Heemschut is ook natuurschut Heemschut restauratie hulpfonds De Bond Heemschut is vanzelfspre kend voorstander van milieubescher ming en milieubehoud. De stoomfa brieken, welke in de eerste vergade ring (een voorbereidende samen komst) op 27 april 1909, tegenover de verdwijnende windmolens gesteld werden, wierpen toen al hun schaduw vooruit. Bescherming en behoud van de na- tuurkring, welke ons omgeeft is een levensvoorwaarde. Daarbij overdenke men, dat men er niet meekomt de beschuldigende vinger naar wie dan ook uit te steken. Ook in Neder land is ieder medeverantwoordelijk voor de produktie van vuil, van welke samenstelling dit vuil dan ook wezen moge. De eenzame strandwandelaar mag dan een boterhammenzakje van kunststof, dat hij wegwerpt een klei nigheid achten tegenover de verbran dingsgassen, welke hij achter de dui nenrij uit hoge schoorstenen ziet ont snappen, hij blijft medeverantwoorde lijk. Maar het is niet alleen de vervuiling, het zijn niet alleen de gassen, niet alleen de chemicaliën in lucht, land en water, het is in het algemeen gespro ken de steeds verder voortschrijden de techniek, welke de mens op den duur parten speelt. Hoogspanningsnetten .vervuilen" ook. In de Alblasserwaard, om maar een willekeurig centrum van staketsels te noemen, hebben die geladen dra den aan tientallen reigers het leven gekost. En dat in N'70, het natuur beschermingsjaar. Ontsnapte kubieke eenheden aardgas hebben bomen doen sterven. Autokerkhoven hebben stukken van het land laten wij er geen doekjes omwinden verpest. Parken en plantsoenen, oases in de woestijnen van wolkenkrabbers, wor den misbruikt tot stortplaatsen, om van de griezelige gewoonte van som mige stedelingen om afval in de grachten te deponeren maar te zwij gen. Reclame voor superwasmiddelen, in woord en beeld(buis) werken mee, dat dagelijks duizenden en duizenden liters „smeerpijpwater" door ijverige en brandschone huisvrouwen naar dë riolen worden gedirigeerd. Wat er daarna gebeurt of gebeuren kan, ont trekt zich aan haar waarnemingen. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten, de verschillende provinciale landschapsverenigingen, de ANWB, Staatsbosbeheer, de Ned. Heidemaatschappij en verschillende andere organisaties waken voor de schoonheid van Nederland en dan schoonheid in de meest letterlijke betekenis te nemen. Onze subcom missie „De weg in het Landschap" waakt niet minder, al zijn haar activi teiten anders gericht. Maar het gaat ook Heemschut aan het hart, dat de pinksterbloem is uit gestorven, dat de grote stern en de buizerd ernstig bedreigd worden, dat de havik een rara avis is geworden en dat de kerkuil op het kerkhof ligt. Zestig jaar geleden was het vellen van bomen, het afbreken van monu menten, het ontsieren door reclame en door het plaatsen van elektrici- teitspalen, ook al aan de orde van de dag. De eerste notulen van De Heemschutvergaderingen leren ons dat. Tegen die milieubelaging ging toen de strijd. Vandaag zijn er fronten bijgekomen, waarop Heemschut die strijd niet uit de weg gaat. Het is goed dit te weten, opdat er geen misverstand ontsta met betrek king tot onze doelstelling. Waken voor de schoonheid van Ne derland betekent voor de Bond ook waken voor een schoon Nederland. A. C. de Gooyer Het door Heemschutvoorzitter wijlen Mr. Arn. J. d'Ailly gestichte Restaura tie Hulpfonds is bedoeld om particu lieren, die zodanige moeite hebben met de vóórfinanciering van hun te restaureren beschermde monumenten, precies dat zetje te geven om de restauratie tot stand te kunnen bren gen. Daartoe kunnen bescheiden be dragen tegen kostprijsvergoeding als lening worden verstrekt, voor zover het fonds dat toestaat. De volgende panden konden op die wijze geholpen worden om gerestau reerd te worden: Amsterdam, Herengracht 355 Brielle, Maarland Zuidzijde 23 Brielle, Maarland Zuidzijde 24 Brielle, Voorstraat 25 Brielle, Koopmanstraat 6 Brielle, Turfkade 2 Broek in Waterland, Roomeinde 37/39 Bronkhorst, De Gouden Leeuw Dordrecht, Grote Kerkplein 5 Enkhuizen, Prinsenstraat 19 Harlingen, Zoutsloot 49 Loenersloot, Rijksstraatweg 228 Oenkerk, Heemstrasingel 1 Ophoven, Dorpsstraat 3/5 Vreeland, Klapstraat 148 Zutphen, Halterstraat 20 Een ieder, die met dit streven sym- patiseert wordt uitgenodigd een bij drage op onze rekeningen te zenden om het Restauratie Hulpfonds te ver sterken. Daar Heemschut de gelden als leningen verstrekt en deze dus na gebruik terugkeren, blijft het kapitaal gelijk; het kan in roulering benut wor den. Uw bijdrage krijgt daardoor een zeer doeltreffend gebruik! Postgiro 124326; Gem. Giro Amsterdam H 2230; Ban kiers: Mees Hope te Amsterdam onder vermelding van: Heemschut Restauratie Hulpfonds.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 51