,1 n den vergulden helm" 1601, Hoogstraat 4 Hoogstraat 6/8 INT-HERDT", 12/10 ,,DE ENGEL" en 16/14 ,,DE SALAMANDER" is een trapgevel met op iedere trede een zadel- dakvormige afdekking. De halfuitgebouwde trap- toren is nieuw. Tegen de achterzijde van het middel eeuwse huis sluit een vleugel aan, waarin een steen met het jaartal 1639 is opgenomen. Het is wel dui delijk, dat wij hier met een van de belangrijkste historische gebouwen van de stad te doen hebben. Zowel omvang als model wijken of van andere woonhuizen van de stad, waarvan veel goede voor beelden zijn te vinden in de Hoogstraat. Enige verminkte en gerestaureerde woonhuizen van het zogenaamde „Dordtse type" aan de Hoogstraat op de hoek van de Kerkstraat Het blok huizen in de Hoogstraat-hoek Kerkstraat toont in één blikveld letterlijk en figuurlijk de af gang van het 17de-eeuwse stadswoonhuis, althans wanneer men de huizen van links naar rechts op de rij af bekijkt. Het zou echter niet eerlijk zijn onder de huizenserie het motto te plaatsen-, hoe het was en hoe het werd! De panden links zijn gerestaureerd en waren er voordien -net zo aan toe als de van hun topgevels beroofde huizen er naast. Wanneer men de serie in omgekeerde volg orde bekijkt, kan met evenveel reden aan het plaatje het onderschrift worden meegegeven: hoe het was en hoe het kan zijn! De panden zijn oorspronkelijk allemaal variaties op hetzelfde thema geweest, zélfs de beide huizen met de brede lijstgevel en de twee schilddaken op de hoek, die door een alles één makende pleister laag hun eigen karakter hebben moeten prijsgeven. Het huis naast de gepleisterde tweeling is er in feite niet veel beter aan toe. De trapgevel is ver dwenen en rond de eeuwwisseling heeft een nijver middenstander er een voor die dagen moderne winkelpui in laten aanbrengen. Alleen het oude muurwerk van de verdieping is min of meer ge spaard gebleven, maar het is duidelijk zichtbaar, dat men de vensters een eind onder de waterlijst heeft ingezet. De velden onder de korfbogen zijn daardoor te groot geworden. Een aardige noot vormen de drie sierankers en vooral het gevel steentje met een ridderhelm en het opschrift ,,ln den vergulden Helm" en met het jaartal ,,1601". Het is eigendom van de gemeente. Het huis ernaast draagt de naam INT-HERDT", in beeld gebracht door een naar links gekeerd hert voor een boom. Het huis dateert blijkens het jaartal in de onder de gevel steen geplaatste cartouche uit 1601. Bij dit winkelpand zijn twee verdiepingen in haar oude staat bewaard gebleven. Ook hier zijn de vensters gemoderniseerd. De geprofileerde uitge: kraagde korfbogen boven de vensters rusten op gebeeldhouwde kopjes. Het huis bezit verder drie fraaie sierankers. Het is eigendom van de gemeente en restauratie ten volle waard. In dezelfde staat, zij het dat er iets meer bewaard was gebleven van de benedengevels, verkeerden voorheen ook de in 1956 gerestaureerde panden In den gulden engel" uit 1593 en „IN DEN SALAMANDER 1606", beide eigendom van de gemeente. Zij zijn na de ingreep woonhuizen geworden, die een goed beeld geven van woonhuisgevels van een type, dat in de verder stroomafwaarts aan de Merwede gelegen belang rijke havenplaats Dordrecht is ontstaan. De be langrijkste kenmerken van deze trapgevels zijn in het algemeen de in de bakstenen gevel verwerkte natuurstenen banden, lijstwerken en dekplaten, en in het bijzonder als typisch Dordts de ontlastings- bogen boven vensters en deuren en de metsel- mozaieken in de hoogvelden. De wijze waarop de geprofileerde en uitgekraagde ontlastingsbogen zijn gevormd en worden opgevangen is soms origineel. Men vindt er gezwenkte, boven de vensters recht hoekig omgeknikte bogen, segment- en korfbogen. De steunpunten worden veelal gevormd door ge beeldhouwde kopjes, maar ook door gekartelde wandzuiltjes of korte pilasters, rustend op mooie kraagstenen en voorzien van eenvoudige kapitelen. Ook de sierankers zijn steeds juwelen van het smidsambacht. Hoogstraat nrs. 18 en 20 en de stadspomp Even verder in de Hoogstraat staat een onlangs geheel ontpleisterde topgevel zonder enige dekora tie. Voor het huis staat een stadspomp, een aardig stuk hardstenen straatmeubilair uit het begin van de 19de eeuw, die restauratie behoeft. De vlakke platen die de pomp bekleden, zijn gevat tussen een wat grof geprofileerd basement en een kroonlijst, die is getooid met een kegelvormige knop. De zwengel is opzij aangebracht, de kraan aan de straatzijde, zodat het water gemakkelijk kan weg stromen in de goot. Het winkelpand Hoogstraat no. 20 is ook een tot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 23