Restauratienieuws Cuiemborg, ,.De Fonteyn" Cuiemborg, Jan van Riebeeckhuis De restauratie van het driepanden- complex De Fonteyn te Cuiemborg, het geboortehuis van Jan van Rie- beeck (1619), kwam gereed en werd op 7 april in ogenschouw genomen door vertegenwoordigers van de 5 partikuliere instanties, die zich daar mee hadden bezig gehouden: de Bond Heemschut, die in 1965 het initiatief had genomen tot het oprichten van een stichting Jan van Riebeeckhuis Nederland (onze toenmalige voorzitter mr. Arn. J. d'Ailly ontwierp de statu ten), de stichting Simon van der Stel, die een partikuliere inzamelaktie be gon en uit wiens initiatief de stichting Jan van Riebeeck, Pretoria voortkwam en de Vereniging van Vrienden van het Jan van Riebeeckhuis, te Amster dam. Het is een voortreffelijke restauratie geworden van wijlen arch. C. W. Royaards, na diens dood voortgezet door zijn medewerker T. H. A. Kloos terman. Zelden heeft een restauratie zoveel publiciteit en in het bijzonder politieke stof doen opwaaien, omdat men het uit een bepaalde hoek nodig vond op dit huis het stempel van instemming met „apartheidsbeleid" te drukken. Het is ontstellend, hoeveel onjuisthe den en halve waarheden werden ver werkt om dit te publiceren. Waarom niet uit de bron zelf geput? Wij kun nen uit eigen ervaring vaststellen, dat het hier een zeer geslaagde Neder landse restauratie betreft van een voor stad en land belangwekkend mo nument, dat bovendien het geboorte huis is van een historische Nederland se figuur. Dat die figuur ruim drie eeuwen geleden voet aan wal zette aan de Kaap heeft niets met apartheid te maken. Voor zover wij weten heb ben de Comeniuskapel te Naarden (bedevaartsoord van de Tsjechen) en het Tsaar Peter-huisje te Zaandam (op 1 mei heropend door de Russi sche ambassadeur) soortgelijke re acties niet gehad. Het benedenhuis van De Fonteyn (met midden 16de-eeuwse gewelfkelder) het voorhuis, de zijkamer, keuken en de opkamer zijn sober maar sfeervol gemeubileerd en zijn voor het publiek te bezichtigen. Boven zijn een stu deerkamer, is een vergaderzaal en verhuurde verdieping voor een kun stenaar. In het kleinste pand woont de huisbewaarster met gezin. Loenen (U), Raadhuys van Kroonen- burch In Loenen (U) heeft het architekten- bureau Leicher het zeven traveeën brede Raadhuys gerestaureerd, waar door Loenen's kern een aanzienlijke verbetering heeft ondergaan. Het is zetel van Dart Industries Nederland N.V. geworden. Brielle, de Provoost De v.m. Provoost te Brielle is geres taureerd. Het gebouw, dat van 1668 dateert, heeft tot in deze eeuw een militaire bestemming gehad, uiteraard aanvankelijk als militaire gevangenis. Architekt J. Walraad en wijlen archi- tekt A. van Duil hebben er hun krach ten aan gegeven. Het resultaat mag er zijn. Het gebouw is officieel in ge bruik genomen als gemeentelijk ar chiefgebouw. Coevorden, oudste huis Coevorden's oudste overgebleven huis is gerestaureerd. Het pand uit 1631 vertoont een levendige, Vlaamse

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 38