Monumenten in Assen bedreigd In juli 1967 richtte de Bond Heemschut aan de Raad van de gemeente Assen het verzoek niet tot sloop over te gaan van de uit de 18de eeuw daterende panden Kloosterstraat 6 t/m 10 in die gemeente. Men had namelijk het plan, om op het vrijkomende ter rein een parkeerplaats aan te leggen. Nu, in 1970, speelt deze zaak nog steeds. Worden de panden gesloopt of zal men gaan inzien, dat behoud van het weinige monumentale dat er nog over is in Assen, van groot belang is? Het bestuur van de Bond Heemschut kreeg in 1967 van de gemeente ten antwoord, dat: 1de panden op zichzelf niet waardevol waren en beslist niet fraai van uiterlijk, dat ze bovendien ook niet op de lijst van monumenten voor de gemeente Assen voorkwamen; 2. er niet gesproken kon worden van een groepering van gebouwen, die een beeld vormt dat van algemeen belang is wegens de schoonheid of het karakter van het geheel; 3. met restauratie van deze panden derhalve geen algemeen belang gediend was, zodat de voor de res tauratie benodigde kosten niet gerechtvaardigd waren. Daar deze zaak thans in behandeling is bij het Provin ciaal Bestuur van Drenthe (in december gaat eindelijk de beslissing vallen), drong Heemschut nogmaals bij de Raad van Assen aan op behoud, ditmaal eraan toevoe gend, dat herstel van de nu wel als „monumenten" ge registreerde panden bevorderd moet worden. Eenzelfde verzoek werd gedaan aan het College van Gedeputeerde Staten van Drenthe. Inmiddels is bekend geworden dat Gedeputeerde Staten positief tegenover behoud en herstel staan. Aangezien het nu echter een financieel probleem dreigt te worden, dient het Provinciaal Bestuur (dat het geld aan de Raad moet fourneren) uiteindelijk de beslissing tot al dan niet behouden te nemen. Laat het nu niet een eindeloos debat worden van „wel of geen geld beschikbaar", want géén geld betekent on herroepelijk sloop. We praten zo vaak over leefbaarheid. Dat is toch datgene, wat onze levenssfeer en dus onze woonomgeving bepaalt. Als we dan een beetje leefbaar klimaat willen hebben, ook in Assen, dat die leefbaarheid duidelijk bepaalt en wat nog bewaard is gebleven daarin willen betrekken (dus behouden), dan moet de financiële kant van de zaak bij vers twee aan de orde komen. Niet bij de over wegingen om al of niet tot behoud en herstel over te gaan, als zou dit allesbepalend zijn. Mocht de bestemming van de panden voor de Raad van Assen een probleem vormen, dan willen wij graag een paar suggesties doen. In de eerste plaats zijn de panden bijzonder geschikt om te bewonen. Hoogstwaarschijnlijk zijn er genoeg liefhebbers voor te vinden. In de tweede plaats denk ik aan een representatief kan toorgebouw, bijvoorbeeld voor de ANWB of de VVV. De Kloosterstraat ligt tenslotte in het centrum van de stad. 1 "^"i Vervolgens is er nog de mogelijkheid om, net zoals de Stichting Diogenes dat in Amsterdam en tegenwoordig ook in Haarlem doet, de panden te restaureren en in flats in te delen om woon- en werkruimte te kunnen bieden aan kunstenaars. In ieder geval is duidelijk, dat deze panden in het hart Flats zijn flats en weiden zijn weiden... De stad verslindt het platteland. 140

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 24