Gelukwensen uit binnen- en buitenland Hoogst actueel Voor de leefbaarheid Mooi is vaak te duur Heemschut enkele jaren geleden ook de nodige aandacht heeft besteed. Over enkele maanden hoopt men met de Kaaipoort te beginnen. Vestingstad Brielle N.V. restaureerde haar eerste woning. Toch hoopt zij eerst haar vleugels te kunnen uitslaan, indien de gemeentelijke subsidies zul len worden opgetrokken tot 30%. Dan zijn er verschillende particulieren, die het hebben gedurfd om restauratie na te streven: het notarishuis Maar land 47, de doktershuizen Maarland N.Z. 17 en 38, het hoekhuis Maarland N.V. 37, Langstraat 23, Visstraat 12 en Kaaistraat 4. De provincie zal ten behoeve van de waterstaat een bijzonder belangrijk pand, het Weeshuis gaan restaureren. Ook de Bond Heemschut heeft zo mogelijk de helpende hand geboden. Wat dit betreft zouden wij bij de restauratie van vijf maanden stil willen staan. Het oude patriciërshuis Koopman straat 6 kon door de eigenaar niet alleen in oude glorie worden hersteld, maar bleek bovendien geschikt om er een architectenbureau in onder te brengen. Het oude vervallen hoekhuis Turfkade Visstraat, dat reeds sinds mensen heugenis zulk een troosteloze aanblik bood werd omgetoverd tot een vrien delijke winkel voor babyartikelen. Voorstraat 25 werd zowel aan de achterzijde als van binnen grondig ge restaureerd, waardoor de eigenaar, een antiquair, ruimschoots in de ge legenheid werd gesteld om zijn anti quiteiten ten toon te stel/en. Slechts de voorgevel wacht nog op een restauratie. Wij hopen, dat de sporen, tijdens de verbouwing aangetroffen, van een houten onderpui met in lood gevatte ruitjes de heren van het wel standstoezicht, in casu die van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, zullen inspireren om deze gevel in haar oorspronkelijke staat weer terug te brengen. Wij zouden dit te meer toejuichen omdat dan het ernaast ge legen laat gothische complex, de voormalige apotheek, nog beter tot zijn recht zal komen. Dan zijn er tot slot de twee panden Maarland Z.Z. 23 en 24. Werden er tot voor kort slechts de woningen van het Maarland N.Z. aan de overzijde ge restaureerd, thans kan men zich in Brielle gelukkig prijzen dat men ook hier met restaureren is begonnen. Dit is mede de oorzaak, dat dit stads gedeelte aanzienlijk werd verleven digd. Deze laatste panden nu konden met steun van het restauratiefonds der Bond Heemschut worden gerestau reerd. Goed geïnformeerd schijnt Brielle tot heden het belangrijkste aandeel uit deze pot toebedeeld te hebben gekregen. Reden te meer om het hoofdbestuur vanaf deze plaats onze grote erkentelijkheid te betui gen voor deze toch wel uitzonderlijke sympathieke houding. Brielle J. Klok De zestig jaar jonge Bond Heem schut gaf bij zijn stichting al blijk van de paradox die de Bond steeds heeft gekenmerkt, namelijk door het omzien naar het verleden vooruit te zien in de toekomst. Wat in 1911 de overtuiging was van enkelen: dat een cultuur zich slechts kan handhaven en verder vertakken wanneer de wortels stevig verankerd zijn in vruchtbare bodem, dat is nu meer en meer gemeengoed geworden. Nog lang niet genoeg, dat is zeker. Het verlangen naar een goed leefbaar milieu dat voor de huidige mens angstig nijpend is geworden, wordt door de Bond Heemschut, althans voor één hoogst belangrijk facet al zestig jaar vurig vertolkt. En naast alle andere facetten die toen nauwe lijks of niet aan de orde waren, blijft dit facet: het behoud van de door mensenhand gebouwde cultuurmonu menten op zich zelf en in hun om geving, hoogst actueel. Groenekan (U) Ir. P. Kluyver Zestig jaar Heemschut. Minder dan dertig jaar scheiden ons van het jaar 2000. Dan houdt de wereld niet op te bestaan. Maar zal het dan nog waard en voor mens, dier en plant mogelijk zijn om er in te leven? Wat geldt voor de wereld, geldt voor Nederland. Het zal óók nog altijd de strijd om die éne bomenrij, dat éne huis of pleintje zijn, die Heemschut zal moeten aanbinden. Maar groter nog wordt de strijd om dat, wat Heemschut ook In het verleden niet vergat, maar wat .nu aandacht vereist in een mate, waarvan de oprichters niet droomden, de leefbaarheid, die een zuivere omgeving en afwezigheid van asociale hinder vooronderstelt en slechts te bereiken is door bundeling van alle positieve krachten. Die krachten zijn relatief nog zwak, maar worden sterker. Ze moeten tenslotte overwinnen. Een van die krachten blijve Heem schut. Een van de strijdmiddelen zal moeten zijn het in geld uitdrukbaar maken van de waarden van natuur- en stedeschoon, hoe droef het ook is, dat vooralsnog te machtige groeperin gen slechts bij eng-economische be nadering (wellicht) bereid worden om dat, wat de waarde van het leven bepaalt, meer dan pro forma bij de afweging van belangen te betrekken. En dat is dan nog maar het begin. Het moet uiteindelijk niet meer om „afweging van belangen" gaan (een in dit verband verouderend begrip), maar om de erkenning, alom, van het simpele feit, dat er waarden zijn, zonder instandhouding waarvan meer welvaart zinloos is. Moge Heemschut ons deze waarheid voor ogen blijven houden, zó, dat ook de vele nog dichte ogen opengaan en ieder zich geschut, beschut, gebor gen wil weten in een land, waarin een menswaardig leven mogelijk is. Alleen dan blijft ook monumenten zorg zinvol. Voorburg Mr. Jan Korf Hoofddirecteur Rijksdienst voor de Monumentenzorg Het behoud van bestaande schoon heid een hoofddoelstelling van de Bond Heemschut kan alleen als zinvol worden begrepen als tevens een rechtvaardige huisvesting voor alle mensen, dus ook de laagste in komensgroepen, voorop staat. Ik zou het prachtig vinden als de Bond Heemschut zich ook volledig ging in zetten voor de volkshuisvesting. Ik realiseer me, dat hiervoor wellicht een verdieping van de doelstelling nodig is. Dit lid van de Bond zal graag crea tief over zo'n wijziging meedenken. Mooi is vaak te duur voor gewone mensen. Met inspanning van alle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 30