Op Heemwacht TON KOOT Heemschut-j ubileum Zestig jaar geleden zaten zij in drukke vergaderingen bijeen, de vertegenwoordigers van de verenigingen die op het gebied van de schoonheid van het land werkzaam waren. Twee jaar hadden zij nodig om de Bond Heem schut van de grond te krijgen, want zij deden hun werk grondig. Op 2 februari 1911 was het dan zo ver, dat de Bond Heemschut geconstitueerd werd en in de open baarheid kwam. Dit feit wil het bestuur van de Bond Heemschut fees telijk gedenken. Het bestuur wil dit doen door een daad voor te bereiden, waarmee de schoonheid van het land gediend is. Daartoe is niet alleen de hulp nodig van de meer dan 250 bij de Bond als lid aangesloten vereni gingen en instellingen en van zijn 6000 individuele leden, maar ook van allen, die belang stellen in het waken voor de schoonheid van Nederland en die daar iets voor over hebben. Dat zijn er zeer velen. Er zou dus op dat gebied iets groots verricht kunnen worden. Daar wordt op een verbreed vlak aan gewerkt, maar het potje dat op het vuur staat is nog niet zo gaar, dat de dis kan worden opgediend. Ook hier wordt grondig voorbereid. Wij mogen verwachten, dat het volgende nummer van ons orgaan „Heemschut" uitgewerkte gegevens zal be vatten. Maar dat verschijnt met Sinterklaas en dan staan uw gedachten en dan is uw beurs gericht op luchtiger zaken. Daarom nu al een aankondiging. Onze leden en allen die met onze doelstelling sympa thiseren kunnen ons bij dit plan geweldig helpen door: 1. Een financiële bijdrage te storten op postrekening 12.43.26, dan wel op onze rekening bij de bankiers Mees en Hope te Amsterdam ten name van de Bond Heem schut onder vermelding: Jubileumfonds. Allen die meer dan 25.storten zullen een niet in de handel zijnde, zinvolle verrassing toegezonden krijgen omstreeks onze feestdatum. 2. Enige nieuwe leden aan te brengen, dan wel ons een lijstje toe te zenden met de namen van hen, die volgens u geschikt zijn om een uitnodiging om tot de Bond toe te treden toegezonden te krijgen. Het een sluit het ander niet uit. U zit nu deze regels te lezen en het is menselijk en zo begrijpelijk, dat u, na lezing, het blad terzijde legt, zelfs als u een goed voornemen hebt, en het dan te vergeten. Daar is een voortreffelijk middel tegen: pakt uw cheque boek en DOET HET NU. Zendt uw bijdrage aan Heemschut, stelt samen met uw gezinsleden een lijstje op van hen, die eigenlijk al lang lid hadden moeten zijn, omdat zij in onze geest denken, en stuurt ons dat toe en gaat u dan in de volgende maanden, telkens als u op bezoek gaat of geestverwanten spreekt, aan het werk om ook deze zelf lid te maken. Steekt daartoe het tijdschrift losjes in uw zak en maakt dat onderwerp van uw gesprek. Dat werkt héél goed, zoals u kunt concluderen uit onze steeds verantwoorde ledenlijsten in dit orgaan. Hebt u al eerder één of meer leden aan gebracht, dan kent u het klappen van de zweep en weet u, hoe veel gemakkelijker het gaat dan u dacht en hoe dankbaar dit werk is. U hebt nu zoals mijn voorganger als sekretaris van de Bond Heemschut, architekt A. A. Kok, zou zeggen een boodschap meegekregen een heel stimulerende boodschap zelfs: 1. voldoen aan ons verzoek om een bijdrage te storten in het jubileumfonds, waardoor wij iets bijzonders kunnen doen in het belang van de schoonheid van Nederland; 2. al uw beminlijkheid en een deel van uw energie ten dienste stellen van de uitbreiding van onze leden kring, ter vergroting van Heemschut's mogelijk heden. Heemschut's doelstelling De hiervoor vermelde initiatiefnemers hadden zich voor ogen gesteld, dat Heemschut zou optreden als spreek buis, zich zou richten tot overheden en partikulieren telkens als de schoonheid van het land in gevaar zou worden geacht, of als deze bevorderd zou kunnen wor den. De Bond heeft dat gedaan in gesprekken, in het geven van adviezen, in het adresseren. Niet zonder reden werd de Bond Heemschut in zaken, die de schoonheid van het land raakten, wel het geweten van de burgerij genoemd. Heemschut restaureert niet zelf. Wel heeft hij door pro pageren en bemiddelen de weg helpen plaveien voor het restaureren, heeft hij door ontelbare publikaties bijge dragen tot een beter begrip voor het behoud van be staande schoonheid en tot vermeerdering van de schoon heid van stad, dorp en landschap. Hij heeft dat kunnen doen, dank zij de steun van zijn elf provinciale com missies, van zijn Commissie De Weg in het Landschap, door zijn Commissie Cultuurleven 1815-1940, en dank zij de vele zusterverenigingen, bezield door dezelfde ideële gedachten. Wel heeft de Bond Heemschut er doelbewust naar ge streefd gewestelijke en plaatselijke verenigingen van de grond te helpen komen, die zich de restauratie ter plaat se ten doel stelden. Vele initiatieven zijn uit de kring van de Heemschutters gekomen met zegenrijke gevolgen. Anderen, die niet aanwijsbaar uit de Heemschutkring schijnen te zijn voortgekomen, hebben veelal hun goede start en succesvolle ontplooiing mede te danken aan het meer dan een halve eeuw lange voorbereidende werk, de propaganda, die de openbare mening rijp maakte voor de heemschutgedachte. 101

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 9