milieu rond die kerk her steld wordt. Tussen de beide polen A en B zal een spanningsgebied ontstaan, zodat hiertussen (dus van waterpoort tot kerk) het gehele herstel van Woudrichem - want dat is toch het uitgangspunt - een activeren betekent van het totale herstel van Woudrichem binnen de vesting, mét de tus sen en om de beide polen liggende gebieden. Het restauratieplan voor het gebied rond de waterpoort is niet belangrijker of onbelangrijker dan het plan voor het gebied rond de kerk. Het zijn twee op zichzelf staan de problemen die opgelost dienen te worden. Gebied A (restauratiegebied) zal zich moeten kenmerken door een loskoppeling van vorm en functie. Wij gaan er van uit, dat de vorm prevaleert en de functie zich zal aanpassen of gehandhaafd blijft. Bijvoorbeeld het veran deren van een boerderij in een woning, een grote opslag ruimte in een woning met atelier. Als wij niet bereid zijn ons aan de veranderde eisen die aan de gebouwen gesteld worden, aan te passen, dan zal een sterk verval het gevolg zijn. In gebied „A" liggen de gegevens er al. Wettelijke be scherming van de monumenten is verzekerd. Het gaat om een bouwkundig restauratieplan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 16