Gelukwensen uit binnen- en buitenland Staat er dan nog wat? Heemschut, zestig jaar waakzaam en strijdbaar Ulster is attempting to follow Winst geboekt bestuur er nu nog, gelijk in 1907, over denken om het Rapenburg te dempen en al gebeuren er nog steeds betreurenswaardige dingen, al hoort men nu en dan nog wel geluiden die ons met ergernis vervullen, de be langstelling voor de monumenten is in de loop der jaren wel aanmerkelijk toegenomen. Toch blijft waakzaamheid nog steeds geboden. Telkens dreigen weer nieuwe gevaren, thans vooral door de onrustbarende toename van de bevolking en van het autoverkeer en door de, uit die bevolkingstoena me voortvloeiende, zich steeds meer uitbreidende industrialisatie met als gevolg lucht- en waterverontreiniging waardoor ons leefklimaat ernstig be dreigd wordt. Er is ook altijd nog veel te weinig begrip voor het feit dat liefde voor antiek om met die term nu maar eens alles samen te vatten wat be trekking heeft op instandhouding van oude schoonheid op bouwkundig en landschappelijk gebied niet maar een hobby is van een groepje men sen dat uitsluitend is gefascineerd door de oude tijd en al het nieuwe principieel afwijst. Neen, die dingen uit vroeger dagen zijn de visuele ge tuigen van onze historisch gegroeide cultuur. Wij moeten daarbij aankno pen, daarop voortbouwen. Een radi cale breuk met het historisch ge groeide is altijd gevaarlijk, zowel in het politieke en sociale als in het culturele. Men raakt dan ontworteld en gefrustreerd. Zo'n breuk staat een harmonische ontwikkeling van onze maatschappij in de weg. Moge daarom de Bond Heemschut niet versagen in zijn strijd voor schoonheid en leefbaarheid. Wij dur ven niet te voorspellen dat die strijd ooit tot een schitterende overwinning zal leiden, maar naar wij hopen wel tot een redelijk succes en tot be houd van veel waardevols dat zonder Heemschut's aandacht verloren zou gaan. Oegstgeest Dr W. C. Braat, h.t. Voorzitter Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond Ik bewonder vooral de moed van Heemschut. Het is immers vechten tegen de bierkaai. Laten we ons geen illusies maken: wie wel eens met de jongens van de tekenplank gespro ken heeft merkt een duidelijke wrevel tegen al wat oud en innig is, een bijna niet te bedwingen drift om dat neer te halen, kortom, een agressie tegen het verleden. De geschiedenis wordt als gezag ervaren en dat moet weg. Elke vandaal tornt op tegen de autoriteit van vroeger en bewijst daarmee zijn onvolwassenheid. Want aan de wortel van elke neiging tot verwoesting ligt onvolgroeidheid. Wie zelf wat is, kent dit verlangen niet. De oplossing is het zich vormen tot een eigen persoonlijkheid. Een lange weg! En de bange vraag rijst: staat er dan nog wat? Weinig. En dat hebt u bewaard. Bloemendaal Godfried Bomans „N'est besoin d'espérer pour entreprendre ni de réussir pour persévérer." Willem de Zwijger Niets verduidelijkt titel en motto beter dan herlezing van de honderden afle veringen, sinds 1924, van ,,Het orgaan van de Bond", Heemschut. Zij bevat ten evenzovele getuigenissen van de wijze waarop Heemschut in de afge lopen 60 jaren zijn taak heeft ver vuld; het waken voor het behoud van het steden- en landschapsschoon en het strijden tegen de aantasting van onvervangbaar historisch cultuurbezit. Het is een rijk geïllustreerd en boei end verhaal van een rusteloze wake, van herhaald alarm, van eindeloze schermutselingen en vinnige strijd om zaken die voor Heemschut een uit daging waren en waard om zich daar voor met overtuiging in te zetten, doch die overheid en particulieren helaas vaak onverschillig lieten of door hen nauwelijks van belang wer den geacht. Bereidheid tot het brengen van gel delijke offers voor het behoud van schoonheid en harmonie is bepaald geen nationale deugd. Heemschut heeft gelukkig vele malen met zijn strijdgenoten de zege be vochten, dank zij de bezieling, over tuiging en kundigheid waarmede de wapens werden gevoerd; doch ook talrijke teleurstellingen zijn de Bond niet bespaard gebleven. Triester is de gedachte dat vrijwel elke neder laag gelijk stond met onherstelbaar verlies en culturele verarming voor onze samenleving. Houd goede moed Heemschut, men zal in komende jaren steeds meer luisteren naar uw stem; gij hebt de geesten wakker gemaakt! 's-Gravenhage A. G. M. Boost, oud-directeur ANWB The Ulster Architectural Heritage Society, formed in 1967, sends its very warmest greetings and congratulations to its elder colleague, Bond Heem schut, on its sixtieth birthday. Those who had the opportunity of seeing its work during the Europa Nostra con ference of 1969, held in Amsterdam, as I was privileged to do, realise how much other countries have to learn from its formidable record of achieve- ment. Our young society has taken note and is attempting to follow in your footsteps. If, in sixty years, we can do as much to conserve and enhance the cultural beauty of our Province as Bond Heemschut has done for the Netherlands, we shall be very proud. May the next sixty years be as successful for Bond Heemschut, and as beneficial to the citizens of the Netherlands, as the last! Belfast C. E. B. Brett, Chairman, Ulster Architectural Heritage Society Wanneer wij plaatjes bekijken van ons land omstreeks 1911 dan verba zen wij ons over de betrekkelijke gaafheid van stadsgezicht en land schap. Natuurlijk waren er ontsierin gen waarom zou anders de Bond Heemschut opgericht zijn? maar hun omvang was naar huidige maat staven bescheiden. De vinnige ge vechten over afbraak, dempingen en storend lelijke bouwsels, vonden plaats tegen de achtergrond van een reserve aan stads- en landschaps schoon, die nog onuitputtelijk leek. Sindsdien is er winst geboekt: mo numentenwet, uitbouw van het be schermende overheidsapparaat en van de particuliere organisaties, nieu we bondgenoten van de zijde van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 26