WAS OP MALTA 1 RESOLUTIES VAN HET EUROPA NOSTRA CONGRES de hand... en sloping van oude behuizingen en nieuw bouw van niet aan de oorspronkelijke bebouwing aan gepaste panden. Tussen de met zachte zandsteen opgetrokken, oorspron kelijke architectuur rijzen grote betonnen kolossen op, die door kleur en schaal en ritme van lijn, de stads- en dorpsbebouwing in het landschap verstoren. Vooral de kustlijnen en de heuvels worden het slachtoffer van deze bouwexplosie. Veel dat nog mooi en gaaf is, wordt ge sloopt. Door de plotselinge opkomst van dit land als toeristisch en recreatief gebied zijn ook de wettelijke bouwvoorschriften nog niet aangepast aan de verander de omstandigheden. Het grote gevaar dreigt dat, indien niet spoedig maatregelen worden genomen, de unieke schoonheid van Malta met de naburige eilanden zal ver nietigd worden. Dit is een proces dat zich op vele plaat sen in Europa, meer speciaal aan de kusten, afspeelt en afgespeeld heeft, met al de trieste gevolgen van dien. Parkeren en ontsierende reclame Naast het thema „Monument en toerisme" kwamen nog twee onderwerpen op de agenda van het congres voor: parkeren en ontsierende reclame. Het onderwerp „Monument en toerisme" werd in het licht van de zorg voor monumenten ingeleid door dr. O. C. Carlsson (Deutscher Heimatbund). De toe ristische belichting werd gegeven door Maitre J. J. Grumbach (Touring Club de France). Tijdens de zeer levendige discussies, die na de inleidin gen in de commissievergaderingen volgden, was van groot belang de actieve rol van de heer S. S. Halsey, de vice-president van de American Express, die speciaal op dit congres was genodigd. De commissie aan wie het probleem van het parkeren was toevertrouwd stond onder leiding van dr. A. Cene- rini (Italia Nostra); die, welke de ontsierende reclame had te behandelen onder leiding van de heer J. A. de Zwaan, penningmeester van de Bond Heemschut en lid van het dagelijks bestuur van Europa Nostra. Het congres nam een aantal resoluties aan, waarvan er enkele elders in dit nummer zijn afgedrukt. Officiële belangstelling Van officiële Maltezer zijde was de belangstelling groot. Herhaaldelijk zijn de zittingen bijgewoond door de mi nister-president, de heer Borg Oliver. Ook de ministers van Volkshuisvesting en van O.K.W., alsmede de direc teur van Publieke Werken woonden regelmatig de zit tingen bij. Tijdens de openings- en de sluitingszitting gaven ook de Gouverneur-Generaal en de Aartsbisschop van hun be langstelling blijk, alsmede leden en senatoren van de Raad van Europa. Veertig afgevaardigden van vijfentwintig organisaties namen deel aan dit congres, dat bij officiële instanties en bij particulieren een zeer gastvrij onthaal vond. Met grote voldoening zien zij op de Malta-dagen terug. Door de hoge huizen (met balcons) en de smalle straten is het schaduwrijk en luw in de straten waar 32°C. niet zeldzaam is. TOURISM AND CONSERVATION A Europa Nostra, J. noting the growing consciousness of spiritual values of the cul- tural heritage among the people of all countries; 2. taking therefore into account the fundamental principle that conservation of its own heritage is incumbent upon every country irrespective of the financial returns which may be contributed by tourism; 3. noting at the same time that the proceeds of tourism now play an increasingly important part in the economy of all European countries and in some cases represent a substantial' propor- tion of the total national income; 4. considering that all countries have therefore a direct economie as well as cultural interest in protecting the architectural and natural heritage which attracts tourism; 5. recommends that the Council of Europe should invite all meinber Govcrnments to furnish annually information regarding expenditure on conservation by Government and olhcr public authorities, and should analyse such information and present it as far as possible on a comparable basis. 123

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 31