Gelukwensen uit binnen-en buitenland Heilzame arbeid ten nutte van zovelen Adviezen worden dankbaar gebruikt De wind in de zeilen Heemschut blijve waakzaam Dit nummer van Heemschut is gewijd aan een zestig-jarige strijd voor schoonheid. Telkenmale wanneer de schoonheid in ons land wordt aangetast en hoe vaak gebeurt dat niet in deze uiterst dynamische tijd, waarin men slechts oog schijnt te hebben voor de toekomst en het verleden als een lastig juk wil afschudden ziet men de Bond Heemschut in de bres sprin gen. Zoals op elk gebied van onze samen leving, waar meningen botsen en naar een compromis moet worden gezocht, kan ook op het terrein waar Heem schut waakzaam is, de Bond niet al tijd de winnende partij zijn. Helaas moet zelfs vaak een volledig verlies worden aanvaard. Ondanks alle te leurstellingen echter staat Heemschut na 60 jaar nog altijd vooraan in de strijd tot het behoud van die omge ving, waarin de mens van vandaag en van morgen nog een steunpunt vindt en zich zijn identiek bewust kan blijven in een maatschappij, die in een versneld tempo tendeert naar een uniform leefkarakter. Mijn beste wensen vergezellen de Bond in de komende jaren bij zijn heilzame arbeid ten nutte van zo- velen! Rijswijk (ZH) Dr. M. A. M. Klompé Minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk Kort geleden heb ik in de volksver tegenwoordiging duidelijk gesteld, dat wij er bij Verkeer en Waterstaat echt niet op uit zijn, alle aantrekkelijke plekjes in dit land klakkeloos te doorkruisen met wegen en startba nen en dat we de asfaltering van ge heel Nederland beslist niet zien als ons hoogste ideaal. Integendeel, wij trachten onze wer ken steeds zo in het landschap in te passen, dat zij daaraan zo min moge lijk afbreuk doen. Waar dat mogelijk is voegen we er zelfs positieve ele menten aan toe. Bij het ontwerpen van wegen wordt dan ook dankbaar gebruik gemaakt van de adviezen, welke ons met name ook van uw Bond bereiken. Naarmate de voortschrijding van de techniek en de economische expansie in toenemende mate een bijdrage kunnen leveren aan onze welvaart, acht ik het van groot belang, dat de daarmee gepaard gaande nevenver schijnselen zoals daar zijn de milieu verontreiniging, de aantasting van onze recreatiegebieden en de bedrei ging van oude cultuur zoals we die vooral in onze steden nog aantreffen, tijdig worden onderkend, en bestre den. De Bond Heemschut, die zich heeft doen kennen als een voorvechter in de strijd om het behoud van onze culturele verworvenheden, heeft daar in naar mijn mening een belangrijke taak. 60 jaar Bond Heemschut, is 60 jaar een appèl aan het Nederlandse volk tot behoud en bescherming van de bestaande en het schepen van nieu we schoonheid. Mijn gelukwensen bij dit jubileum wil ik gaarne vergezeld laten gaan met het uitspreken van de hoop, dat dit appèl in de voor ons lig gende jaren in steeds bredere kring weerklank zal vinden. 's-Gravenhage Drs. J. A. Bakker, Minister van Verkeer en Waterstaat. Het lijkt pas de laatste jaren tot het grote publiek te zijn doorgedrongen, dat de groei van de bevolking en de groei van de welvaart een bedreiging vormen voor de natuur. Een bedrei ging zowel voor de schoonheid van het landschap als voor de kwaliteit van lucht, water, aarde, flora en fauna. Maar ook voor onze histo rische gebouwen en stadsgezichten. Voor de Bond Heemschut heeft deze bedreiging met name van onze mo numentenzorg reeds zestig jaar ge leden haar oprichting meegebracht. Mij dunkt, de Bond moet thans de wind wel in de zeilen hebben. En dat is goed. Wij moeten méér bewust dan tot nu toe onze beslissingen nemen en afwegen wat voorrang verdient. De welvaart moet groeien om het welzijn te kunnen vergroten, maar we moeten de andere voorwaarden voor ons welzijn niet eerst ondoordacht afbreken. Ik wens Heemschut een voorspoedig en succesvol 1971 toe, in ons aller belang. Groningen E. H. Toxopeus, Commissaris der Koningin Ook de provincies voelen zich ge roepen de Bond Heemschut te eren ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. Op zo vele terreinen im mers, waar de provincies thans dage lijks werkzaam zijn, is het Heemschut geweest, dat als eerste zijn stem deed horen om overheidsorganen en bevolking wakker te schudden en te wijzen op de noodzaak de schoon heid van stad en land te behouden, te beschermen en waar mogelijk uit te breiden. Ontsierende reclames, autokerkhoven en vuilstortplaatsen worden thans door de provincies zo veel doenlijk geweerd, molens en monumenten worden beschermd, de provinciale planologen hebben alle aandacht voor ,,de weg in het land schap" en „het beschermd dorpsge zicht". Helaas zijn de vele doeleinden, welke de oprichters van Heemschut zich stelden, nog bij lange na niet bereikt. Bevolkingsuitbreiding en industriali satie, verkeer en recreatiebehoeften stellen eisen welke veelal indruisen tegen ons verlangen de schoonheid van stad en land te beschermen. Herhaaldelijk valt het woord compro mis, telkens weer blijkt de liefde tot zijn land niet ieder aangeboren te zijn. Nog steeds moet ons heem wor den beschut, ons milieu worden be schermd en beheerd. De vijanden der schoonheid nemen namelijk steeds nieuwe gedaanten aan, Heemschut blijve waakzaam in de overtuiging dat èn de overheden èn steeds bre dere lagen der bevolking er van over tuigd geraken, dat zij zich moeten aaneensluiten om er voor te waken dat Nederland schoon blijve in de merkwaardige dubbele betekenis die onze taal aan dit woord heeft ge geven. Mr J. Klaasesz Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 24