1 Huizenbeurs Meegroeien met de schaalvergroting Toornwerd - Ossengang 5 Contributie HEEMSCHUT 100 Grosthuizen, stolpboerderij „De Groote Werf" De fraai gelegen Noordhollandse stolp „De Groote Werf" uit 1860 wordt te koop aangeboden. Ligging op 30 km van Amsterdam, 18 km van Alkmaar, 6 km van Hoorn. Met of zon der 55 are grond. Grote woonkamer, 3 slaapkamers, moderne keuken. Stalling voor 14 koeien, hooiberging, schuurruimte, hokken voor 140 mest- varkens. Brongasinstallatie, elektrici teit, waterleiding, douche. Viswater, goed onderhouden boomstand en erf- verharding. Inlichtingen: D. Schuite maker, Grosthuizen 52, Avenhorn. Culemborg, Stadhouders- of Drostenhuis De gemeente Culemborg zoekt een gegadigde voor het 15e-eeuwse pand, genaamd Stadhouders- of Drosten- huis, Slotstraat 10, hoek Lange Meent. Het pand heeft 2 parallel lo pende vleugels, evenwijdig aan de Slotstraat, aan weerszijden afgeslo ten door hoge trapgevels. Het bak stenen gebouw heeft hoekblokken van Gobertanger steen. Moer- en kin derbalken op versierde sleutelstuk- Stolpboerderij De Groote Werf ken, in een der vertrekken fresco met voorstelling van de Kruisiging met stichters. De gemeente zoekt een ko per voor zelfbewoning na restauratie. Is geschikt voor de uitoefening van een vrij beroep met woonruimte. Mo gelijkheid van tuin. Inlichtingen secre tarie van het raadhuis te Culemborg. Mijn belangstelling voor Heemschut komt niet alleen maar voort uit mijn liefde voor oude gebouwen, mooie stads- en dorpsgezichten of zelfs stadsdelen, die bedreigd worden. Wij zijn nu al lang toe aan onze land schappen, intiem zoals de Veluwse bossen of wijd als onze Delta en onze Friese Meren. Waterverontreiniging, luchtvervuiling en geluidhinder zijn straks of nu reeds evenzeer betrokken bij het terrein, dat Heemschut kan en moet gaan bestrijken. Het is do aan gewezen organisatie om in elk opzicht de wijze, waarop wij ons land „in richten" niet alleen te contróleren, maar hierin zelfs richtlijnen te geven. Hierbij mag men van geen vast be ginsel of dogma uitgaan, maar men zal bij elk geval naar bevind van zaken moeten oordelen en handelen. Wij zul len ons tevens niet mogen beperken tot ons land, al is onze mogelijkheid tot handelen binnen de tamelijk enge grenzen van dit gebied opgesloten. Maar wij kunnen veel leren van het geen elders op dit gebied reeds ge schiedt en zullen mede kunnen werken de omliggende landen, Europa, ja zelfs de hele wereld bewoonbaar te houden en voor zover het onbewoonbaar is geworden dit weer bewoonbaar te maken. Ons voorbeeld zal tot lering kunnen strekken, hun voorbeeld zal ons aansporen hetzelfde te doen. Heemschut bestaat, zestig jaar heeft het een taak verricht tegen veel weer stand in en het woord „Heemschutter" heeft nog steeds niet de klank welke het zou moeten hebben. De gang van zaken heeft Heemschut gelijk ge geven, de bond zal zich echter in de komende jaren moeten voorbereiden op een veel meer omvattende taak, die hem voor veel ingewikkelder proble men zal stellen. Hij zal met deze tijd van schaalvergroting heel snel mee moeten groeien. R. Blijstra Stortte u al uw contributie? Bedankt voor het goede voornemen en nog meer bedankt voor de overschrijving. Postgiro 124.326. In aansluiting op een brief aan B W van Middelstum waarin wij nadere inlichtingen vragen over drei gende sloopplannen van een pand in Toornwerd, werd van het gemeente bestuur bericht ontvangen dat van dergelijke plannen niets bekend- was. Kort daarop deelde een van onze leden ons mede, dat het bewuste pand op korte termijn gesloopt was. Verontrust over deze ontwikkeling vroegen wij het gemeentebestuur hierover een nadere toelichting te geven en drongen wij nogmaals aan bij eventuele nieuwbouw, deze te doen aanpassen bij de andere pan den ter plaatse.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 40