Hommage au Bond Heemschut Untiring efforts and constant vigilance Heemschut, een begrip Klimaat verbeterd Je suis particulièrement heureux de rendre hommage au Bond Heemschut qui, après 60 années d'existence, peut, a juste titre, s'enorgueillir d'un si remarquable bilan d'activités con- crètes. Le soixantième anniversaire du Bond Heemschut coïncide avec une nou velle politique européenne dans le domaine de la sauvegarde et de la réanimation du patrimoine monumën- tal européen qui se voudrait a la mesure des pressants dangers qui menacent eet héritage culturel. Cette politique, basée sur une doctrine élaborée par la Conférence des Mi- nistres (organisée a Bruxelles en 1969 par le Gouvernement beige, sous les auspices du Conseil de l'Europe), met l'accent sur la néces- sité d'intégrer dans les plans d'amé- nagement du territoire toutes mesures de sauvegarde du patrimoine culturel. C'est grace a l'action menée depuis tant d'années par des organismes privés comme le Bond Heemschut qu'une telle politique a pü être adoptée. Depuis la fondation du Bond Heem schut une évolution trés importante s'est en effet opérée dans les idéés au sujet du patrimoine culturel, his- torique et artistiquè. A la conception quelque peu romantique et sentimen- tale du début de ce siècle s'est sub- stituée peu peu celle de l'intégra- tion des ensembles historiques et artistiques dans la vie économique et sociale des européens. Mieux qu'ailleurs peut-ëtre, c'est aux Pays-Bas, et en particulier grace a l'action du Bond Heemschut, que s'est dégagée et appliquée cette conception moderne de la sauvegarde et de la réanimation du patrimoine culturel immobilier, dans une société oü l'homme doit apprendre se défendre contre les produits tentaculaires de sa propre civilisation. Strasbourg Comte S. Storzino Storza Secrétaire Général Adjoint du Conseil de l'Europe As President of Europa Nostra, I send to Bond Heemschut my warmest con- gratulations on the Sixtieth Anniver- sary of its foundation. Everywhere the expansion of the population and the development of modern industry and transport are changing the character of our coun- tries and threatening our irreplace- able architectural heritage. We must not try to resist change, but we must guide it along wise lines and maintain a proper balance between economie and aesthetic considerations. No country possesses a greaterwealth of cultural treasures than The Nether- lands. Bond Heemschut, by its un tiring efforts and constant vigilance, has achieved many notable suc- cesses in preserving fine buildings of historie interest and in protecting the unique charm of your famous cities. You are thus rendering a vitally im portant service to this and future generations. I hope that you will receive ever in- creasing support from all who care about history and appreciate culture and that, as the years go by, your strength and influence will continue to grow. London SW1 Duncan Sandys President of Europa Nostra Toen in 1919 op initiatief van architect Weissman een aantal personen bijeen kwam om de nu jubilerende Bond Heemschut op te richten, moest de Bond een naam hebben en vanwege zijn veelzijdig karakter was dat niet eenvoudig. „Mooi Nederland" werd gelukkig vérworpen en Weissman stelde voor Heemschut, samen gesteld uit twee goede nederlandse woorden Heem en Schut, Be scherm Uw land, Beschut Uw Heem, Heemschut. Voorwaar een goede naam, maar een nieuw woord invoeren was voor velen niet zo gemakkelijk te verwerken en het is de grote verdienste geweest van heel bekwame mannen, waarbij ik denk aan Weissman, Knappert, Bierens de Haan, Beritinck, Kok en Koot en anderen, om het Nederlandse Volk begrip bij te brengen van wat onder het beschermen van ons land dient te worden verstaan. Hierdoor is Heemschut geleidelijk een begrip geworden. Heemschut is immers de naam van een Nederlandse Vereni ging, die heel het Volk kent, de fier strijdende Bond, die opkomt voor het behoud van de schoonheid van Ne derland. Meppel A. Bicker Caarten Zestig jaar Bond Heemschut, zestig jaar van verbeten strijd voor behoud van schoonheid in stad en land, voor onze grachten en onze mooie oude huizen! Dat is zeker een heel harte lijke gelukwens waard van haar twaalf jaar oudere zuster, de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond. Wie heeft niet dikwijls genoten van de felle goed gefundeerde, soms bij tend sarcastische, artikelen vroe ger vooral van de hand van A. A. Kok, die echte Amsterdammer en bij uitstek deskundige restauratie-archi tect, later van Ton Koot en Geurt Brinkgreve waar het gold onbe grip, gebrek aan belangstelling en ondeskundigheid aan de kaak te stel len wanneer weer een waardevol oud pand of zelfs een heel stadskwartier dreigden te worden gesloopt, een mooi landschap bedorven door radi cale herverkaveling of wanneer men een mooie oude gracht wilde gaan degraderen tot een karakterloze boulevard. De toon van die artikelen was zeker niet steeds geschikt om gemeente besturen en particulieren die boze plannen smeedden tot betere gedach ten te brengen, maar wij moeten be denken dat dezulken zeker geen lid van Heemschut waren en het tijd schrift waarschijnlijk nooit zullen heb ben gelezen. De dikwijls, maar helaas niet altijd, succesvolle adressen aan de betreffende instanties werden ze ker wel in tactvoller bewoordingen gesteld. Maar de felle taal van ge noemde heren was wel geschikt om het enthousiasme van gelijkgezinden aan te wakkeren. En zonder twijfel heeft de zestigjarige strijd van Heem schut er aanmerkelijk toe bijgedragen om het klimaat voor de monumenten zorg geleidelijk aan te verbeteren. Want dit moeten wij toch wel erken nen: het is verbeterd. Ondanks de nijpende en nog steeds toenemende verkeers- en parkeerproblemen zou bij voorbeeld geen Leids gemeente-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 25