stemming van Kruisherenklooster heeft gekregen, zijn er geen oudere huizen te vermelden. Wij wil len de voornaamste gebouwen en woonhuizen stuk voor stuk met u langs gaan. De toren van de Hervormde kerk gezien van het zuidwesten uit. De toren van de aan Sint Maarten gewijde laat gotische kruiskerk van Woudrichem dateert uit het einde van de 15de en het begin van de 16de eeuw. Hij bestaat uit drie geledingen. Tegen de massale onderbouw zijn loodrecht op de hoeken steunberen gebouwd, die uit afwisselende lagen baksteen en natuursteen bestaan. Boven de lessenaarsdaken van de langs de noord- en zuidzijde van de toren doorlopende zijbeuken rijzen de zich verjongende torengeleidingen uit. De haakse steunberen zijn tegen de jongere bovenbouw niet voortgezet, maar zij gaan over in met pinakels versierde overhoekse beren. Aan de muren van het torenlichaam is het massieve karakter ontnomen door middel van smalle, lancetvormige, door profielen omlijste spaarnissen. In de velden zijn ruitvormige en ronde medaillons aangebracht. De nissen worden afge dekt door uitkragende rondboogfriezen, waarvan de bogen gevuld zijn met aan de medaillons ver wante schelpen. De ruitvormige medaillons tonen voornamelijk frontale of drie-kwart geziene koppen van krijgers, jonge meisjes en dieren. Om en om zijn de schelpen ook getooid met dergelijke kopjes. Het metselwerk rondom deze renaissance-sculp- tuurtjes voegt zich naar dé vorm van de ruit. De ronde medaillons in het bovenste torenlid tonen alle in profiel geziene koppen. Zij zijn het best ver gelijkbaar met sterk vergrote muntstukken. Aan de zuidzijde is tegen het torenlichaam een wentel trap aangebouwd, die doorloopt tot aan de bommel gaten onder de wijzerplaat van het torenuurwerk. Een eenvoudige moderne balustrade onttrekt het dak aan het gezicht. De toren bezat oorspronkelijk een spits, maar deze is eerst in 1573 tijdens een belegering van de stad afgeschoten en de tweede, overigens lagere spits is tijdens een septem'ber- storm in 1717 ten onder gegaan. Al beschikt men niet over exacte bouwdata, aan de hand van het beeldhouwwerk is de bovenbouw stellig te dateren vóór het jaar 1530. De meest ingrijpende en hoogstnoodzakelijke restauratie heeft plaats gehad in 1933. Het dak behoeft thans dringend herstel. Zoals wij de toren nu kennen is hij een massief gotisch bouwwerk, dat in twee fasen is gebouwd. De bouwmeester moet een rijzige toren voor ogen hebben gestaan. In zijn vormgeving sluit de toren meer aan bij bak stenen torens in de rivierstreken dan bij de mo dieuze, vooral uit natuursteen opgetrokken torens in het hart van Brabant. De toepassing van de renaissance-medaillons levert het bewijs, dat de inwoners van Woudrichem er op gebrand waren om bij te blijven. Zij vormen samen de toetsstenen van een nieuw tijdvak. De Waterpoort of Gevangenpoort De Water- of Gevangenpoort staat, zoals de naam reeds suggereert, aan de rivierzijde van de stad en is dringend aan restauratie toe. Het is een recht hoekig bakstenen gevaarte, dat nè de verwoesting van de stad in 1573 waarschijnlijk opnieuw op de oude grondslagen moet zijn opgebouwd. De belangrijkste kenmerken zijn de spitsboogvor- Ruitvormige medaljons met koppen van krijgers, jonge meisjes en dieren Kerkstraat 2-8 bij de Waterpoort

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 19