Het Gelderse Bronkhorst, gemeente Steenderen, begiftigd met de Heemschut Oorkonde, werd tot beschermd dorpsgezicht verklaard. gebruik, door het verkeer, door sa nering en woningvernieuwing, kortom door een oneindig aantal factoren, waarop de Commissie voor de Oude Stad niet alleen geen enkele invloed heeft, maar waarvan zij zich zelfs geen overzicht heeft kunnen vormen. Het komt ons dan ook noodzakelijk voor, een speciale Dienst, onafhanke lijk van de bestaande Gemeentelijke Diensten tot stand te brengen die het aspect van de Monumentenzorg kan bestuderen ten aanzien van de gehele binnenstad, en die de bestaan de situatie in zijn totaliteit kan be oordelen. Deze dienst zal nimmer kunnen derogeren aan de kracht en de invloed van andere gemeentelijke organen, doch zal wel noodzakelijker wijze zijn stem moeten laten horen bij de totstandkoming van alle plan nen voor de Amsterdamse binnen stad, opdat de Monumentenzorg daarbij niet in het gedrang komt. De huidige diensten missen zowel de oriëntering als de middelen, welke een werkelijke bestudering van de problemen der Monumentenzorg en het leveren van bijdragen tot een ge zonde en levenskrachtige oplossing daarvan mogelijk maken. Waar de betrokken problemen in hun totaliteit voor de binnenstad nog nim mer bestudeerd zijn, treft het onze verenigingen met grote zorg, dat er thans plannen bestaan, een vrij grote categorie van monumenten, z.g.n. tweede-rangs-monumenten, als zoda nig af te schrijven, en in hun toekom stige verlies te berusten. Waar een helder inzicht in de gevolgen van een dergelijke daad vooralsnog ontbreekt, komt het ons voor, dat de gevolgen daarvan zeer waarschijnlijk rampzalig zullen zijn. Ongetwijfeld zal de nood der tijden er toe drijven, dat offers moeten wor den gebracht. Het is echter niet on redelijk te verlangen, dat een duide lijk overzicht wordt gevormd van de omvang van de te brengen offers, en van de werkwijzen, waarmede men het overige wenst te behouden. De tijd tot het nemen van beslissin gen in deze materie is nog niet gekomen, nu een duidelijk beeld, van wat er op het spel staat, ontbreekt. Dit beeld zal slechts gevormd kun nen worden door de instelling van meergenoemde Gemeentelijke Dienst voor de Monumentenzorg, als zelf standige Gemeentelijke Dienst, los van de bestaande Diensten en orga nen. Onze Besturen nemen de vrijheid, op de instelling van deze Dienst bij Uw College met de allermeeste klem aan te dringen en in afwachting daar van het slopen van monumenten met alle kracht te verhinderen. Uw beslissing zien wij gaarne tege moet." Die beslissing leidde wel tot de ge wenste dienst, maar niet tot „een speciale Dienst", onafhankelijk van de bestaande Gemeentelijke Diensten", zoals gevraagd was. Evenmin kon de vertegenwoordiger van de oudheid kundige verenigingen gewicht van betekenis in de schaal leggen, aan gezien hij geen plaats kreeg in de „kleine commissie" die de dagelijkse leiding had, maar in de „grote" of plenaire commissie. Intussen ontwikkelde het gemeente lijk bureau voor de Monumentenzorg in samenwerking met de Rijksdienst een vruchtbare werkwijze. Het zou de eerste tien jaren van zijn bestaan, 19531963, een totaal van 650 pan den kunnen doen restaureren en zijn produktie opvoeren tot 100 per jaar met een streven tot 150 panden per jaar. Heemschut's streven moet er op gericht blijven dat alle gemeenten, die beschermde monumenten bezitten, ook een dienst voor de monumenten zorg in het leven te roepen, des noods, in het geval van kleine ge meenten, regionaal. Op een ander feit zouden wij nog de aandacht willen vestigen, al ware het maar om nu terugziend te kun nen doen beseffen, dat de adviezen van Heemschut niet uit bekrompen behoudendheid voortkwamen, zoals sommigen wel eens verwijten. Hét is waarlijk niet de enige maal, dat Heemschut's inzichten bij beschou wing achteraf, blijken de toets der kritiek ten volle te kunnen door staan. Het betrof opnieuw Amsterdam.. Dit maal het- nieuw te bouwen stadhuis.- Hoewel Heemschut de voorrang gaf aan het Paleis op de Dam als repre sentatief stadhuis, met een kantoren- fabriek elders, betuigde het bestuur, na strijd tegen de vestiging van een stadhuis aan de Turfmarkt, instem ming met een vestiging aan de Am- stel op Zwanenburg (met de bedoe-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 21