RESTAURATIES BESCHERMDE STADS- EN DORPSGEZICHTEN In oktober 1969 richtte het bestuur van de Bond Heem schut zich tot de Ministers van CRM, van Financiën, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, van Economische Zaken en van Binnenlandse Zaken, én tot de elf Colleges van Gedeputeerde Staten met een schrij ven inzake de restauraties van beschermde stads- en dorpsgezichten. Ingevolge de Monumentenwet worden gemeenten door Monumentenbescherming en door het aanwijzen van beschermde stads- en dorpsgezichten moreel verplicht tot restauratie van hun eigendommen. Wij achten dit zeer juist en noodzakelijk, gezien de toe stand van vele monumenten, die ingrijpen op korte termijn en vooral nauwgezet doorwerken wenselijk maakt. De wil om dit te doen bestaat in brede kring, maar stuit bij tal van gemeenten op gebrek aan middelen. Reeds vele jaren komt bij de behandeling van de Rijks begroting ten behoeve van het Ministerie van CRM het subsidiebedrag voor de Rijksbijdrage in de monumenten zorg aan de orde. Algemeen bekend mag worden verondersteld, dat dit subsidiebedrag ontoereikend is en dat toezeggingen thans worden gedaan, maar dat de subsidies pas over vier, of zelfs vijf a zes jaar kunnen worden uitgekeerd. Begin september 1970 richtte Heemschut zich terzake tot de leden van de Staten-Generaal (hierover wordt elders in dit nummer bericht). Toch is ook al deze Rijkssubsidie van vitaal belang, ook in zijn bescheiden vorm. Er wordt tenminste op deze wijze gelegenheid gegeven tot een continuïteit in de restauraties, tot het voorbereiden en uitwerken van plannen en tot het bepalen van prioriteiten. In de praktijk blijkt toch een wezenlijk probleem te ontstaan voor gemeenten, die geen sluitende begroting hebben. Immers, de restauraties kunnen dan, hoewel gewenst en door die gemeenten aanbevolen, toch niet uitgevoerd worden. Dat is dan te wijten aan de houding van Gedeputeerde Staten in sommige provincies, die zich op het standpunt stellen, dat zij zodanig gehouden zijn aan de gestelde voorwaarden bij de toekenning van een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds aan de gemeenten, dat zij geen enkel besluit mogen goedkeuren, als dat een verhoging van het begrotingstekort ten ge volge heeft. De grote moeilijkheid is, dat bij elke restauratie niet- subsidiale kosten voorkomen, zodat er een exploitatie tekort ontstaat en derhalve het begrotingstekort toe neemt. Zo is het dus mogelijk, dat restauratieplannen helemaal voorbereid kunnen worden, dat goedkeuring van de Minister van CRM is ontvangen en dat dan de restauratie toch niet uitgevoerd kan worden, omdat de begrotingswijziging niet goedgekeurd wordt. Dit betekent, dat het toegekende subsidie niet wordt gebruikt en dat het monument verder vervalt, hetgeen een ontmoedigende en treurige aanblik levert in het stads- en dorpsbeeld. Achterstand wordt groter Restauratiekosten gaan steeds omhoog door prijs- en loonstijgingen, dus de achterstand wordt voortdurend groter en de monumenten blijven roepen om restau ratie. Enerzijds treedt de overheid streng op tegen particuliere eigenaren (die hun monumenten in goede staat moeten houden) en anderzijds geeft diezelfde overheid monu menten prijs aan verval door stilstand en onbewoond heid. De grievende en zo schadelijke feiten liggen er: kleine gemeenten met geringe financiële mogelijkheden, maar met veel monumenten, krijgen te hoge lasten te dragen. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat be schermde monumenten tot het nationale bezit behoren en geen privé of gemeentelijk bezit zijn. Beschermde monumenten zijn te vergelijken met onderwijs, dat aan een ieder gegeven moet worden als een nationale zaak. Denkt men daaraan, dan is duidelijk, dat, bij ontoe reikendheid van de doeluitkeringen van de gemeente fondsen, het nadelige saldo, dat hiervan het gevolg is, in de beschouwingen betrokken dient te worden bij de aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Als de Raad van een bepaalde gemeente voorstellen aanneemt om kredieten te verstrekken voor restauraties, wordt de gemeente, als de vereiste hogere goedkeuring achterwege blijft, in een onmogelijke positie gedrongen. Sloten (Fr.), een begin van herstel en nu officieel beschermd stadsgezicht. 12 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 10