Het in 1492 gestichte en rond 1940 gerestaureerde Sint Anna- hofje aan de Hooigracht be hoort tot de mooiste van de vijfendertig Leidse hofjes. De huisjes van centrale verwar ming voorzien) worden be woond door oudere dames. straat, maar meestal worden ze gevormd door een aantal knus bijeen staande huisjes om een pleintje, met een tuintje en een pomp, te bereiken door een lange poort, of via een poortgebouw, waarboven soms de regenten kamer is. Deze ligging is het gevolg van het feit, dat men voor de bouw van een hofje meestal een stuk grond kocht achter een of meerdere huizen, waar tot dan toe zich een tuin of een boomgaard bevond, terwijl als het geld dit toeliet, een huis aan de straat werd afgebroken om plaats te maken voor een royale entree in de vorm van een poortgebouw. Sommige hofjes waren zeer sim pel en de bewoners kregen geringe preuven, andere daarentegen pronken met sierlijke gevels, overladen met beeldhouwwerk en sierlijke opschriften terwijl de be woners bij tal van gelegenheden hun preuven ont vingen. Bloeitijd voorbij De 18de eeuw levert nog een enkel statig hofje op, maar dan is de bloeitijd van deze vorm van bejaardenzorg voorbij, hoewel in de 19de eeuw en zelfs in het begin van de 20ste eeuw nog wel enkele hofjes tot stand komen. Tot na de laatste wereldoorlog vormden de hofjes wat de bewoning betreft niet zulke grote problemen. Er konden altijd nog wel bewoners gevonden worden voor de huisjes, zelfs al liet het sanitair, de lichtval en de staat van de vaak vochtige huisjes met lekkende daken 130

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 14