HEEMSCHUT Door het verschuiven van een luik, waarachter een gevelsteen zichtbaar werd, leidde Z.K.H. Prins Claus de actie tot restauratie en herstel in. met deze keuze, want bij de voorbesprekingen, die men met zovele autoriteiten van Rijk, Provincie en Gemeente mocht hebben, is telkens weer gebleken, dat dit initiatief de grootst mogelijke steun van de verschillende overhe den heeft. Het woord was daarna aan architect G. Prins, die na mens de Restauratiecommissie het project Woudrichem heeft toegelicht. Men zie daarvoor pagina 112. Vervolgens heeft Z.K.H. Prins Claus, voorzitter van het Comité van Aanbeveling het volgende gezegd, waarbij opgemerkt wordt dezerzijds dat het „metselen van de steen" symbolisch is bedoeld. „Ongeveer vijf jaar geleden heb ik voor het eerst in mijn leven een eerste steen gemetseld; ook in een heel oude stad, namelijk Utrecht. Het was de eerste steen van een heel imposant en nuttig modern gebouw, helemaal van onze tijd en stijl. Het is met veel plezier, dat ik vandaag hier in Woudri chem met het inmetselen van een steen in deze eeuwen oude muur het startsein mag geven voor deze landelij ke actie van de Bond Heemschut. Ik hoop, dat de actie een groot succes wordt, dat u veel geld bij elkaar brengt en dat uw Bond zijn zegenrijke activiteiten in dienst van de schoonheid van ons land ook de komende 60 jaar, en nog wel langer, met even veel resultaat zal mogen voortzetten." Een hartelijk applaus volgde op deze inzet van de actie. Nadat de Prins de gedenksteen in het Arsenaal had ont huld, werd een wandeling door Woudrichem gemaakt. Zoveel mensen in zoveel regen had de Vestingstad zel den of nooit gezien. In het oude Raadhuis werd het noenmaal gebruikt, terwijl de meeste leden van de Bond naar Heusden voeren. Ter herinnering aan deze dag heeft de burgemeester van Woudrichem Prins Claus een zilveren zalm aangebo den, herinnering aan de dagen van Olim, toen er nog zalm in Maas en Waal zwom! (De foto's bij dit verslag zijn van het Nationaal Foto- Persbureau N.V.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 15