De oprichting van de bond Heemschut 1909-1911 door Ton Koot 22 Sinds 27 april 1909 tot en met 15 december 1910 werden acht vergaderingen gehouden door vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen, die zich bewogen op het gebied van de kunstbeoefening, kunstwaardering, architectuur, geschiedsbeoefening, toerisme en hotelwe zen; zes hiervan waren onder voorzitterschap van archi tect A. W. Weissman gehouden, twee onder voorzitter schap van architect K. P. C. de Bazel. Op donderdagmiddag 2 februari 1911 werd in het Munt- gebouw te Amsterdam onder voorzitterschap van architect K. P. C. de Bazel de Bond Heemschut geconstitueerd. Als eerste leden traden toe; Het Genootschap Architectura et Amicitia te Amsterdam, De Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst te Am sterdam, De Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer té Bergen (NH), Het Genootschap Amstelodamum te Amsterdam, De Verfraaiings-vereniging Delfia te Delft, De afd. der Mij. tot Bevordering der Bouwkunst te Utrecht, Het schilderkundig Genootschap Pulchri Studio te Den Haag, De Vereniging Bouwkunst en Vriendschap te Rotterdam, De Nederlandse Hotelhoudersbond te Amsterdam, De Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer, te. Middelburg, De Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, De Vereniging Arti et Industriae te Den Haag, Het Nederlands Algemeen Verbond te Dordrecht, De Oudheidkamer Twente te Enschede, De Bond van Nederlandse Architecten te Amsterdam, De Vereniging tot Verfraaiing te Haarlem, De Katholieke Kunstkring De Violier te Amsterdam, De Toeristenbond voor Nederland te Baarn, De Kunstvereniging Pictura Veluvensis te Renkum, De Vereniging Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs te Den Haag, Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Amster dam, De Nederlandse Bond voor Vreemdelingenverkeer te Utrecht, De Haagse Kunstkring te Den Haag. Als eerste Bestuur werd gekozen: Mr. W. B. Buma te Huizum bij Leeuwarden, voorzitter; E. W. Moes te Amsterdam, ondervoorzitter; Arch. A. W.,Weissman te Haarlem, 1ste secretaris; Arch. S. de Clerq te Den Haag, 2de secretaris; G. A. Pos te Baarn, penningmeester; Mr. G. A. P. M. van der Aa te Amsterdam; Arch. K. P. C. de Bazel te Bussum; G. Bosch te Bloemendaal; Th. Ie Comte te Den Haag; D. Fockema te Arnhem; Jan Korf te Den Haag; Jhr. G. R. T. Krayenhoff te Utrecht; Dr. J. Th. Oudemans te Amsterdam; Jac. P. Thysse te Bloemendaal; Mr. P. G. van Tienhoven te Heemstede. Hoezeer van meet af aan gestreefd is naar het tot stand komen van een overkoepelende organisatie met het doel om te waken voor de schoonheid van Nederland, moge blijken uit de namen der personen, die op initiatief van architect A. W. Weissman en Mr. P. G. van Tienhoven meegewerkt hebben om de Bond Heemschut tot stand te brengen: C. J. Gonnet (Vereniging „Haerlem"), Arch. J. W. Hanrath, Arch. Herman van der Kloot Meyburg, Arch. S. de Clerq (afd. Den Haag Mij. t. Bev. v. d. Bouw kunst Verfraaiingscommissie te Den Haag), Arch. J. K. W. Leliman, G. A. Pos (A.N.W.B. Toeristenbond van Nederland), Jan Feith, Mr. J. D. Pasteur, Mr. J. de Vries van Doesburgh, Arch. K. P. C. de Bazel (Bond v. Ned. "Architecten), Dr. J. Th. Oudemans (Ver. t. Behoud van Natuurmonu menten), Mr. G. A. P. M. van der Aa (Ver. t. Behoud van Natuur monumenten), Mr. J. C. van Overvoorde, Arch. H. A. J. Baanders (Architectura et Amicitia), Dr. Joh. C. Breen (Genootschap Amstelodamum), E. W. Moes (Kon. Oudheidk. Gen. Gen. Amsteloda mum), ...- J. D. Dooyen (Haagse Kunstkring), W. J. C. Hoffman (Amateur Fotogr. Ver.);- C. Baard (Kon. Oudheidk. Genootschap), Jan Stuyt (De Violier), Maurits Plate (VVV Bergen), Herman J. Bon (Ned. Onderwijzers. Genootschap), D. Fockema (Nat. Bond v. Vreemdelingenverkeer), G. Muller (Ver. 't' Koggeschip Nat. Bond v. Vreemde lingenverkeer), Arch. C. N. van Goor (Bond v. Ned. Architecten), F. A. Hoefer (Ned. Oudh. Bond Vér. Gelre Ver. v. Overijss. Recht Rijkscomm. v. d. Mon. Prov. Arch. Comm.), E. R. D. Schaap (Ver. St. Lucas), Arch. J. Gratama (Mij. t. Bev'. der Bouwkunst), C. G. 't Hooft (Arti et Amicitiae), Albert Reballio (R'damse Kunstkring); Joh. Mutters jr. (Arti et Industriae), Dr. N. J. Singels (Prov. Utrechts Genootschap), J. A. van Aggelen (Nat. Bond v. Vreemdelingenverkeer), Arch. H. P. Berlage Nz. (Bond v. Ned. Architecten), R. Ines Browne (Pulchri Studio), W. van Boven (Haagse Kunstkring), Mr. F. A. Kokosky ('t Koggeschip), P. E. van Leeuwen (Arti et Industriae), H. Walenkamp (Architectura et Amicitia), R. Couvée (Ver. Delfia), P. J. W. van den Burgh (Pictura Veluvensis), Arch. J. Herman de Roos (Bouwkunst en Vriendschap), A. J. Joling (R.K. Kunstkring De Violier), J. J. Verwijnen (Ver. t. Verfraaiing' van Haarlem), Arch. J. Ingenohl (Bond v. Ned. Architecten), P. N. J. van Doornik (Ned. Hotelhoudersbond),

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 38