muurdam tussen de vensters op de verdieping is een steen ingemetseld met in een cartouche het jaartal ,,Ao 1615". Heel mooi zijn hier de op korte gecanneleerde wandpilasters rustende, fijn gepro fileerde, korfbogige ontlastingsbogen in natuur steen uitgevoerde kraagsteentjes en kapitelen. Panden als deze zijn karakteristiek voor het woon huis in Woudrichem en de ontwikkeling die het heeft doorgemaakt. Zij weerspiegelen de welvaart van het begin van de 17de eeuw evenzeer als de soberheid van het begin van de 19de eeuw. Zij getuigen van de rijke, bonte bouwtrant van de „gouden eeuw", maar ook van het bouwkundige ideaal, dat de bouwers van omstreeks 1800 voor ogen stond. Waar dit in een door vele rampen ge teisterde en tot armoe vervallende randvesting op uitloopt zien wij voor ons. De timmerman, die èn voor meestal weinig geld moest verbouwen èn bij de uitvoering gebonden was aan maten en ver houdingen van gevelvlakken en bouwvolumes uit de voorgaande periode, kon deze latere ideeën maar gebrekkig te pas brengen. Dikwijls ontbreekt hem het juiste inzicht. Niettemin levert zijn produkt in meer dan één geval een aanpassing op aan het eigentijdse van de 18de en de 19de eeuw en vormt het bovendien een schakel tussen de oude huizen en de in latere eeuwen daarnaast gebouwde wo ningen. Wat restauratie van deze panden voor het gehele stadsbeeld hier kan betekenen, zal geen nadere toelichting behoeven. Hoogstraat 44/46 Dat men in Woudrichem niet bij de pakken neerzit, blijkt wel uit een recente restauratie n.l. van het pand aan de Hoogstraat 44/46, een vroeg 17de eeuws huis, dat in de 19de eeuw enige verande ringen heeft ondergaan. Het huis komt evenals het ernaast gelegen pand, dat een mooie 18de-eeuwse interieur betimmering heeft, net achter de steigers vandaan. Het zal door een architectenfamilie be woond gaan worden. Hoogstraat 27, het huis „De Veste" Het resultaat van een recente restauratie treft men in het aan de Hoogstraat gelegen huis ,,De Veste", dat met een aangrenzend pand in oude luister is 85 hersteld. Voor de restauratie waren de huizen, die met hun lange gevels aan de straat grenzen, met een pleisterlaag bedekt. Hun kap wordt gevormd door een gemeenschappelijk zadeldak tussen twee zijtopgevels. Boven de vensters en de deurpartij van het huis ,,De Veste" bevinden zich korfbogige togen, waarin enige natuurstenen blokken zijn op genomen. De smalle houten dakgoot rust op een dubbele rollaag van baksteen. Het aangrenzende gedeelte is jonger, veel soberder, heeft vernieuwde schuiframen met roedeindeling en een eenvoudige deurpartij. Tussen de beide huizen die uit de 17de eeuw dateren, is de moet zichtbaar van een brede korfbodige rollaag, die wellicht de plaats van een voormalige poortdoorgang aanduidt. Aan de voet van het dak loopt bij het linker huis een dakgoot met brede daklijst. Hier is thans de Stich ting Jeugd en Volwassenenwerk ,,de Veste" in ge huisvest en eigendom van de gemeente. Hoogstraat no. 1 Het huis op de hoek van de Kerkstraat en de Hoog straat met huisnummer 1 is een geheel gepleisterd winkelpand, waarvan de voorgevel aan de Hoog- Hoogstraat 5 uit 1608 (eig. Ver. Hendrick de Keyser) Hoogstraat 9 uit 1615 (eig. Ver. Hendrick de Keyser)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 25