Niet op de monumentenlijst voorkomende kleine panden onder één kap, geschikt te maken voor recreatieverblijven dacht waard. Ook in deze sector verdwijnt alles snel. Het 19de eeuwse bedrijf t.o. de kerk vertoont een zeer eenvoudige indeling. De groe pering van de verschillende onderdelen is zodanig, dat men verwantschap constateert met de Bra bantse boerderij van het langgeveltype, waar de woon- en bedrijfsruimtes naast elkaar liggen met de toegangen aan de lange zijde langs de straat. De bedrijven zoals b.v. een smidse of een timmer werkplaats zijn veel korter, maar zij vertonen uiterlijk een gelijksoortig beeld: een huis op recht hoekige plattegrond met een zadeldak tussen twee zijtopgevels en zonder enige dekoratie. Zonder hulp dreigt hier sloping. Schuur met in L-vorm eenvoudige kleine panden vormd? Als gezinswoningen zijn de huizen on bruikbaar gemeten naar onze tegenwoordige maat staven, maar aangepast kunnen zij voor menige watersporter of rustzoeker een rekreatieverblijf vormen, waar hij heel wat genoeglijke uren kan doorbrengen. Volgt hier geen restauratie dan staat de dreiging tot sloop voor de deur. Het complex is eigendom van de gemeente. Heemschut heeft het laten stutten. Een 19de-eeuwse woning met werkplaats voor de handwerksman Tot de minst spectaculaire gebouwen van iedere stad behoren zeker de kleine bedrijven van de handwerksman. Toch zijn de huizen, waar ge- zins- en bedrijfsleven onder 'hetzelfde dak zijn samengebracht om meer dan een reden de aan- Nog even dit. De ouderdom komt met gebreken. Het is vast niet altijd even gemakkelijk om welbe wust oud te worden. In Woudrichem kan men er over meepraten. De tijd heeft er overal zijn sporen nagelaten, in de oude Sint Maartenskerk, in de stadspoort met zijn opgelapte jas, in de talrijke woonhuizen van de stad, waaraan vele generaties van Woudrichem gebouwd, verbouwd, gepoetst en geknutseld hebben. Dit alles om „bij te blijven". Zij zijn daarin vaak met moeite of slechts ten dele geslaagd. In de loop van haar geschiedenis zat het geluk de stad niet altijd mee. Wellicht leert de tijd, dat Fortuna de stad op een ogenschijnlijk laat, maar op een goed gekozen moment gunstig gezind is geweest. Zij kan Woudrichem de kans geven leefbaar" te blijven. drs A. G. SOHULTE

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 27