Wmiiï De Kerkstraat, die door opknap haar oude charme terug kan krijgen De Waterpoort aan de zijde van de Kerkstraat mige poortdoorgangen, een op de zuidwesthoek van het gebouw aan de rivierzijde aanwezige arkel- toren de pendant is verdwenen en enige door profielstenen omlijste nissen boven de door gang. De poort is een sober, in de loop van de tijd nogal eens opgelapte kolos, die aan de rivier zijde vrij staat en de hem vroeger flankerende stadsmuren mist. De waterpoort heeft tengevolge van de aanleg van de vestingwerken een funktie gekregen in de tweede linie. Er is namelijk ook een buitenpoort gebouwd geweest, die thans is ver dwenen. In het oude muurwerk zijn enige kanons kogels ingemetseld als herinnering aan woeliger dagen. De bovenbouw van de poort met zijn hoog boven de huizen van de stad uitstekende en tussen zijtopgevels opgenomen zadeldak heeft blijkens de aanwezige moeten herhaaldelijk wijzigingen onder gaan, hetgeen onder meer een gevolg is geweest van de veranderde bestemming van het gebouw. De huidige kap en de balkenconstructie zijn zeker van na 1573. De vensters met de brede platte om lijstingen zijn in de 18de eeuw ingezet. In het poortgebouw bevindt zich verder een stenen trap en op de bovenste verdieping achter twee kleine getraliede vensters het cachot. Aan de stadszijde is de straat nauwelijks breder dan de poortdoor gang. De muren van de huizen zijn doorgebouwd tot tegen de poort, die de straat op een voor de oude versterkte steden kenmerkende wijze afsluit. Straatbebouwing en stadspoort vormen een samen hangend beeld, dat nog slechts in enkele plaatsen in deze vorm valt te genieten. Ook indien de woon- gevels veel van hun oorspronkelijke karakter heb ben verloren, blijft het van het grootste belang, dat in een straat als deze de oorspronkelijke schaal behouden blijft en daarmee de hoofdindruk van het historische stadsbeeld wordt veilig gesteld. Opknap van dit gehele straatdeel zou poort en stadsgezicht de oude charme terug kunnen geven. Het arsenaal Sedert de overgang van de stad in de handen van de Republiek en de daaropvolgende versterking tot vestingplaats in 1584 is Woudrichem onafge broken een rol als militair steunpunt toebedeeld. In de stad, die haar vestingwerken nog volledig heeft bewaard, vindt men als late exponenten van militaire architectuur de gebouwen van het arse naal. Het arsenaal diende als bergplaats van voor raden en materieel. Twee van zulke solide opslag plaatsen zijn te vinden aan de Kerkstraat no. 41 (aangekocht door Heemschut) en de Vissersdijk no. 35. Het arsenaal aan de Kerkstraat is een langwerpig gebouw, bestaande uit een grote ruimte van 43 x 12 m op de begane grond en een midden- en zolderverdieping met zware balkenlagen. Het massale zadeldak met dakvensters is geklemd tussen twee brede zijtopgevels. In het mid den van de naar de stad gekeerde lange zijde bevindt zich een ronde poort, die links en rechts wordt geflankeerd door drie segmentvormig overtoogde vensters, welke door middel van luiken kunnen worden geblindeerd. De rij staafankers in het volkomen vlakke bakstenen muurwerk geeft de vloerhoogte van de eerste verdieping aan. Via rondbogige poorten in het centrum van de zij gevels, waarboven een door een gepotdekseld af dakje aan het oog onttrokken hijsbalk schuil gaat, worden de goederen op de zolder van het magazijn gebracht. Schuin hieronder bevinden zich aan beide eindgevels brede ingangen met openslaande deu ren, waardoor het grootmaterieel naar binnen en naar buiten kan worden gevoerd. Het bakstenen gebouw is uiterst sober, hetgeen in overeenstem ming is met zijn funktie en met de bouwtrant van het midden van de 19de eeuw. Natuursteen is heel spaarzaam en dan nog vooral funktioneel toege past in de vensteromlijstingen en als afdekplaten. Een steen boven de toegangspoort geeft het bouw jaar aan: 1851. Een smalle daklijst sluit de gevel af. Dezelfde stijl vindt men ook terug in het gebouw aan de Vissersdijk. Het is slechts drie jaar jonger. Deze kazerne bezit een L-vormige plattegrond. De

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 20