SlpHiUPPVsr d.g. co/\es Cl Én -Hm»'*r m HEEMSCHUT Was deze periode in Woudrichem voor Jacoba een tijd van pracht en praal, de tweede maal zou "zij als vluchtelinge hier tijdelijk onderdak vinden. Het oudste huis van Woudrichem heet nog steeds „het huis van Jacoba van Beieren" en het is vol gens onderzoekers inderdaad een deel geweest van het complex, dat eertijds op de hoek van de Kerkstraat en de Molenstraat stond en waarvan de monumentale hoftoren met de eraan gebouwde vismarkt in 1852 is afgebroken. De laatste heer van Altena en Woudrichem, Graaf van Hoorne, werd gelijktijdig met Graaf van Egmond op bevel van Alva te Brussel gevangen genomen. De beide graven lieten hun leven op het schavot. De weduwe van Graaf van Hoorne werd later her steld in het rechtmatig bezit van een deel zijner indertijd verbeurd verklaarde goederen, waaronder Altena. In 1590 droeg zij haar rechten op de stad Woudrichem en het land van Altena voor de som van negentigduizend gulden over aan de Staten van Holland, een overdracht welke voor Woud richem van vérstrekkende betekenis is geweest. De geschiedenis van steden en vestingen wordt meestal gekenmerkt door oorlogen en bezettingen, het is met Woudrichem niet anders geweest. Helaas viel de stad in Spaanse handen; men had verzuimd tijdig maatregelen te treffen en Re- quesens' veldheer Vitelli had gemakkelijk spel. Toch is de bezetting niet van lange duur geweest. Enkele jaren later was Woudrichem weer Staats. Nog twee maal probeerde men van Spaanse zijde de veste te hernemen, maar nu was men beter voorbereid. Zowel in 1589 als in 1599 werden de aanslagen tijdig verijdeld. Indirekt werd Woudrichem in 1813 nogmaals in de krijg betrokken. Ofschoon de Fransen de stad reeds hadden verlaten hielden zij stand in het tegenover gelegen Gorkum. De geallieerden bestookten vanuit de, tussen Woudrichem en het Sleeuwijkse veer gelegen, batterijen de stad, welk vuur natuurlijk niet onbe antwoord bleef. De Gorkumse kogels richtten ook in de stad Woudrichem aanzienlijke schade aan. Rekent men daarbij nog, dat gedurende de gehele winter een zeer grote legermacht was ingekwar tierd, dan begrijpt men hoe de overgave van Gorkum als een bevrijding werd begroet. In 1815 werd Woudrichem, dat sinds 1590 een grensstad van Holland was geweest, bij de nu gevormde provincie Noord-Brabant gevoegd. De recente ontwikkeling ten aanzien van de samen voeging van gemeenten bracht ook Woudrichem in het nieuws. De dreigende inkapseling in een groter De Graaf van Horne, Heer ven Woudrichem. Atlas Van Stolk 428 geheel waarbij het verlies van de zelfstandigheid minder belangstelling voor behoud en restauratie van de monumenten in dat zo karaktervolle stadje met zich mee zou kunnen brengen, is voor het bestuur van de Bond Heemschut aanleiding ge weest aan gemeente en provincie en regering voorstellen te doen tot een zodanige herindeling te komen, dat betere waarborgen geboden zouden worden voor het door ons ingenomen standpunt. Gemeente en provincie sloten zich na breed beraad bij ons standpunt aan. Wij vertrouwen dat ook de Minister van Binnenlandse Zaken dit zal doen. v. E.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 17