Groot Bentveld, merkteken in Hollands duin 'Het was in 1966, dat door toedoen van de toen op gerichte Vereniging tot behoud van Groot-Bentveld de schijnwerper werd gericht op het oude huis en de buitenplaats, waarvoor toen sloopplannen be stonden. In Heemschut verscheen een tweetal foto's met bijschrift en de toezegging, dat in een volgend nummer op de betekenis van Groot Bentveld terug zou worden gekomen. Inmiddels was het huis onder de bepalingen van de Monumentenwet geplaatst en was het gevaar voorlopig geweken. Evenwel werd door de eigenaars niéts aan het onderhoud gedaan en de plannen tot bebouwing van de buitenplaats werden in gewijzigde vorm voortgezet. Nog is het gevaar voor het huis en het omringende bos, oase in een steeds dichter bebouwde villawijk, niet ge weken. Wel stemden Provinciale Staten tegen de De Ranitzweg, die vlak langs het buiten het auto verkeer naar Zandvoort moest leiden; maar de eeuwenoude vijand van de monumenten, de niets ontziende houtzwam, dreigt toch zijn slachtoffer niet los te laten. Er zijn uit de gelederen van voornoemde vereniging weer bezorgden opgestaan, die nu willen proberen middels een stichting het voortbestaan van Groot Bentveld te verzekeren. Contact-adres: R. J. Hobé, Lijsterstraat 10, Zandvoort. Inmiddels willen wij proberen, zij het wat laat, de belofte aangaande dit vooral geschiedkundig zo interessante huis in te lossen. Bentveld wordt reeds vermeld in de 10de-eeuwse registers van de St. Maartenskerk te Utrecht. Hét gebied valt samen met een vooruitgeschoven eiland van het oude duingebied, tussen de Aerdenhout en Zandvoort, een terrein, dat door zijn lage ligging nogal vochtig was. Uit het „Kuytegat" ontsprong de Grote Nel, waarvan in 1612 vermeld wordt, dat door zandophopingen en vervuiling (ook toen al!) veel wateroverlast werd veroorzaakt in het gebied van Aerdenhout. Gezien deze vochtige toestand kunnen wij moeilijk meegaan met de verklaring van de naam Bentveld, die zegt, dat het een terrein met droog buntgras zou zijn. Eerder kunnen we ons verenigen met de verklaring van dr. J. de Vries in het Etymologisch Woordenboek, die meent, dat bent afgeleid is van een woord, dat bies betekent Over een-huis horen we eerst iets in 1596 als hop man Nicolaas de Leur het huis in erfpacht afstaat aan Cornelis Symonsz. De Leur mag er blijven wonen en bepaalt dat er twee paarden gestald kun nen worden. In 1660 vermeldt het protocol van Zandvoort, dat Pieter van Alteren, ridder, vrijheer van Jaersveld, Raad en Fiscaal van de Admiraliteit binnen de stad Amsterdam, als lasthebber van Jonkvrouwe Elisabeth van der Nisse, Bentveld ver koopt aan Michiel Duncombe Esq, ten behoeve van William Lord Craven van Hampstead, maarschalk kolonel in dienst van de Republiek sedert 1640. Cornelia van der Nisse, dochter van een burge meester van Goes, huwde in 1664 met Willem Adriaan van Nassau-Odijk, kleinzoon van prins Maurits, stichter van het fraaie Slot van Zeist. Uit het voorgaande blijkt wel, dat Groot Bentveld toen al in aanzien moet zijn geweest. Het huis dateert in hoofdzaak uit die tijd, hetgeen moge blijken uit balklagen met moer- en kinderbinten en een ruime

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 36