gen. Te elfder ure werd alsnog, onder sterke aandrang van Heemschut, een nader onderzoek naar de mogelijkheid tot behoud ingesteld. Voor het ver loop van de actie verwijzen wij naar een elders in dit nummer opgenomen artikel van Corneille Janssen. Tilburg, de Tongerlose Hoef Ook de Tongerlose Hoef, een aan de rand van Tilburg gelegen monumen tale oude boerderij, leek zo'n verloren zaak. Hier werd door onze toenmalige voorzitter, mr. Arn. J. d'Ailly, gewezen op de betekenis van behoud en de toekomstige mogelijkheden. Hij gaf mede de stoot tot stevige plaatselijke actie. De Hoef is thans een sfeerrijke oase in de hedendaagse bouw en wordt intensief gebruikt o.a. als sociaal cultureel centrum. Franeker, Hotel „De Valk" Hoezeer elke behandelde zaak zijn eigen aspect heeft mag ook blijken uit het voorbeeld van hotel „De Valk" in Franeker. Ook hier een geval waarbij Heemschut en vele gealarmeerde in stellingen en particulieren in 't ge weer werden geroepen voor een bij zonder moeilijk en precair geval. Een monument, ten onrechte niet voor komende op de lijst van beschermde monumenten, werd bedreigd door sloop en nieuwbouw. De ontdekking van de aanwezigheid van een zo be langrijke kern in dit oudste huis van Franeker als de oude stins, gaf een schok in Franeker, Friesland en niet minder- bij Heemschut. Het is ver heugend dat de eigenaar, die op dit gebied geen gelukkige ervaring had gehad, toch heeft besloten niet tot sloping over te gaan maar de oude stins te recontrueren. Weesp, Brugwachtershuisje Een niet direct monumentaal geval was het voormalige brugwachters huisje bij de Lange Vechtbrug te Weesp. Toch zou sloping (en daar heeft het echt naar uitgezien) een ver arming van het riviergezicht ter plaatse hebben betekend. Heemschut diende de gemeente van advies en het pleit werd uiteindelijk gewonnen. En nu enfin, dat moet uzelf maar eens gaan zien. Niets bijzonders maar uiterst waardevol in 't geheel. Alkmaar, Kooltuin Het verkeer dat geen bepaald doel in de binnenstad heeft moet zoveel mogelijk om de binnenstad heen ge leid worden. Dit was een der richt lijnen van het basisplan van de ge meente Alkmaar. Door in strijd hier mee toch een verkeersweg door de stadskern van kanaalkade naar Luttik Oudorp en verder naar de Laat te projecteren, zou ook de Kooltuin, een grachtje met een bijzondere intimiteit, waarin de historische sfeer van de Alkmaarse binnenstad opmerkelijk gaaf is bewaard, gedempt moeten worden. De gevoelige omgeving van de Kaas markt, terkpleister van de toeristen, zou door een dergelijke doorbraak ernstig worden aangetast. Evenzeer als Heemschut zich verzette tegen de gedeeltelijke demping van het Luttik Oudorp (in de zomer van 1968 ont vingen wij het heugelijke bericht dat de Raad zijn oorspronkelijke besluit tot demping had ingetrokken), werd ook de voorgenomen demping van de Kooltuin reden de Minister te vragen het stadsbeeld hier te beschermen en door het weigeren van sloopvergun ningen te voorkomen dat de Alkmaar- se binnenstad ter plaatse onherstel baar zou worden geschaad. 's-Graveland, Boekesteyn Ook hier werd een langdurige strijd tegen wijziging van het landgoed en omgeving met succes bekroond. De buitenplaatsen moeten juist in deze streek haar karakter behouden en dit zou door op te richten gebouwen of aanbouwen verstoord worden. Om deze reden werd in hoger beroep goedkeuring aan plannen tot ver bouwing en uitbreiding van deze fraaie buitenplaats onthouden. Heerenveen een demping die niet doorging In 1958 verzette Heemschut zich met alle kracht tegen de voorgenomen demping van de Kolk. Tien jaar later werd er feest gevierd omdat de Kolk gerestaureerd is en het water zijn onvervangbare plaats in het stads beeld weer vervult. Eindhoven, Genneper molen De Genneper molen bij Eindhoven was in 1959 schijnbaar een verloren zaak. Voor het behoud en restauratie van een totaal vervallen en onrendabele watermolen aan de rand van de groeiende industriestad werd door Heemschut en Kempenland gepleit en uiteindelijk stemde een grote raads- meerderheid voor herstel. In 1965 werd de molen weer in gebruik gesteld en is een waardevol historisch plekje weer tot leven gekomen. Zaanstreek, de Kalverpolder Hoezeer een ogenschijnlijk geredde zaak toch steeds opnieuw wordt be dreigd en derhalve de volledige aan dacht blijft vragen, kan niet beter wor den geïllustreerd dan met het verhaal van de Kalverpolder. De strijd te zamen gevoerd met bevriende organi saties om het behoud van de Kalver polder, waarin de bekende Zaanse Schans is gelegen, is met enkele suc cessen bekroond maar elk nieuw plan brengt een nieuwe bedreiging mede. Een onbebouwde Kalverpolder blijft ons streven. Singels en stadswallen De historische schoonheid van singels en vroegere stadswallen wordt in vele grote en kleinere steden bedreigd door het toenemende verkeer. Geluk kig wordt steeds meer ingezien dat al deze oplossingen slechts tijdelijke soelaas geven en dat wat voor deze tijdelijke oplossingen wordt vernietigd van onvervangbare waarde is. In Leeuwarden, Bergen op Zoom, Zwolle, Utrecht, om slechts enkele plaatsen te noemen, kwam de Bond in actie, in sommige gevallen met een verheu gend resultaat. Enkhuizen, Westerstraat 201 Daarop attent gemaakt door een van zijn scherp spiedende leden kreeg Heemschut onder de aandacht, dat het voorname uit 1820 daterende, vijf traveeën brede herenhuis, Wester straat 201 verkommerde en voor sloop in aanmerking kwam. Gezien deze toe stand en het ontbreken van een ge gadigde die een bestemming aan het pand zou kunnen geven met behoud van zijn stijlvolle vorm, werd van Rijks wege de sloopvergunning verstrekt, nadat deze in eerste instantie ge weigerd was. In ons augustus-nummer van Heem schut vroegen wij de extra aandacht van Enkhuizen voor dit voor Enk huizen zo waardevolle gebouw. De noodkreet werd overgenomen door de Enkhuizer Courant en vond weerklank in Enkhuizen. Met voldoening kunnen wij nu vast stellen, dat de Algemene Bank Neder land het pand heeft gekocht en het zal laten restaureren. Gelukkig wil de bankdirectie verder gaan dan het sim pele behoud van de gevel. Wij ver trouwen dat met dit gegeven de archi tect er in slagen zal, de gevel ook waardige achtergrond te geven. Woudrichem, herindeling Land van Heusden en Altena De dreigende inkapseling van de ge meente Woudrichem (gebastioneerde omwalling, 36 beschermde monumen ten) in een groter geheel waarbij minder belangstelling voor behoud en restauratie van de monumenten in dit zo karaktervolle stadje niet ondenk baar was, heeft het bestuur van de Bond Heemschut aan gemeente, pro vincie en regering doen voorstellen tot een zodanige herindeling te komen, dat dit betere waarborgen zou bieden voor het door ons gehuldigde stand punt. Gemeente en Provincie sloten zich na breed beraad hierbij aan. Te verwach ten is, dat de Minister van Binnen landse Zaken dit eveneens zal doen. M. van Everdingen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 44