RESTAURATIE-NIEUWS Vroeg voorbeeld van Heemschut ZAANDAMWestzijderkerk De restauratiewerkzaamheden aan de Westzijderkerk te Zaandam zijn wegens geldgebrek stop gezet, nu bleek dat er meer hersteld moest worden dan aanvankelijk werd aangenomen. Wel is van de zijde van Monumen tenzorg extra subsidie toegezegd, maar de uitbetaling kan pas over enige jaren plaats vinden. AMSTERDAMNoorderkerk Ook de Noorderkerk in Amsterdam zal voorlopig niet worden afgerestaureerd. Van Rijkswege is hiervoor pas in 1976 subsidie te verwachten. ALKMAAR, Luttik Oudorp Luttik Oudorp 61 hoek St. Annastraat en het daarnaast gelegen pandje waar eertijds de oven van de bakkerij stond, zijn gerestaureerd en staan er als juweeltjes bij. Gaat het zien! AMERSFOORTRestauraties Muurhuizen 227-229 in 1947-1952 wel gerestaureerd maar niet volledig afgemaakt, zullen alsnog worden voltooid. Amersfoorts oudste pakhuis „De Hoop" aan de Bree- straat is in de ware zin uit zijn as herrezen. LEEUWARDENBoshuyzengasthuis De hofjeshuizen van het Boshuyzengasthuis in Leeu warden worden door architect A. Baart jr. gerestaureerd. Van elke twee woninkjes is er nu één gemaakt. Wan neer ook de restauratie van de Grote Kerk tot stand komt zal Leeuwarden hier een zeldzaam mooi stuk binnenstad laten zien. Nederlangbroek, Lunenburg Wat weinigen ooit zullen hebben durven dromen, een restauratie van het vervallen kasteel Lunenburg te Neer langbroek (U.), is bewaarheid. Onder de hoede van de K. F. Hein Stichting en met als restauratie-architect de heer E. A. Canneman, zelf be woner van kasteel Walenburg, is een voorbeeldige res tauratie van de toren en herbouw van de daarnaast staande woning tot stand gekomen. Een vernieuwd sieraad aan de gordel van kastelen en landhuizen die de Langbroekerwetering tot zo'n bijzondere streek in ons land maakt. Ook weer bedreigd, zoals u weet, nu door minder zorgvuldig overwogen wegverbreding. Ge lukkig is dank zij de medewerking van Gedeputeerde Staten van Utrecht een beraad gevolgd met als resul taat dat er een commissie is gevormd, waar ook Heem schut in vertegenwoordigd is. De Pont-Neuf te Cahors, Frankrijkdaterende uit de 13de eeuw, is tussen 1906 en 1907 verwaarloosd en vernield. Later echter in eer hersteld. WILLEMSTAD, Arsenaal Het Arsenaal, daterend van 1793, is verkocht aan de heer F. van Welzenes, die het complex in zijn geheel in de oude toestand wil herstellen. De nieuwe eigenaar heeft zich de restauratie als de vervulling van een oude wens gesteld. MIDDELBURG, Vismarkt Het gebouwtje aan de Vismarkt met zijn hardstenen pilaren en hekwerk met fraaie balusters is na zes maan den gerestaureerd en staat er weer fraai bij. TWENTHE, Laatste karnhuisje in verval In Wierden aan de Haminerweg aan de boerderij van de familie Aalvink bevindt zich Twenthe's laatste karn huisje, waarvan het rad door een hond bewogen werd. Het is in verval, maar verdient gered, dus gerestaureerd te worden. 139

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 23