Heemschutberichten Assen, percelen Kloosterstraat 6 t/m 10 In 1967 heeft de Bond Heemschut zich tot B W van Assen gewend met het verzoek de restauratie van de panden aan de Kloosterstraat 6 t/m 10 te wil len bevorderen. Aangezien in de af gelopen jaren geen stappen in deze richting zijn genomen, hebben wij ons thans gewend tot het Provinciaal Be stuur van Drenthe. Van provinciewege bleek wel belang stelling te bestaan voor deze karak teristieke bebouwing en in een uit voerig schrijven heeft de Bond gepleit voor het behoud van deze panden, welke het historische stadsbeeld in deze omgeving zozeer bepalen. Er werd op gewezen dat echter vermeden moet worden dat er extra financiële lasten, buiten verbouw en restauratie, op deze panden komen te rusten waar door herstel alsnog zou worden be moeilijkt. Amsterdam, luchtbrug Reguliers dwarsstraatSingel De overbouwing van de Reguliers dwarsstraat met een viaduct voor auto's en de verhoging van een be staande parkeergarage tot 20 meter zouden een nieuwe aantasting van het karakter van de Amsterdamse binnen stad betekenen. In antwoord op het door Heemschut ingezonden bezwaar schrift werd van de gemeente Amster dam bericht ontvangen, dat de bouw vergunning voor deze bouwplannen is geweigerd. Utrecht, fort Rhijnauwen De bouwplannen voor een sterren wacht binnen het fort Rhijnauwen zijn zodanig gewijzigd, dat de Bond Heem schut en andere instanties hun be zwaren hebben laten varen. Wel werd in een schrijven aan het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht verzocht bij goedkeuring van de gewijzigde plannen er op toe te zien dat hierin geen verdere uitbrei dingen of wijzigingen zijn aangebracht. Zaanstreek, structuurplan Het voorontwerp-structuurplan voor de Zaanstreek was aanleiding voor de Bond het dagelijks bestuur van het ontwikkeiingsschap Zaanstreek aan dacht voor enkele onderdelen van dit plan te vragen. Bezwaren werden onder meer naar voren gebracht ten aanzien van industrie-vestiging in het Westzijderveld en de Reef en het aan leggen van wegen en een metro spoorlijn door de Kalverpolder. Er zal bij de vaststelling van het definitieve streekplan rekening mee moeten wor den gehouden dat met de erkenning van deze bezwaren, de leefbaarheid van de Zaanstreek in belangrijke mate mee gediend kan worden. Met achtentwintig andereorganisaties heeft de Bond Heemschut een adres ondertekend, gericht aan de leden van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en van de Zaanse Gemeente raden. De ondertekening bezegelt de onder steuning van het Natuurbeschermings plan voor de Zaanstreek, uitgebracht door de Vogelbeschermingswacht „Zaanstreek". In het adres wordt o.a. gezegd, dat de eisen, welke aan milieuhygiëne wor den gesteld, de vestiging van een basisindustrie aan de oevers van het Noordzeekanaal volstrekt onaanvaard baar doen zijn. Subsidies Monumentenzorg Het Provinciaal Bestuur van Drenthe verzochten wij het voorstel van Ge deputeerden om tot vermindering van subsidie voor het herstel van woon huizen-monumenten over te gaan, niet over te nemen. Het behoud van het aspect van historische stads- en dorpskernen vraagt integendeel een toekenning van prioriteit bij subsidie verlening voor het herstel van woon huizen-monumenten. Amsterdam, voormalige Synagoge Uilenburgerstraat Volgens persberichten zou de dienst Publieke Werken last hebben gegeven de voormalige synagoge te ontruimen in verband met een toekomstige uit breiding van de Universiteit. In antwoord op een door de Bond Heemschut gericht schrijven aan de Raad der Gemeente werd bericht ont vangen dat deze persberichten onjuist zijn geweest en dat voor een derge lijke ontruiming geen last is gegeven. Heenvliet, „De Oliphant" De onverkwikkelijke gang van zaken rondom ,,De Oliphant" (de eerste be richten stonden al in 1929 in Heem schut) kwam in een nieuw stadium toen uit de pers werd vernomen dat Rotterdam zelfs de aanvankelijk ge toonde bereidheid tot verplaatsing niet wilde realiseren. In onze brief aan de Minister van C.R.M. vroegen wij een sloopvergunning te weigeren en er op aan te dringen, dat Rotterdam de ver plichting tot herbouw op zich neemt. Amsterdam, vervuiling grachten Steeds meer worden de grachten van Amsterdam en wij denken bijvoor beeld speciaal aan de Prinsengracht, tussen Leliegracht en Rozengracht misbruikt als ligplaats voor allerlei vervuilde, afgetakelde en verwrakte vaartuigen, beladen met rommel en wier eigenaren bovendien de wal in nemen met te koop aangeboden auto wrakken. In een brief aan de Raad der gemeente Amsterdam heeft het bestuur mede gedeeld van mening te zijn, dat het voor het stadsbestuur mogelijk moet zijn maatregelen te treffen deze ver vuiling op te heffen. Wetsontwerp wijziging inkomsten belasting Voor dit wetsontwerp in de Tweede Kamer behandeld zou worden werd door het bestuur van de Bond Heem schut een rondschrijven gericht aan alle leden van de Tweede Kamer waar in aandacht werd gevraagd voor enkele punten speciaal ten aanzien van de monumentenwoning mede, om te voorkomen dat de voorgestelde ver eenvoudiging van het systeem van be lastingheffing ten aanzien van eigen woningen een nadelige invloed zou hebben op behoud van het monumen tenbestand in Nederland. De geringe aandacht die het Parle ment aan dit specifieke onderwerp van zo ver strekkende betekenis voor het behoud onzer monumenten, heeft gegeven, achten wij een onstellende getuigenis van gebrek aan „voor uitzien". Slechts Kamerlid R. v. d. Bergh bracht het te berde. Amsterdam, dr. C. A. van Swigchem Ons bestuurslid dr. C. A. van Swig chem aanvaardde het ambt van buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op 20 november 1970, met het uitspreken van een rede „Een blik in de Nederlandse kerkgebouwen na de ingebruikneming voor de prote stantse eredienst". Deze rede werd uitgegeven door J. N. Voorhoeve te Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 45