Concreet project Architect G. Prins, lid van de Restauratiecommissie zet de plannen voor Woudrichem uiteen. In de afgelopen jaren heeft Heemschut in de praktijk er varingen opgedaan met het HEEMSCHUT RESTAURA TIE HULPFONDS. Daarbij is gebleken, dat, met naar ver houding bescheiden middelen, enorm veel werk kon worden verzet. De gelden die uit het HULPFONDS beschikbaar werden gesteld, vloeiden na verloop van tijd weer terug en kon den voor andere doeleinden worden gebruikt. Dit werd bereikt door bijvoorbeeld gelden uit te lenen tegen bij zonder lage rente. Wij zijn ervan overtuigd, dat, in veel groter omvang en met grote slagvaardigheid kan worden opgetreden, wan ner Heemschut de beschikking heeft over een kapitaal van vijf miljoen gulden, dat in een voor dit doel bestemd fonds wordt ondergebracht. Wij stellen ons voor, dat dan uit dit fonds bijdragen kun nen worden verleend aan grote objecten van velerlei aard. Daarbij behoeft niet alleen gedacht te worden aan restauraties van historische gebouwen, want de doel stelling zal veel ruimer gesteld zijn. Tot de karakteristiek van het Nederlandse landschap, tot de dorpen en de steden, tot de bomen en de bruggen, behoort veel meer dan de gelukkig nog verspreid aan wezige gebouwen van historische of culturele waarde. Heemschut zal zich daarbij evenzeer moeten inzetten voor het behoud van een karakteristieke beplanting als voor bebouwing van de naast een monument opengeval len plaats, waar nu helaas vaak op esthetisch niet ver antwoorde wijze wordt gebouwd. Zo zal het niet uitgesloten zijn, dat - onder bepaalde omstandigheden - ook geld beschikbaar gesteld wordt a fonds perdu, hetzij voor herstel, respectievelijk bebou wing, hetzij als steun in die gevallen, waar een verant woord ontwerp een bouwproject doet aansluiten op es thetisch verantwoorde wijze bij de bebouwing van de onmiddellijke omgeving. Het werkterrein van dit fonds beslaat ons gehele land. Heemschut beschouwt het dan ook als een nationaal fonds dat in de loop van de komende tijd in alle delen van Nederland gebruikt gaat worden. „Wat gaat Heemschut nu precies doen met dat geld?", vroeg de heèr Van Beunirigen. „Wij hebben gemeend dit het beste duidelijk te kunnen maken aan de hand van een concreet voorbeeld. We zijn ervan overtuigd, dat er op dit gebied zo'n grote behoefte bestaat, dat het verantwoord zou zijn gewoon de binnenkomende aanvragen af te wachten." „Toch hebben we gemeend te moeten zoeken naar een concreet project, dat op duidelijke wijze illustreert welke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 13