BOEKBESPREKINGEN Kastelen langs de Wetering Juist nu op dit ogenblik de Langbroekerdijk in veler aandacht staat wordt deze met verbreding bedreigd, waardoor veel landschappelijke schoonheid verloren zou gaan, o.a. door het dempen van de bermsloten, ontvin gen wij een aardig boekje over die omgeving. Pleimerick Tromp maakte (als zeventienjarige gymnasiast) een werkstuk over de langs de Wetering gelegen kastelen Sterkenburg. Weerdesteyn, Hindersteyn, Rhynesteyn, Walenburg en Sandenburg. Dit werkstuk is een boekje geworden. Wij kunnen dit boekje, dat onder de titel „Kastelen langs de Wetering" verscheen, als gids voor een bijzon der boeiende tocht in Utrecht van harte aanbevelen. De illustraties zijn van Hans van der Velden. Uitgeverij Kerckebosch te Zeist. Prijs 6,90. d.S.R. Begin van een restauratie in Monnikendam. Wij doen het opnieuw en met klem omdat dit een bij uitstek nationale taak in het algemeen belang is. Een ieder ziet rondom hoe er, in het bijzonder in de stads- en dorpskernen, aan ons zeer bijzondere monu mentenbestand geknaagd wordt, hoe verval en daarna noodzakelijk geworden sloping optreden. Dit betekent verpaupering van de omgeving, verontrusting bij de burgerij, teleurstelling bij de toerist, vermindering van de huisvesting in de kernen, voor welke juist het be woond blijven zo noodzakelijk is. Het is in hoge mate te loven, dat Minister Klompé erin geslaagd is het jaarlijkse Rijkssubsidiebedrag voor 1971 tot een totaal van 46.848.000,te brengen (waarvan 5.000.000,personele kosten). Hiermee wordt de jaarlijkse behoefte nauwelijks bijgebeend, maar helaas nog geheel niet de achterstand ingehaald! Wie denkt aan de toekomst, restaureert nu! Een bijzon der ernstig te nemen waarschuwing, die wij onze over heden voorleggen. In de eerste plaats onze Regering en het Parlement. Het gaat om honderd miljoen gulden ineens (de begroting bedraagt 30 miljard!). Het gaat om de honorering van een eenmaal genomen Regerings besluit om onze nationale, culturele erfenis te erkennen, in stand te houden en voor de toekomst te consolideren. TON KOOT „GOUDA VROEGER EN NU" De postwagen staat niet meer gereed voor het huis van de kastelein in het logement „De Zalm" op de Markt te Gouda. Waarom dit niet meer zo is en sinds wanneer, kunt u lezen in „Gouda, vroeger en nu", verschenen als num mer 3 in de Fibula-Heemschutreeks. Trouwens, u vindt daa,rin de ontwikkeling sinds de middeleeuwen terug, van de hand van dr. J. Schouten. Het is een der boekjes uit deze reeks, welke onder aus piciën van de Bond Heemschut verschijnen en voor 7,90 per deel in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Voor leden van de Bond Heemschut bedraagt de prijs van deze uitgaven, besteld via het secretariaat, 6,90. ADVERTENTIE. A an alle belanghebbenden -G*- wordt by. deze bekend geraaakc, dat d ePostwagen, Ry- dende van deze Stad op Dord recht, (in het Veer van Amlter- dam op Antwerpen et vice ver- fa,) des morgens by het arri ve men t der Voltr- Schmtew van Amfterdam alhier, gereed en ingefpannen ftaat, voorhethuis vandenCommisfaris van'tzelve Postrit, Pieter Goritfen, Caste- lein in 't Logement de Zalm, op de Markt, te GOUDA. Ter Ordonnantie van den Raad dtr Stad COUDJ. POLYH ,Te GOUDA, by WOUTER VERDLAAUW, Sndr-Drukkn. 143

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 27