Heemschut voor gevelstenen Het pand Lanen 77 te Harlingen. Zullen de gevelstenen mèt het huis in elkaar zakken? foto van deze steen gemaakt; iedereen zal kunnen constateren dat de steen weer teruggevallen is in zijn oude staat van verval. Mogen we hier pleiten voor betere nazorg" bij eenmaal plaatsgevonden herstel? Bij een bezoek aan Harlingen werden we ge troffen door de bijzonder slechte staat van enkele huizen waarin zioh gevelstenen bevinden. Een fraaie steen met de Aartsengel Michaël is lelijk met bruine verf overgeschilderd maar dat haalt nog niet bij de verregaande staat van ontbinding waarin zich het perceel Lanen 77, inclusief de 3 gevelstenen, bevindt. We vrezen het ergste voor de gevelstenen wanneer deze niet tijdig uit het pand verwijderd worden om elders geconserveerd te worden. In Harlingen bevinden zich bijzonder mooie gevelstenen, vaak ook aan leuke grachtjes; wij betreuren het dat we deze feiten moeten signaleren. Dat het inmetselen in muren aanbeveling verdient boven opslag in musea, daarvan getuigen de fraaie collecties die we in Amsterdam, Franeker, Haarlem en Leiden kunnen waarnemen. Toch is het weer jammer dat men in Franeker de stenen uniform heeft overgeschilderd. Het op nieuw aanbrengen van de oorspronkelijke kleuren zou het geheel veel aantrekkelijker maken, zeker zo direct bij het Kaatsveld! In de muren van het voorpleintje van het Museum ,,De Lakenhal" te Leiden is een groot aantal bouw- fragmenten en gevelstenen bijeengebracht. Elk Ook baldadigheid maakt vaak een einde aan een gevelsteen. Engelse steeg 2, Amsterdam stuk is keurig ingemetseld en voorzien van een plaatje met vermelding van herkomst, voorstelling enz. Maar verschillende exemplaren zijn in slechte toestand komen te verkeren. Ook hier zou menig exemplaar in de oude kleuren gepolychromeerd dienen te worden. Amersfoorts voorbeeld Indien het geld bij verantwoordelijke instanties ont breekt, zou men dus wat de foto's betreft, het Amersfoortse voorbeeld kunnen volgen. Maar zou het aanbrengen van oude kleuren misschien iets zijn voor gevorderde leerlingen van Kunstaka- demies? Bij onze Zuiderburen heeft men eveneens begre pen dat het hoognodig tijd wordt gevelstenen en andere bouwfragmenten te bewaren en in elk geval te registreren. Er is een speciale afdeling van het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimo nium te Brussel die zich met deze taak bezighoudt. Uit gesprekken die wij daar hebben gevoerd, menen wij te mogen vaststellen dat men op de goede weg is. Over gevelstenen is de laatste tientallen jaren vrij veel geschreven. Het wordt tijd dat de zaken op dit punt gecoördineerd worden en dat eindelijk eens een volledige inventarisatie tot stand komt. J. R. Schiltmeijer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 50