Het Joost Frans van der Lindenhofje, of Remonstrantenpoort is na de sanering van de Bouwenlouwensteeg, open en bloot aan de Grevenstraat komen te liggen. I-Iet vormt een welkome onderbreking in de eenvormige rij vooroorlogse huizen. moderne bejaardenzorg. De ligging is meestal centraal, terwijl door de beslotenheid van de bouw de gewenste rust gehandhaafd blijft, ook de beschikbare ruimte is veelal ideaal. Dat echter aan vele hofjes heel wat zal moeten worden gedaan spreekt van zelf. Zal men in de naaste toekomst blijvend bejaarden in de hofjes willen huisvesten, dan zal aan eisen als goede, zo mogelijk cen trale, verwarming, voldoende licht en lucht, uitstekend sanitair, goede kookruimte, aangepaste trap enz., moe ten worden voldaan. Dit zal hoge kosten met zich mee brengen. Maar iedere gemeentelijke sociale dienst weet, dat het veel goedkoper is een huisje voor een bejaarde grondig te laten opknappen, dan deze bejaarde in een bejaardenflat of bejaardencentrum te plaatsen, met als gevolg een maandelijkse bijstand om de bejaarde in staat te stellen de hoge en nog steeds stijgende huur- of verpleegprijs te kunnen betalen. Gezien het grote aantal bejaarden en de onafzienbare wachtlijsten voor de be jaardenhuizen is het thans de tijd, een nauwkeurig on derzoek in te stellen naar de staat en de hoeveelheid van voor bejaarden geschikte huisjes, waarin dus ook de hofjes betrokken dienen te worden, welke thans of na herstel, voor bejaarden geschikt zijn. Men begrijpt, dat besturen, kerkgenootschappen en verdere belanghebben den zich hiertoe grondig dienen te informeren over subsidies, mogelijkheden van bijstand, mogelijkheden van het optrekken van de huren tot een „normale" hoogte, waarbij direct gewezen moet worden op de mogelijkheden van bijstand bij huren boven een bepaald minimum, rechtskundige verplichtingen aan de stich tingsakten, enz. Een intensief contact tussen de beheer ders onderling en met de gemeentelijke sociale diensten, monumentenzorg, vertegenwoordigers van de plaatse lijke bejaardenzorg, rechtskundige adviseurs, vertegen woordigers bouw- en woningtoezicht, diverse vormen van maatschappelijk werk enz., is hiertoe van vitaal belang. Leidse Hojjes In Leiden is hiertoe de Stichting Leidse Hofjes opge richt, met als doel o.a. het bevorderen van de instand houding als woongelegenheid van de Leidse hofjes. Deze stichting tracht door nauw contact met de diverse regen tencolleges, alsmede tal van instellingen en deskundigen inlichtingen te verzamelen en ervaringen uit te wisselen, die voor de hofjes van belang zijn, waarbij vooropgesteld moet worden, dat de hofjesbesturen uiteraard geheel hun zelfstandigheid behouden. Een dergelijk voorbeeld van een samenbundeling van krachten zou wellicht in andere plaatsen navolging verdienen. Een ideale oplossing voor deze vorm van bejaardenzorg zou zijn bereikt, indien in daarvoor in aanmerking komende plaatsen, een samenspel tussen bejaardencen tra, tehuizen voor chronisch zieke bejaarden, gereatri- sche afdelingen in ziekenhuizen, dienstenverleningscen tra, particuliere hulpverleningsdiensten, diaconieën, hofjes, aangepaste bejaardenwoningen en elders wonen de bejaarden zou kunnen worden bereikt. Waarbij de stad in wijken zou kunnen worden verdeeld. Als centraal punt voor zo'n wijk zou dan een bejaardenhuis of ver zorgingscentra of een dergelijke dienst kunnen worden aangewezen, waar hofjesbewoners en andere zelfstandig wonende bejaarden op terug zouden kunnen vallen wat betreft voeding en verzorging bij ziekte, tijdelijke op name indien nodig, telefonisch contact bij wijze van voorzorg, periodieke controle door een arts of verpleeg ster, enz. enz. Hierdoor bereikt men, dat vele bejaarden een gevoel van veiligheid en geborgenheid krijgen en veel langer zelfstandig kunnen en willen blijven, waar door de wachtlijsten voor de diverse huizen en instellin gen overzichtelijker worden, hetgeen weer opname in een tehuis of bejaardencentrum indien nodig of gewenst op veel kortere termijn mogelijk maakt, wat opnieuw een zekerheid is voor de zelfstandig wonende bejaarden. Dat bovendien deze oplossing voor alle betrokken in stanties verreweg het goedkoopste is, begrijpt een ieder, die bij welke vorm van bejaardenzorg dan ook, betrok ken is. Reden te over om met kracht te streven naar een ver antwoord voortbestaan van onze hofjes. Oasen van rust in het steeds drukker wordend stadsleven. Vaak staal tjes van praktische en goede architectuur. Intens ver- bonden met de geschiedenis van menige stad. Uniek in deze vorm. Wat vorm en indeling betreft volkomen passend in de structuur van de moderne bejaardenzorg. R. J. SPRUIT Enige literatuur over hofjes: o GraswinckelJhr. Dr. D. P. M.: De Nederlandsche Hofjes Heemschutserie deel 28Amsterdam. 9 Kurtz, Dr. G. IIHaarlemse Hofjes, Haarlem 1951. 9 Spruit, R. De Leidse Hofjes, Leiden 1969. 132

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 16