lirin Gepleisterd winkelpand, Hoogstraat 1 Een blok kleine eenkamerwoningen Zoals in al onze oude steden bevindt zich ook in Woudrichem een aantal uiterst kleine, onder één kap gebrachte woningen. Elk der woningen bestaat uit één woonvertrek met stookplaats, een toegangs portaaltje met een trap naar de zolder, waar onder het pannendak een klein kamertje kan worden af geschoten. Tezamen vormen de huisjes een L- vormig komplex. Het is een serie woningen van de allereenvoudigste soort in de trant van de hofjes. De konstructie is zo goedkoop mogelijk uitgevoerd. Dakgoten ontbreken. Alleen aan de korte voorzijde van de winkelhaak zijn in de gevel enige waarschijnlijk van elders afkomstige sier- Rechts ..De Veste", waarnaast een open plek, wachtend op passende opvulling. Hoogstraat straat door horizontaal en vertikaal lopende groe ven is ingedeeld in grote blokken. Het is de meest simpele manier om een met natuurstenen platen beklede gevel te imiteren. De gevel wordt afge sloten door een brede daklijst. In plattegrond is het winkelpand met inbegrip van de vleugel in de Kerkstraat bij de Waterpoort L-vormig. Het voor huis is gedekt door een schilddak, dat zo breed is, dat het vermoeden rijst, dat het gepleisterde huis de symbiose is van twee oude woonhuizen. Op de verdieping zijn vierdelige schuifvensters aangebracht in de 19de eeuw. Rond 1920 heeft het gedeelte van de winkel op de hoek zijn huidige gestalte gekregen. Bij de uitbreiding van de bazar zijn suksessievelijk de ernaast gelegen ruimtes bij de winkel getrokken. ankers opgenomen. De huisjes zijn op het eind van de 18de of in het begin van de 19de eeuw gebouwd. Misschien als woningen voor bejaarden of als nederig onderkomen voor de dagloner en zijn gezin. In het laatste geval kunnen het blok plaatsen als een vroege versie van volkswoning bouw. Merkwaardig is de tegen de binnenhoek van het komplex gebouwde schuur, waarvan het zadeldak boven de woningen uitsteekt. De korte zijde heeft een gepotdekselde puntgevel met daar in een openslaand luik. De ruimte tussen de zij muur van de schuur en de huisjes wordt geheel ingenomen door grote schuurdeuren. De funktie van de schuur bij het komplex is niet geheel duidelijk. Heeft zij misschien samen met het tegen de korte voorzijde gelegen huis, dat iets groter is dan de rest van het blok een stadsboerderij ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 26