AMSTERDAM, Beschermd Stadsgezicht Leidsegracht Een actiecomité van bewoners van de Leidsegracht te Amsterdam wil komen tot de aanwijzing als te bescher men stadsgezicht van deze gracht. Aan een daartoe tot de Ministers van CRM en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening gericht verzoek werd door de Bond Heemschut adhesie betuigd. MAASTRICHT, Vrijthof Heemschut verzocht het College van B. en W. te Maas tricht nadere inlichtingen omtrent de plannen voor het Vrijthof. Het College liet ons weten, dat het zorgen baart, te constateren, dat er een teruggang in de horeca- sector is. Het heeft plannen doen ontwerpen ter ver breding van de terrassen aan de oostzijde van het Vrijt hof met het doel een positieve bijdrage te verlenen aan het levendig houden van het Vrijthof. Daartoe is be sloten een prijsvraag uit te schrijven inzake de afwerking van het Vrijthofplein. De gelegenheid wordt geboden een ontwerp in te "dienen om te komen tot een plan voor een zo harmonisch mogelijk en een op eigentijds gebruik afgestemde vormgeving van het Vrijthof. De prijsvraag heeft mede ten doel optimale kansen te bieden voor een open mogelijke discussie omtrent de toekom stige structuur, vormgeving en gebruik van dit plein. De vereiste kredieten en goedkeuring van Gedeputeerde Staten worden aangevraagd. BERGEN-SCHOORL, Comité Gasalarm Liet Comité Gasalarm heeft grote activiteit ontwikkeld in pers en politiek. Vragen zijn gesteld in de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. De Minister van Economische Zaken zegde toe al zijn invloed te zullen aanwenden om tot een bevredigende oplossing te komen voor industrie zowel als voor de bevolking. (Riep u?) In de Provinciale Staten werd met algemene stemmen een motie aangenomen, die ter kennis wordt gebracht van de Regering, waarin tot uiting komt, dat Gedepu teerde Staten allerminst gelukkig zijn met de huidige plannen voor de gaswinning en dat zij graag een on afhankelijke commissie wensen, ter beoordeling, hoe de gasexploitatie op de minst schadelijke wijze kan plaatsvinden. En dacht u nu, dat wij er gerust op waren, dat er af doende maatregelen worden getroffen, zodat de gas exploitatie geen schadelijke gevolgen voor mens, natuur en landschap zou hebben? De ontwijkende antwoorden van de ambtenaren van het Ministerie van Economische Zaken waren te veelzeggend! AMSTERDAMVereniging tot Behoud van Natuurmonumenten De onvolprezen Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft een machtige groei te zien gegeven. Bedroeg het ledental in 1965 nog 50.000, thans in 1970 is het 100.000ste lid geboekt. Zij bezit nu 110 verschil lende natuurmonumenten met een totale oppervlakte van dz 25.000 ha. Wij verheugen ons bijzonder in deze ontwikkeling van onze zustervereniging, die wij van harte een verdere groei in het belang van het natuurschoon van Nederland toewensen en die wij in bescheidener mate in ledental hopen te volgen. DIJKHUIZEN langs de grote rivieren Volgens persberichten zal als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan een groot aantal dijkhuizen gaan verdwijnen, aangezien de dijken langs de grote rivieren over grote afstand zullen worden opgehoogd. De directeur van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg verzochten wij al het mogelijke in het werk te stel len, dat een voldoende aantal van deze woningen, vooral op die plaatsen waar zij een waardevol accent in het rivierenlandschap betekenen, behouden zal blijven. SLUIPWIJK, Ijskelder Aangezien het bestaan van dit, op de voorlopige lijst van monumenten voorkomende, object wordt bedreigd, vroeg de Bond aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk reeds thans een bescheiden bijdrage beschikbaar te stellen voor directe maatregelen, in afwachting van de definitieve subsidie bij restau ratie over enkele jaren. ROTTERDAM, Demping Rotte Ter uitvoering van verkeersplannen zou een demping van de Rotte overwogen worden, met het voornemen later tot hergraven over te gaan. Gezien de stedelijke geschiedenis van Rotterdam, waarbij de Rotte een bij zondere plaats inneemt, vroegen wij het College van B. en W. van Rotterdam zo mogelijk van demping af te zien. Het gemeentebestuur deelde ons mede, dat de betref fende plannen nog in behandeling zijn en dat er geen beslissing is genomen. Er werd toegezegd, dat bij de beoordeling van het plan zeker aandacht aan de door de Bond Heemschut ge noemde overwegingen voor het behoud van de Rotte besteed zal worden. MONUMENTENZORG, Subsidies Het bestuur van de Bond Heemschut heeft met bezorgd heid kennis genomen van de toelichting op de ont- werp-begroting 1971 van de Provincie Utrecht, waarin Gedeputeerden menen, dat de financiële situatie dwingt het subsidiebeleid ten aanzien van de bijdragen in de kosten van restauratie van monumenten te herzien, met dien verstande, dat voor de restauratie van woonhuizen minder subsidie beschikbaar zal worden gesteld. Ook de Rijksdienst ziet zich genoodzaakt in het kader van de algemene toestand die beperking oplegt aan 's lands financiën telkens een keuze te maken. De keuze van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gaat uit naar een eerste prioriteit aan het behoud van het aspect van de historische stads en dorpskernen. De Minister verklaarde bijzondere betekenis te hechten aan het behoud van het overgeleverde cultuurbezit om dat dit het historische kader en daarmede een van de milieubepalende factoren vormt, waarbinnen de mens 135

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 19