HOOG BEZOEK van de stad een bijzonder nuttige functie kunnen ver vullen. Ik hoop, dat de provincie Drenthe nu eens een keer laat zien, dat de verschillende mogelijkheden wèl over wogen worden, voordat er weer een onherstelbare fout wordt gemaakt. Eén vooi beeld van zo'n onherstelbare fout uit landschappelijk oogpunt gezien, lijkt mij vol doende: even buiten de stad, tegenover enkele boer derijen en woonhuizen, zijn drie torenflats neergezet, die naar mijn mening zeker vier a vijf woonlagen te hoog zijn. Deze drie flatgebouwen oefenen een opdringende wer king uit ten opzichte van de omringende bebouwing. Maar wat nog erger is, zij hebben een funest domineren de werking op het landschap rondom de stad Assen. Assen heeft wel geen stedelijk silhouet, maar tot in Grollo wordt Assen's aanzicht bepaald door deze flats! Ook in Loon en Rolde zie je steeds weer die flats, je De belangstelling voor monumenten laat zich vaak moei lijk in cijfers afmeten. Grondige onderzoekingen naar de relatie tussen onze Nederlandse monumenten en de commerciële effecten daarvan op korte en op lange termijn kennen wij nog niet. Onze voornaamste kennis bestaat uit incidentele ge gevens of eenzijdige steekproeven uit de toeristische of economische sector. Die cijfers kunnen wel eens interes sant zijn. Hier zijn er een paar. In Amersfoort is de prachtige Onze Lieve Vrouwetoren ten langen leste uit zijn steigers gekomen en ook voor het publiek opengesteld. Men kan de 342 treden beklimmen om op 72 meter hoogte Amersfoort en de wijde omtrek van de stad te bekijken. Wist u, dat in het seizoen 100150 personen per dag van deze gelegenheid ge bruik maken? De nooit afgebouwde St. Catharijnetoren van Brielle, die 110 meter hoog had moeten worden, maar waar men op 65 meter is blijven steken, wordt ook geregeld beklommen door belangstellenden. Naar de Maas- en Roerbode bericht, wordt deze toren door ongeveer vijf tienduizend personen per jaar bezocht. In Amsterdam kunnen onder normale omstandigheden van 1 juni15 september van maandag tot en met vrij dag bij toerbeurt drie torens beklommen worden. Het aantal bezoekers in het afgelopen jaar bedroeg aan de Oudekerkstoren 1361, aan de Zuiderkerkstoren 1413, totaal 2774 personen. De Westertoren was en is wegens onderhoudswerkzaamheden niet te bezoeken. De Domtoren te Utrecht werd in 1969 door niet minder dan 42.404 personen bezocht. Van hen waren 21.335 ouder dan 16 jaar en de overigen, dus 21.069, jonger dan 16 jaar. kunt ze gewoon niet vermijdenEn dat in een tijd waar in men voortdurend pleit voor behoud van dat land schap, dat zo rijk is aan natuurschoon, waar de Drenthse Aa en de Amerstroom doorheen lopen. Als door een schoonheidscommissie bepaald wordt wat esthetisch wel en wat niet geoorloofd is, welke zijn dan de maatstaven? Te hopen is in ieder geval, dat die schoonheidscommis sie zich zal inzetten voor herstel van de panden Kloos terstraat 6 t/m 10. Dan behoudt Assen tenminste iets van zijn historische schoonheid in de kern van de stad zelf. Conserveren van het landschap om de stad heen, met zijn boerderijen, met zijn landweggetjes, zijn uitgestrekte heidevelden, zijn wijdse blik, bevelen wij daarnaast ook graag aan. d.S.R. Uitnodiging tot hoog bezoekde toren van de Oude Kerk te Amsterdam. 141

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 25