De Heren van Woudrichem Kasteel Hom naar een 19de-eeuwse lithografie Wanneer men belang stelt in de monumenten, de historische stadskern en de oude vestingwerken van Woudrichem, gaan vanzelfsprekend de ge dachten mede uit naar het maatschappelijke en politieke leven, dat zich in de loop der eeuwen in de stad heeft afgespeeld. Dan rijst onder andere de vraag: ,,Wie waren de Heren van Woudrichem?" en: ,,ls er iets over hun nakomelingen bekend?" Woudrichem behoorde historisch tot de heerlijk heid Altena. De eerste vraag moet derhalve luiden: ,,Wie waren de Heren van Altena?" Over de oudste Heren van Altena is weinig bekend. Men neemt aan, dat Altena eertijds deel uitmaakte van het graafschap Teisterbant. Door huwelijk kwam de heerlijkheid in het bezit van het geslacht Montbéliard en, door het huwelijk van Willem, Heer van Horne, met Margaretha van Altena, in het ge slacht Home (in de vaderlandse geschiedenis meer bekend als Hoorne), welks gebied gelegen was in Limburg en waarvan het gespaard gebleven kasteel gerestaureerd is. De heerlijkheid bleef in het bezit van dit geslacht, tot de Staten van Holland haar in 1590 aankochten van Walburga van Nieuwenaar, de weduwe van Filips van Montmore.ncy, graaf van Horne. Wat de tweede vraag betreft, van de vele Heren van Altena moeten, wanneer men ook denkt aan de huwelijken van jongere zoons en dochters, vele nakomelingen bestaan. Het zou echter een zeer tijdrovend werk zijn deze op te sporen. Een toeval lige omstandigheid leidde echter tot een spoedig resultaat. Tijdens het in 1969 te Amsterdam gehouden con gres van Europa Nostra deelde de Earl of Euston mij mede, dat tot zijn voorouders behoren prins Maurits en een freule De Horne. Nu trouwde Lodewijk van Nassau, heer van Bever- weerd en de Lek (=h 1602-1665), zoon van Maurits, graaf van Nassau, prins van Oranje, en van jonk- vrouwe Margaretha van Mechelen, in 1630 met jonkvrouwe Isabella van Horne (t 1664), dochter van Willem Adriaan, graaf van Horne, heer van Kessel, en van Elisabeth v. d. Meeren. Nagegaan diende te worden, of deze freule Isabella behoorde tot die tak van het geslacht Horne, die de heerlijkheid Altena bezat. Zulks bleek inderdaad het geval. Tot haar rechtstreekse voorouders be hoort Dirk Loef van Horne, heer van Montcornet, Herstal, Hees, Leende en Baucignies, (t 1390) naar wie hoogstwaarschijnlijk het slot Loevestein ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 31