Behouden Waagplein in Alkmaar, waar plannen gereed lagen om de gracht te dempen en waartegen Heemschut in aktle trad. subsidies van het grootste belang, in dien wordt uitgemaakt of deze op offering inderdaad nodig is, en als de enige uitweg uit de huidige moeilijk heden moet worden beschouwd. De in genoemde wederopbouwplan- nen uitgestippelde politiek gaat uit van een voortzetting van de cityvor ming, met stichting van bedrijfsge bouwen en straatverbredingen van ingrijpende omvang. Het koppelen van deze plannen aan het stadhuis project zou echter een vooruitlopen betekenen op de beslissing omtrent de hierboven geschetste problemen. Het bestuur betwijfelt, of het stadhuis zoveel verkeer zal aantrekken, dat zulke verstrekkende en ingrijpende veranderingen nodig zijn. Het neemt daarom de vrijheid Uw College te verzoeken, bij een besluit tot het be stemmen van het voormalige eiland Zwanenburg tot terrein voor het stad huis, dit besluit met nadruk los te maken van de reeds vastgestelde wederopbouwplannen, en te willen bevorderen dat een onderzoek als hierboven aangeduid wordt verricht, alvorens definitieve beslissingen ten aanzien van de structuur van de oude stad worden genomen." Deze ruim 16 jaar geleden aan de Raad der stad Amsterdam gerichte brief heeft nog steeds niet aan actua liteit ingeboet. Overigens weten wij nu, dat het gemeentebestuur zich niet zo veel gestoord heeft aan brieven zoals deze uit de burgerij. Amsterdam is hier een voorbeeld van, maar niet de enige gemeente waar een derge lijke mentaliteit bleek. Het is diep betreurenswaardig voor onze democratie, dat er rellen en straatacties moesten volgen, zelfs partijen moesten worden opgericht, zoals in 's-Hertogenbosch; om de woonbelangen en de wensen uit de burgerij tot behoud en verbetering van het leefklimaat in de binnenstad beter te doen doorklinken in de ge meenteraden. De Bond Heemschut, als nationale bond, heeft zich niet aan politieke beginselen of partijen gebonden, maar vertrouwend op de democratische in stelling van ons volk, zich tot de volksvertegenwoordigers in Raden, Staten en Parlement gericht. Dat zijn ervaringen daarmee niet altijd zo ge lukkig waren als verwacht mocht worden, kan slechts reden zijn om bij voortduring Op Heemwacht te blij ven, klaar om actie te nemen. Dat men nu gaat beseffen, dat het niet gaat om een enkel monument, maar om de samenhang waarop Heemschut altijd gewezen heeft, is winst. Nu heet het leefklimaat en leefmilieu. Vooruit maar. Als het doel maar bereikt wordt: het zien vén en daarom het waken vóór de schoon heid van Nederland. Postgiro Jubileumfonds: 124326. Nul

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 23