Restauratienieuws 38 CULEMBORG. De Minister van CRM heeft een sloopvergunning voor het St. Elisabeth's gasthuis geweigerd. Het huis is een der oudste hoven van ons land dat bewaard is gebleven. De oorsprong gaat terug tot 1520. De Minister acht de voordelen van be houd en restauratie opwegen tegen de aan de restauratie verbonden kosten. De gemeente Culemborg, die geen mogelijkheid heeft gevonden voor een goede bestemming van dit historische oude mannen- en vrouwenhuis gaat tegen dit sloopverbod in beroep bij de Kroon. Het artikel „Wat doen wij met onze hofjes?" uit Heemschut 1970-6 wordt warm ter lezing aanbevolen. Het Van Riebeeckhuis te Culemborg is bevrijd van zijn schutting en stei gers. Hoewel de interieurs en tuin nog niet gereed zijn toont dit drie-panden- complex reeds een waardevolle aan winst voor het stadsbeeld van Culem borg te zijn. Wens is om de kleine tuin een 17de-eeuws aanzien te geven, maar de gelden daartoe ontbreken nog." - DEN HAAG. Naast de teistering, die de Haagse binnenstad ondergaat kan gewezen worden óp de restauratie van de huizen Dunne Bierkade 19 en 20. Zij staan in een historierijke wijk. Hier woonden en werkten Jan van Goyen, Paulus Potter en Spinoza. DORDRECHT. De restauratie van de Statenzaal (meermalen in onze Dordt- se acties vermeld) is nu aangevangen. Zal dit van invloed zijn op de gehele omgeving? Dat hangt van de Dord- tenaren zelf af. De Stichting „Staten zaal en omgeving", die de restauratie onder haar auspiciën heeft genomen, heeft een bedrag van f 130.000, bijeen gebracht om de twee vleugels in het Kloosterhof naast de Statenzaal te reconstrueren. Nog f 400.000,— is benodigd, waarvoor de steun van alle Dordtenaren, waar ook ter wereld, wordt ingeroepen. Een actie, welke wij van harte ondersteunen. GRONINGEN- Deze in wezen zo mooie stad, zal men in de annalen van Heem schut voornamelijk tegenkomen in relatie tot dempingen en slopingen. Men denke aan het drama van het Poortershuisje, aan de ontschaling van de eens zo rythmische gave Here straat. De strijd barst nu los over de Stationsstraat. V.V.D.-er de heer Brons heeft deze een straat van allure genoemd met harmonische bebouwing die dreigt door een doods beton- en staalskelet verbroken te worden. De Raad nam een principebesluit om de Stationsstraat te slopen ten behoeve van de bouw van zakenpanden. De heer J. Wallage van de P.v.d.A.- fractie zei o.m.: „Voor de beleggers speelt een rol, dat hoe dieper men in de binnenstad zit, hoe waardevoller de grond is en des te waardevoller het gebouw dat men er neerzet. Er is nog steeds een bestuurstype, dat de economische groei gelijk stelt met grote gebouwen." Sloping van de Stationsstraat achten wij een verarming van Groningens stadsbeeld. Wij betreuren dat in de Raad van Groningen slechts een minderheid dit in ziet. Wordt het prin cipe-besluit uitgevoerd dan wordt in Groningen weer een stukje gelijk ge schakeld. HATTEM. Het pand Markt-Adelaars- hoek is vrij van de steigers gekomen. De coöperatieve Raffeisenbank zal er in gevestigd worden. Daartoe zal het interieur naar eigentijdse behoefte worden ingericht. Ook het stadhuis zal uitwendig worden gerestaureerd en inwendig naar de eisen van deze tijd worden ingericht. Wij zijn benieuwd. De Westelijke gevel van de Groninger Stationsstraat, die zal worden afgebroken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 54