Van Woudrichem begint het herstel Opslokkers 106 «aHPB m Het oude Raadhuis van Woudrichem, nu restaurant. Die dag in Woudrichem regende het. Het regende onaf gebroken. „Geen water blust dit vuur.zei een der deelnemers aan de landdag, toen hij zijn medeleden en thousiast van het Arsenaal door de vesting zag gaan. En dan te bedenken, dat er voor een paar honderd leden helaas geen plaats was. Veertien mei 1971. Al vroeg woeien de vlaggen in de uit verkoren Heemschut-stad, vanwaar de actie jubileum, herstel, vernieuwing, restauratie tot behoud van de leef baarheid in ons land prinselijk zou beginnen. Voor vele leden kwam het doel van de uitgestippelde reis, van Gorcum overvaren naar Woudrichem, toch nog als een verrassing, al was het moeilijk geweest de sur prise te verhullen. De landdag, hoe waterig dan ook, is een geslaagde dag geworden, dank zij de leden van de Bond, die zoveel getrotseerd hebben. Door de goede zorgen van de administrateur de heer M. van Everdingen en zijn staf, liep alles naar wens, zowel in als buiten de vesting, die plotseling in het licht van de foto- en filmlam pen stond en vele pagina's in de dagbladpers „haalde". Toen de voorzitter van het Comité van Aanbeveling Z.K.H. Prins Claus arriveerde, zat het Arsenaal, dat tot ontvangstruimte was ingericht, mudjevol. Ter begroeting stonden buiten, in de schaduw van de majestueuze to ren van de stad, de commissaris der Koningin in Noord- Brabant Dr. C. N. M. Kortmann, de voorzitter van de Bond Heemschut Dr. R. Hoegen, de voorzitter van het Werkcomité de heer H. J. E. van Beuningen en de bur gemeester van Woudrichem de heer L. M. Voster. Nadat in het Arsenaal een aantal functionarissen was voorgesteld, kon de heer Hoegen om ongeveer kwart over elf de landdag openen en de gasten verwelkomen. Hij zeide o.a. dat wij in Woudrichem bijeen waren uit pu re noodzaak. „Niet om in opperste voldoening achterom te zien naar wat Heemschut in de zestig jaren van zijn bestaan tot stand heeft gebracht, hoe belangrijk dat alles ook ge weest is. Wat gepresteerd is in het verleden valt in het niet bij het geen wij van de toekomst kunnen verwachten. De tijd van het alleen waken voor huisje, boompje en bruggetje is voorbij. De noodzaak is aangebroken ons in te zetten voor een urgenter probleem, voor de leefbaarheid van Nederland in groter verband. Want met die leefbaarheid is het zorgelijk gesteld." De heer Hoegen gaf daarvan enkele voorbeelden. „Schoon oppervlaktewater is er nauwelijks nog te vin den. Boven de dichtbevolkte industriecentra neemt de vervuiling van de lucht angstaanjagende vormen aan. Wie wil zwemmen in zee, zal zich wel twee maal beden ken." „Het is angstig om te zien hoe steeds meer landschap pelijk- en natuurschoon wordt opgeslokt door de indus trie, of bedolven raakt onder steeds meer kubieke me ters betonnen woonruimte. Natuurlijk, er is ruimte nodig. Een land als Nederland dat in een belangrijke industriële fase verkeert vraagt daar om. Evenzeer als de gestaag groeiende bevolking. Er moet dus wel geofferd worden. Maar de vraag moet ge steld worden: Wat blijft er over en wat krijgen we ervoor terug? We behoeven maar om ons heen te zien om op die vraag het antwoord te kunnen geven. Bouwsels die in hun verhoudingen en eentonig ritme vaak voorbij gaan aan de verlangens van de mens. Het zijn projecten die vooral ontworpen schijnen om binnen de grenzen van het toelaatbare zoveel mogelijk mensen te herbergen. Het lijkt wel alsof de enige norm die bij hun bouw ge hanteerd wordt de efficiëntie is. Aan het intense verlan gen van de mens naar sociaal contact, naar afwisseling, naar een omgeving waarmee hij zich kan identificeren, die opgebouwd is uit verhoudingen die hij aan kan, die menselijk zijn, wordt geen of zeker te weinig rekening gehouden. Hij woont. Hij werkt. Hij moet dus tevreden zijn. Dit is het probleem van de verontmenselijkte nieuw bouw. Het probleem van het bederf van onze binnensteden is minstens zo nijpend. Tegen het probleem van het toenemende verkeer be-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 10