PAND LOUWSEPOORT IN DEN BOSCH BEHOUDEN MAAR feSsISSiSpSftfe Op 28 april 1970 besloot de Raad van de gemeente 's-Hertogenbosch tot verkoop van het pand Louwse- poort 2-4. Dit schijnbaar simpele besluit betekent een beslissende stap voor het behoud van dit zeer belangrijke monu ment. Een stap, die bovendien symbolisch is als keer punt in de daadwerkelijke zorg en waardering voor het culturele bezit van deze te lang verwaarloosde stad. Het pand werd vijf jaar geleden door de gemeente aangekocht omdat het in de weg stond voor een door braak in het kader van het structuurplan 1964. Moge lijk is dit de reden geweest dat na een duidelijke aarzeling het huis door de Monumentenraad niet werd aangewezen als beschermd monument; Er kon nog geen behoorlijk onderzoek worden gedaan door de toestand van vervuiling waarin het huis ver keert, maar toch is al wel te zien dat het hier gaat om een zeer bijzonder gebouw, dat vrijwel ongewijzigd is gebleven, en mogelijk uit de 14de eeuw dateert. Gezien de allure van het huis en de ligging vlak bij het voor malige Hooghuis van Megen, kan men zich afvragen of het daar wellicht deel van heeft uitgemaakt. Ook in deze tijd is het huis gunstig gelegen, halverwege de Hinthamerstraat en de Dieze, die juist in deze om geving een drietal monumentale bruggen telt. De res tauratie kan de aanzet worden van een fraai en rustig Herbouw van. het Kardinaal van Rossumplein te 's-Hertogen bosch. Op de achtergrond het in aanbouw zijnde Groot Zieken Gasthuis. Links de torenflat op het Burgemeester Loeffplein. L)e Louwse Poort te 's-Hertogenbosch. gelegen woonkwartier in het hart van de stad, waar van dit huis, de Dieze, een aan restauratie toezijnd restant van het Zusters van Orthen klooster, en een kort na de oorlog gebouwd hofje, de belangrijkste elementen vormen! Voorlopig is dit echter nog niet zover, omdat het raadsbesluit van januari 1969 tot demping van de Dieze nog steeds niet is herroepen. In november 1966. werdén door de raadsgroepering „Beter Bestuur" vragen gesteld naar aanleiding van de sloop in het kader van de structuurplan-doorbraak van de opvolger van het Hooghuis van Megen (een groot muurrestant met een gedeelte van de zeer rijke traptoren bestaat nog steeds als onderdeel van een aan grenzend huis). Daarbij werd tevens gewezen op de verwaarloosde toestand van Louwsepoort 2-4 en ge vraagd om restauratie van dit bijzondere huis. Door het ijveren van Beter-Bestuur-raadslid architect J. van der Eerden voor behoud van het pand, werd de volledige sloop uitgesteld en heeft de gemeente zich beperkt tot het wegnemen van het dak. Overigens met alle gevolgen van dien. Inmiddels had ook de Stichting Bossche Monumenten zorg zich voor behoud uitgesproken, terwijl na een dramatisch beroep op de gemeenteraad door de heer Leo Jonkergouw een aantal jongeren, verenigd in de „BUPO". (buiten-parlementaire oppositie), zich bereid 144

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 28