Heusden, een karaktervol herstel noemd is en die een zoon is van Willem V, ridder, heer en graaf van Home en heer van Altena, Weert, Wessem, Hees, Leende, Cortessem, Gaesbeek, de Leeuw, Herstal en Montcornet (t 1343), en van Else van Cleef. Uit het huwelijk van Lodewijk van Nassau en Isabella van Home werd o.a. een dochter Elisabeth (1633-1718) geboren, die in 1664 of 1665 trouwde met Henry Bennet 1618-1685), 1e graaf van Arlington, burggraaf van Thetford, uit het huis Crafton, zoon van Sir John Bennet en van Dorothy Crofts. Zij zijn de voorouders van de huidige Earl of Euston. Zelden zal een genealogisch onderzoek tot zulk een opmerkelijk resultaat hebben geleid. Immers de Earl of Euston is niet alleen een afstammeling van de Heren van Altena en van andere Nederlandse adellijke geslachten, hij is bovendien verwant aan ons Vorstenhuis en in Engeland en op Europees niveau een vooraanstaand mede-strijder op het gebied van onze Bond. Literatuur: A. J. van der Aa, Aardrijkskundig Woordenboek van Nederland. A. J. van der Aa, Biografisch Woordenboek van Nederland. Nederlandsch Nieuw Biografisch Woordenboek. F. V. Goethals, Histoire généalogique de la maison de Homes. Dr. A. W. E. Dek, Genealogie van het Vorstenhuis Nassau. R. P. Dod, The Peerage, Baronetage and Knightage. Ir. Ch. C. van der Vlis Woudrichem, de oude hoofdstad van het Land van Altena, is niet de enige belangwekkende oude vestingstad in dit, sinds de Vikings zo vaak geteis terde, gebied. Met respekt wijzen wij op Heusden, het stadje waarmee Heemschut tientallen jaren bemoeienis heeft gehad en wat er jarenlang naar uitzag, dat deze vergeefs zou zijn. De verslagen in ons orgaan geven er een weerspiegeling van. De komst van de tegenwoordige burgemeester G. M. Schouten werd een keerpunt voor Heusden. Wat onmogelijk en onhaalbaar leek, kreeg weer een goede kans. Het bewijst wat een goede geest en een goede aanpak vermogen. Het zo strategisch tussen Holland, Gelre en Brabant gelegen Heusden, kreeg in 1231 stadsrechten en een eenvoudige omwalling. Het huidige stramien van rechthoekige straten dateert uit het midden van de 16de eeuw. De rampzalige brand van 1572 tastte dit stramien niet aan, het stadje wél. Na de invoering van het buskruitgeschut kreeg de ommuring haar geper fectioneerde verdedigingswerken met bastions, ravelijnen en poorten. De inknelling door deze ves tingwerken heeft de struktuur van het stadje wel helpen behouden. Verwaarlozing en verval, die in traden, deden in onze tijd toch verwachten, dat het einde van dit zo karakteristieke stadje geheel in sloping en nieuwbouw verloren zou gaan. Nog tien jaar geleden leek de aftakeling zich volledig te voltrekken. Burgemeester Scholten was de stuwende kracht, die het herstel inzette op de oude struktuur, met inbegrip van wat al onder het maaiveld verdwe nen was. Het Rijk, Provinciale Staten van Noord- Brabant, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, enz. hebben op volle toeren meegewerkt om Heus- den's wedergeboorte te bevorderen. Gedeputeerde Staten hebben zich uitgesproken voor algeheel herstel van de verdedigingswerken, die waarlijk van monumentale betekenis werden geacht. De Grontmij trok aan het werk. De eerste fase betreft het gedeelte tussen de Wijkse en de Oud- heusdense poort, de tweede die tussen de Oud- heusdense en Herptse poort, de ommuring van de rivierzijde en aan het Wilhelminaplein. Het gemeentebestuur is intussen met kracht op dreef gekomen, om de monumenten binnen de veste te herstellen, in de verwachting, dat het ongedekte tekort zal worden gedekt na toepassing van het Besluit Verfijning Algemene Uitkering Mo numenten door een A.C.W. bijdrage, de werkver ruimingssubsidie. De herstelwerken hierbij betrok ken zijn aangemerkt als werkgelegenheidsobjekten. De Grontmij pakt de vestingwerken aan, het her stel en de restauraties binnen de wallen geschiedt door verschillende restauratiewerkers. De resulta ten zijn allerwegen zichtbaar, tot zelfs de straat verlichting is aangepast. En dit alles zonder de stad tot een museumprojekt te bestempelen. In tegendeel, de leefbaarheid wordt goed in het oog gehouden door met volle aandacht te streven'naar een harmonisch samengaan van sfeervol verleden en hedendaagse woonbaarheid. Op de Heemschutdag van 14 mei 1971 zullen de deelnemers én Woudrichen, dat aan het begin van herstel staat én Heusden, dat zo succesvol zijn herstel heeft aangepakt en volvoert, beide bezoe ken. Een stimulerende dag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 32