sfflla - X4JT V; Vfc." De Hamtoren te Vleuten. Hamtoren te Vleuten De Ham toren te Vleuten, 13de eeuwse gevechtstoren, wordt gerestaureerd. O.a. zal een elektriciteitsleiding worden aangelegd. Verdere voorzieningen kunnen wor den aangebracht naargelang van de bestemming van de toren, die met een gracht is omgeven en zes verdiepingen telt, met torenkamers van 7x7 meter. Wie gegadigde wil zijn voor een passende bestemming van de toren schrijve de heer G. J. van Andel, Dresden- laan 5 te Son. JAARBOEKJE NIFTARLAKE In het jaarboekje over 1969 van het Oudheidkundig Genootschap Niftarlake, dat wij ontvingen, is een ver slag opgenomen van de Stichting voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied. Enkele belangrijke gevallen waarmede de Stichting zich heeft beziggehouden worden in 't kort gememoreerd (het Gein, Streekplan Gooi en Vechtstreek). Genoemd wordt de gereedkoming van de Ned. Herv. Kerk te Vreeland, die door architect G. W. Schaling in oude luister werd hersteld. De heer J. Loeff wijdt een gevoelvol woord ter herinne ring aan Johannes Trouw. Het jaarverslag dat verder de gebruikelijke rubrieken bevat, wordt besloten met een interessant artikel over Ankeveen van de heer H. Postma. WEESHUIS BUREN SLUIT Het Curatorium van het Weeshuis te Buren heeft be sloten het huis per 1 maart 1971 te sluiten. Het heeft daartoe een verzoek gericht aan H.M. de Koningin. Een van de redenen van noodzakelijke sluiting is de onmoge lijkheid van een sluitende exploitatie. Het huis werd in 1613 gesticht voor wezen uit Buren, Leerdam, IJsselstein en Ackooi. Stichtster was Prinses Maria, dochter van Prins Willem I, weduwe van Philips graaf van Hohenlohe en vrijheer tot Langenberg. Wat er nu gaat gebeuren met het prachtige gebouw is nog onbekend. Het is te hopen dat voor dit in Hollandse renaissance stijl opgetrokken weeshuis een passende be stemming zal worden gevonden. RIJNLANDSE MOLENSTICHTING In de tien jaar van haar bestaan heeft het molenbestand van deze Stichting zich uitgebreid tot vijftien molens, waarvan negen gerestaureerd en maalvaardig, drie ge restaureerd en niet maalvaardig en nog drie te res taureren molens. De aankoop van een molen vergt veel tijd. Dit wordt aan de hand van recente voorbeelden duidelijk aan getoond. Dat er voor het instandhouden van de molens in dit gebied veel en nuttig werk wordt verricht, is na het lezen van het jaarverslag geen vraag meer. Er zijn echter nog vele buiten bedrijf gestelde molens en de Stichting zou zich graag over deze molens ontfermen. Daarom is nodig, dat een groter aantal begunstigers daadwerkelijk hun steun verlenen (secretariaat: Bree- straat 59, Leiden). DELFSHAVEN, STADHUIS De omgeving van het stadhuis te Delfshaven, beschermd stadsgezicht, wordt gerestaureerd. Het stadhuis zelf zal over een goed jaar gereed komen, met de totale res tauratie van het gehele gebied zullen enkele jaren gemoeid zijn. PROF. DR. A. QUERIDO: „HOFJES" In aansluiting op het artikel van de heer Spruit over de Leidse hofjes, citeren wij hier gaarne prof. dr. A. Querido, die in het augustusnummer van „Gezond heidszorg", dat geheel gewijd is aan volkshuisvesting en volksgezondheid, schrijft: „Voor mij is het oude Hollandse hofje in moderne vorm nog altijd de ideale huisvesting voor de ouden van dagen. Bovendien is het zeer goed te verwezenlijken..." De illustraties in dit nummer, foto'stekeningen zijn van: Toi Koot (omslag, pag. 127, 138, 139, 141, 142, 143, 145); mej B. D. da Silva Rosa (pag. 126, 128, 140); Foto Olvast (pag 129, 130, 131, 132); J. Belt (pag. 134); Nationaal Foto Pers bureau (pag. 136); J. W. Schulte Northolt (pag. 138)Editioi Girma-Ricard (pag. 139)Fibula-Heemschutreeks (pag. 143) J. v. d. Eerden (pag. 149); Reading/Panorama (pag. 145) mevr. Racer Palthe (pag. 146); Gemeente Tholen (pag. 146); Rijksdienst v. d. Monumentenzorg (pag. 147). In Heemschut 5 was de omslagfoto van Ton Koot, foto's op pag. 112 en 113 Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 147

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 31