Een vluchtige geschiedenis van Woudrichem „Waar Maas en Waal te samen spoelt en Gorkum rijst van ver 75 iacob van Deventer (1510-1575). Kaart van Woudrichem in opdracht van Filips II gemaakt 1558. Woudrichem is één der oudste en merkwaardigste stadjes van Nederland zoals wij dat vinden aan de samenvloeiing van Maas en Waal in het land van Altena. De naam Woudrichem schijnt erop te wijzen, dat in het grijs verleden de streek zeer bosrijk is gew/eest; ook de naam Altena, verklaard als Houtland, 'schijnt hierop te wijzen. De gunstige ligging aan de samenvloeiing van twee grote stromen heeft natuurlijk de ontwikkeling van visvangst, handel en marktwezen beïnvloed en reeds in 866 wordt Woudrichem als marktvlek ge noemd onder de bezittingen van de bisschop van Utrecht. In de 14de eeuw wisselde Woudrichem van eigenaar en werd het door de Graaf van Kleef verkocht aan de Hollandse Graaf Willem III, bijgenaamd De Goede, die later werd opgevolgd door de Hollandse Graaf van Beieren en Utrecht. Dat Woudrichem in deze tijd reeds beschermd was door wallen en poorten, blijkt duidelijk uit de ver gunning welke aan poorters en poorterskinderen was verleend om te vissen in 's Graven's wateren, zij het onder allerlei beperkende bepalingen. De Hoekse en Kabeljauwse twisten gingen Woudrichem niet onberoerd voorbij. Toen Aleida van Poelgeest, de schone gunstelinge van Albrecht in 1390 door Hoekse edelen was vermoord wegens haar vermeende invloed op de Graaf ten gunéte van de Kabeljauwsen, vluchtten de moordenaars naar het aan zoon Willem toebehorende slot Altena, dat zich op een heuvel tussen Woudrichem en het tegenwoordige dorp Aïmkerk bevond. Willem, de latere Graaf IV, beducht voor vader's wraak, vluchtte naar het buitenland. Door de edelen werd nog fel verzet geboden tegen het oprukkende leger van Graaf Albrecht, maar vrij snel viel de burcht in de handen van de belegeraars die de sterkte met de grond gelijk maakten. Slechts een paar torens bleven tot in het laatst der 17de eeuw gespaard. Steeds meer in verval geraakt, zijn thans

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 15