Cultural beauty Niet aflatende inspanning Heemschut en de jongeren Brielle en de Bond Heemschut een duidelijk bewijs van het grote be lang van onze Bond? Zeker, er zijn belangrijker voorbeelden te noemen van monumenten, stads- en dorpsge zichten en -structuren, die dank zij mede de Bond voor onherstel baar en later betreurd verlies zijn ge spaard gebleven, het allerbelangrijk ste blijft toch, dat ogen en geest ge opend worden voor de menselijke waarden, die onze Bond verdedigt. Wij moeten de oprichters en allen die de Bond hebben voortgestuwd dan ook dankbaar blijven voor hun nooit aflatend enthousiasme; nooit aflatend, ook al hadden zij soms de schijn tegen zich een ongemotiveerd con servatisme. Moge onze Bond groeien in ledental en invloed! Culemborg Drs. L. J. Hermans, Burgemeester van Culemborg It is a privilege for me to be able to say a few words on the occasion of the sixtieth Anniversary of the founding of the Bond Heemschut, lts members and everyone else will ask themsel- ves, on this great occasion, whether it has done all that it could have done to fulfill its mandate ,,to watch over the cultural beauty of the Ne- therlands." Certainly a foreigner who comes to Holland, gets the impression that problems of conservation have been more competently and successfully resolved in your country than in many others, and that consequently your cultural beauty, is not only more carefully preserved but also deeply appreciated by the great mass of the people. It is this fact that also helps to make Holland such an immensely attractive and happy country to visit. May it always remain so. But the keen awareness of „cultural beauty" is not something that is automatically to be had. It is itself a culture, and today we can judge the immense work that the Bond Heemschut has done over the last sixty years, not only by pre serving what is valuable, but also by making so many people joyfully aware of It. Rome Hubert Howard Former president Europa Nostra Bij een gelukwens van Zutphen voor de jubilerende Bond Heemschut be hoort een woord ter verantwoording van lokale activiteit. Na het kostbare herstel van de Grote Kerktoren en de Drogenapstoren is het restauratie werk mondjesmaat, maar de planning ongekend bezig. 1. Een structuurplan voor de oude stad wordt na een tiental jaren van voorbereiding en aarzeling aan de Gemeenteraad voorgelegd. 2. Een plan om ruimte voor enkele grootwinkelbedrijven aan de periferie van de kern, aan de Boompjeswal tussen de oude stad en de Spittaal- stad, te reserveren bracht de winkel stand in heftige beroering. Er volgde een tegen-plan om in het winkelcen trum „het rondje" de binnenterreinen ledig te breken, samen te voegen en daar een grootwinkelbedrijf met on dergrondse parkeergarage te stich ten. Architect Y. Kok kwam met een variant, zonder mammoet-bedrijf en parkeergarage, doch met nieuwe win kelruimte in voetgangersgebied op het binnenterrein, waarbij veel restau ratiewerk aan de talrijke middeleeuw se achtergevels van de bestaande winkelbebouwing te doen valt, waar voor monumentenzorg fors wil bij dragen. Deze variant werd na aarze ling, door angst voor de excentrische mammoet solitair of -kudde, toch wel goed ontvangen. 3. De Monumentenwet bracht Zut phen een lijst van ca. 360 gebouwen waarop Rijksdienst Monumentenzorg bij verbouwing toezicht houdt. Een groter aantal gebouwen in de bin nenstad staat bij verbouwing onder het Gemeentelijk welstandstoezicht. In dit verschillend toezicht schuilt het gevaar van onvoldoende coördinatie. Deze wordt nu beoogd met de zoge naamde blokplanning, een inventari satie van de binnenstad, bloksgewijs, waarbij van elk gebouw een grond plan en geveltekening wordt gemaakt en met aantekening wat als oudheid kundig of aesthetisch belangrijk be houden moet worden, wat aangepast en wat geamoveerd en vervangen dient te worden. De blokplanning zal voor beide toezichthoudende organen richtsnoer zijn en aldus de nodige coördinatie brengen. Deze kostbare vorm van planning door de Gemeente aan twee op restauratie-gebied bekwame architec ten opgedragen brengt Zutphen een kostelijke inventarisatie en tevens een globaal, de gehele oude stads kern omvattend restauratie-program ma, dat naast de beoogde coördinatie in hoge mate stimulerend en conser verend zal kunnen werken. In twee jaren is enorm veel werk ver richt. Mogen de middelen rijkelijk vloeien, opdat de uitvoering niet te traag zal verlopen. De niet aflatende inspanning van de Bond Heemschut houdt daarvoor een belofte in. Zutphen Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge De jongeren van nu zijn de toekom stige beheerders van het levend erf deel, voor het behoud waarvan HEEMSCHUT nu reeds 60 jaar strijdt. De betrokkenheid van juist de jongere generatie bij het behoud van de schoonheid en de leefbaarheid van ons land kan in actie worden omgezet. Moge in de toekomst HEEMSCHUT daarom nog meer dan thans reeds het geval is de jongere generatie bij zijn actie betrekken. Mr. F. C. J. Ketelaar, Lid Algemeen Bestuur van de Bond Heemschut; oud-voorzitter van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis Wie zo nu en dan aan Den Briel een bezoek brengt zal zien, dat er regel matig wordt gerestaureerd. En het ziet er naar uit dat dit proces voorlopig nog niet zal worden beëindigd. Daartoe hebben verschillende fac toren het hunne bijgedragen. Zo valt in de eerste plaats een warme belangstelling bij het gemeentebestuur te constateren. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de oude Pro voost, waar het gemeente-archief zal worden ondergebracht. Ook worden bij de zuidelijke ingang keermuren op getrokken, iets, waaraan de Bond

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 29