Vergeefs ijveren OTHANDEL IN TEXTIEL 26 In het jubileumboek 50 jaar Heem schut Strijd om Schoonheid" werd in een artikel van Ton Koot de verlies rekening van de afgelopen 50 jaar op gemaakt. Verlies van molens, sloping van monumenten, demping van grach ten, projekteren van wegen door land goederen, hoogbouw van flats, silo's en warenhuizen op plaatsen waar ze niet behoren, vernieling van natuur monumenten. Met enkele voorbeelden die nu nog spreken we denken slechts aan de gruwelijke vervlakking door de demping van de Oude Rijn in Woerden, het slopen van het Poort wachtershuisje in Groningen, de bouw van een hoogbouw-kantoorflat aan de Neude in Utrecht, de aantasting van de Bosche Broek werd het artikel gecompleteerd. Ook in de laatste 10 jaren: .1960-1970 heeft de Bond in .enkele belangrijke plaatsen strijd geleverd en. deze ver loren. Vergeefs zetten wij ons in om het behoud van de haven van Breda, vergeefs werd in Dordrecht tot in hoogste instantie getracht aanslagen op de Dordrechtse binnenstad te voor komen, hetgèen overigens weer tot gevolg had, dat in overlég met de. Rijksdienst voor de Monumentenzorg door het'gemeentebestuur groter aan dacht aan verschillende restauraties in de binnenstad werd geschonken. Van een verïies aan stedeschoon kan zeker gesproken worden in het toch al zo geschonden Purmerend. Hier moest ter verbetering van de verkeers situatie de Where dichtgegooid wor den, een verbetering die ook zonder demping zeker wel gerealiseerd had kunnen worden. Bovendien is het nuttig effect van al dit soort verbete ringen allang weer door de verkeers- toeneming achterhaald. Ontmoedigend was de strijd in Am sterdam tegen een muur van onbegrip bij het gemeentebestuur inzake diens beleid in Jodenbuurt, Nieuwmarkt, Jor- daan, Bickerseiland, Sarphatistraat, enz., maar dat anderzijds in een capa citeit van 100 tot 150 per jaar histo rische panden hielp restaureren. SP.MvfV ._\s. V'' Vv. T Vergeefs ijveren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 42