De werkwijze van de National Trust Chartwell in Kentwaar eens Sir Winston Churchill woonde. Het is een van de populairste bezittingen van de National Trust. De volledige naam van de befaamde en zegenrijke instelling op het gebied van heemschut in Engeland luidt: „The National Trust for Places of Historie Interest or National Beauty." Ik zeg met nadruk op het gebied van heemschut, om dat haar gebied evenals bij de Bond Heemschut wijder omvattend is dan wat wij in ons land de monumenten zorg plegen te noemen. Het beleid van de Trust is erop gericht, dat de huizen, die aan haar worden overgedragen, bewaard blijven door de families, die deze huizen veelal al gedurende vele generaties hebben bewoond. Het is allerminst de bedoeling dat zij alleen als museum worden getoond. De Trust moedigt daarom de schenkers aan, de be zitting te blijven bewonen. In bijna alle gevallen geven de schenkers dan ook niet alleen het huis, maar ook fondsen om het te onderhouden. Helaas beschikt de Trust zelf meestal niet over voldoende gelden om de gehele bezitting naar waarde in stand te houden. De gebruikelijke gang van zaken is dan ook, dat de eigenaar de bezitting overmaakt aan de Trust op voorwaarde, dat hijzelf en zijn erven het recht be houden dit te eeuwigen dage te blijven bewonen zonder daarvoor huur te betalen. Anderzijds moeten hij en zij gedogen, dat het huis voor het publiek zal worden opengesteld op bepaalde dagen tussen Pasen en eind september. Het aantal voor het publiek open te stellen dagen wordt van geval tot geval vastgesteld. De precieze voorwaarden, waarop een schenker en zijn erven in een Trust-huis kunnen blijven wonen, kunnen hetzij in een erfpachtovereenkomst worden vastgesteld, hetzij zoals veelal gebeurt, in een Memo randum of Wishes. Het laatste is weliswaar geen wettige binding, maar een formele afspraak, die door het bestuur van de Trust aanvaard wordt als een morele verplichting, die in acht wordt genomen. Van het standpunt van de schenker gezien, heeft zo'n Memorandum of Wishes het voordeel, dat bijvoorbeeld het genot van vrij wonen niet onderhevig is aan successie-rechten bij de dood van de schenker, zoals wel het geval zou zijn bij een officiële verbinding of verplichting. De juiste overeenkomst waaronder de schenker een huis bewoont, los van het recht voor zijn familie om er te blijven wonen, verschilt van bezit tot bezit en hangt tot op zekere hoogte af van de omvang van de schenking. De Trust neemt altijd de verantwoorde lijkheid op zich voor de grondvorm van het gebouw en gewoonlijk ook voor het onderhoud van de kamers, die aan de bezoekers getoond worden, alsmede van de aankleding van deze kamers. Men kan zelfs deel nemen in de kosten voor bijvoorbeeld verwarming en verlichting en de lonen van de tuinlieden. De aard van de overeenkomst welke met de eigenaars wordt gesloten wordt geleid door het be ginsel, dat de belastingvrije schenking door de eigenaar gedaan niet anders gebruikt zal worden dan voor het behoud van het huis of voor doeleinden, die geacht kunnen worden het gerief van de bezoekers te beogen. Dank zij de National Trust zijn in Engeland roem rijke bezittingen voor het karakter van het land, de gaafheid van het landschap behouden: kastelen, land goederen en historische monumenten. Bij de toe nemende behoefte aan rekreatie een uitkomst blijkens de reaktie van het publiek. Ook al zou de National Trust meer kunnen doen als haar daartoe ruimere middelen werden verschaft, Nederland ontbeert een National Trust, die vooral van betekenis zou kunnen zijn voor de kastelen en de historisch en kultureel belangrijke landgoederen. Nederland kent geen National Trust, wel de stichting- vorm, welke bepaalde faciliteiten kan bieden, w.o. ten aanzien van het successierecht. In de vijftiger jaren hadden wij als medelid van de Raad van Beheer van de Nederlandse Kastelenstichting nog mede bemoeienis met de vruchteloze onderhande- 120

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 28