Op heemwacht Heemschut 's jubileum leidt tot een grote aktie door Ton Koot 72 Nieuwe visie ontwikkelen Eén ding stond allen voor ogen, toen al in het voorjaar 1970 een plenaire zitting werd gehouden van alle Heem schut bestuursleden en Commissiebe stuurders: Heemschut moest ter ge legenheid van zijn 60-jarig bestaan een daad stellen, die een duidelijk beeld geeft van zijn doelstelling in het huidige tijdsbestek. Dat moest een daad van nationale betekenis zijn, een actie waaraan niet enkel de ruim 7000 leden en 250 in stellingen een aandeel zouden heb ben, maar niet minder de tienduizen den en mogelijk honderdduizenden Nederlanders, die een ruimer zicht hebben gekregen op Heemschut's doel, dit onderschrijven en helpen verwezenlijken. Men zou die doelstel ling ook kunnen omschrijven als: Nederland tot een land maken, waar het wonen en leven voor zoveel Ne derlanders als maar mogelijk is, vol doening schenkt. De tijd van het waken voor huisje, boompje, bruggetje, weggetje is voor bij. De hier en daar nog rondspoken de image, dat de Bond Heemschut een groep vergrijsden is, die hun esthetische hobby's najagen en die oude huisjes koste wat koste willen behouden, moet resoluut wor den gebroken. hieemschut's acties hebben reeds lang breder vlucht genomen, maar ook foute images kunnen taai zijn. Voorzitter Hoegen sprak duidelijke taal in zijn rede, uitgesproken op de Bijzondere Algemene Bestuursverga dering van 25 februari jl. te Amster dam, waaruit wij hier enkele saillante punten aanhalen: ,,Wij zijn geen monumentenjagers, maar wij willen, uitgaande van de mens in zijn directe omgeving, het behoud van de waardevolle omge ving, waarin die mens moet werken, leven en op zijn tijd ook luieren." leven is niet slechts een licha melijke zaak. Ons welzijn wordt óók door andere factoren bepaald. In het veelbesproken leefmilieu speelt de omgeving van de mens een essen tiële rol. Naast lucht, water en bodem is die omgeving onverbrekelijk de vierde dimensie." „Dat betekent, dat wij ons niet tot monumenten of beschermde stads en dorpsgezichten kunnen bepprken. Het is duidelijk, dat wij alle krachten moeten bundelen, om, nu en in de toekomst, de mens in een harmo nische, aan de menselijke schaal aan gepaste omgeving te laten wonen." „Monumentenzorg en huisvestings- zorg zullen dan ook hand in hand moeten gaan. Er zal een nieuwe visie moeten, worden ontwikkeld en een daaraan verbonden nieuwe samen werking tussen de ministeries die de monumentenzorg en de volkshuisves ting behartigen." Wensen van Heemschut Heemschut's wensen zijn duidelijk te concretiseren: Verbetering van de Monumenten wet 1961, zodanig, dat de onder houdsplicht een rechtmatige plaats krijgt in de wetgeving, Beter op de praktijk afgestemde overheidsbijdragen, zodat zij, die de hun toevertrouwde panden wensen te restaureren, niet 3-8 jaar behoeven te wachten, totdat de hun toegezegde subsidie wordt uitbetaald. (Achter stand nu 200 miljoen met een toe nemende achterstand van 20 mil joen per jaar), Stichten van meer gemeentelijke diensten voor de monumentenzorg in monumentenrijke gemeenten (of ge westen), zoals er reeds enkele met succes in den lande werkzaam zijn, Aanstellen van stadsconservato- ren in bovenvermelde gemeenten of gewesten, zodat die een verantwoord milieubeleid kunnen voeren en na zorg betrachten, Stimuleren van particuliere initia tieven in de vorm van het helpen op richten van Maatschappijen tot Stads herstel, in navolging van de succes volle reeds bestaande N.V.'s, zoals in Amsterdam en Deventer. Heemschutacties Met man en macht het ledental van Heemschut opvoeren, zodat ten spoe digste de eerste mijlpaal van 10.000 leden wordt bereikt. De afgelopen maanden lieten reeds duizend nieu we leden zich inschrijven, velen daar van door onze eigen leden aange bracht! Met meer leden kunnen wij in alle opzichten een grotere vuist maken, Een krachtige versterking van ons H.R.H.-fonds, het Heemschut Restau ratie Hulpfonds, dat ons in staat stelt nu direct op te treden en particulie ren, die net een stootje nodig hebben o^rn tot restauratie over te gaan, dat financiële duwtje te geven door le ningen te verstrekken tegen kost prijs. Het zijn nog bescheiden lenin gen, maar er zijn intussen al 16 parti culieren mee geholpen, Uitbreiding van onze invloed door concentratie van alle krachten, ólle verenigingen, alle instellingen en maatschappijen tezamen te brengen in één orgaan, dat met behoud van ieders onafhankelijkheid in een Con tactcommissie voor Monumentenbe scherming naar buiten optreedt. De eerste besprekingen hadden reeds plaats. Statuten zijn in bewerking. Alle met Heemschut samenwerkende instellingen worden hierover inge licht. Heemschut's Jubileumactie Maar dit alles is nog niet DE JUBI LEUMACTIE VAN HEEMSCHUT. Een actie op nationaal niveau. Daar ging ampel beraad aan vooraf. Overwo gen werd o.m. het behoud en herstel van vestingwerken, molens, stads- pompen, duiventorens, verplaatsing en herbouw van Vlissingen's oude stad huis en verplaatsing van De Steen- rotse in Middelburg, van het Poort wachtershuisje in Groningen e.d., alle voorstellen, die als te incidenteel en van te locale aard verworpen werden. De gedachten gingen uit naar een gróter geheel, waar de mens in zijn milieu een grotere rol zou spelen en namen vielen van gehele dorpen, ge meenten, zoals: Thorn, Den Briel, Hasselt, Zweeloo, Wijk bij Duurstede, Weerselo, Piaam, Heusden, De Rijp, Willemsstad e.a. Wetend hoezeer alle vermelde en meer nog ge meenten onze hulp goed zouden kun nen gebruiken, beseffend dat óók zij die hulp verdienen, waren de redenen om té" zoeken naar een centraal ge legen gemeente, met vele monumen.r ten, te veel om uit eigen middelen te restaureren, maar ook met een toekomst, die de restauraties zou rechtvaardigen en nieuwe perspec tieven opènen. Een gemeente dus, met zoveel mogelijk aspecten, die een nationaal beroep zouden recht vaardigen. Zo viel de keuze op het centraal in Nederland gelegen, van-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 12