1 derland vormt en bovendien een der belangrijkste monumentensteden ter wereld is. Haar stadsaanleg werd in de 17de eeuw al beroemd en o.m. ge volgd door de Russische Tsaar, die naar haar voorbeeld Pietersburg bouwde, het latere Sint Petersburg en nóg later Leningrad. Hoewel de sloping van een hecht doortimmerd hoekpand in Monniken dam en vooral de vervanging daar van door een wanstaltig bouwpro- dukt, de druppel was, die architect Weissman's emmer van weerzin deed overlopen, waren er vele wantoe standen aan vooraf gegaan. De be volking was sedert 1830 tot 1910 van 2,7 miljoen naar 6 miljoen gegroeid. Overigens sindsdien opnieuw ruim verdubbeld! De onesthetische gevol gen daarvan waren o.m. lintbebou wing, ontsierende buitenreclames, doorbraken, grachtdempingen, zoals de voorgenomen demping van de Reguliersgracht voor de tram! Werk genoeg voor een pas opgerich te bond. Nee, een ANWB voor de monumen tenzorg werd het niet (hoewel de ANWB ook klein begonnen is) maar wel was de befaamde G. A. Pos Heemschut's eerste penningmeester en maakten ANWB-voormannen altijd deel uit van het Heemschutbestuur. Niemand mag verwachten, dat Heem schut ooit een volksbeweging zal worden, zijn doelstelling is daartoe te ideëel en vergt een zekere erudi tie, die helaas nog te weinig alge meen is. Dat er nu een doorbraak van jonge ren gaande is, explosies uit de bur gerij schering en inslag zijn, mag, historisch gezien, maar ook van uit de gezichtshoek van groeiende eru ditie, volkomen begrijpelijk geacht worden. Heemschut constateert zelfs in een sfeer van voldoening dat dit gebeurt. Zestig jaar van waakzaam heid zijn niet vergeefs geweest, de responsie barst op vele plaatsen los. Het besef, dat Heemschut geen club ter veredeling van de behoudzucht is, maar een Bond van verenigingen en van duizenden particulieren, die waak zaam zjjn ten aanzien van de aantas- Tienhoven aan de Lek, silhouet rivieroever, een belangrijk Heemschut-aspect. De Kathedraal in 's-Hertogenbosch over welker omgeving zo vaak geadresseerd moest worden. ting van de schoonheid van Neder land, dringt steeds dieper door. Wapenfeiten zijn er gelukkig genoeg. De lintbebouwing werd in gezamen lijke strijd met de architecten be dwongen, de ontsierende buiten reclames werden gekneld in reclame verordeningen, de eerste welstands voorschriften werden door Heem schutbestuurders ontworpen, de wel standscommissies werden mede op aandrang van Heemschut in het leven geroepen. Heemschut heeft immer geijverd om niet het monument op zichzelf te beschouwen, maar dit in verband te zien met zijn omgeving. Heemschut zou het liefst stadsconservatoren zien aangesteld, een wens (noodzaak) die nog niet in vervulling is gegaan. Wat wèl is verwezenlijkt, is de vorming van gemeentelijke bureaus voor de Monumentenzorg naast de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Juist omdat men dit in de historische

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 19